Niskobudżetowa platforma mobilna zdalnie sterowana IR.

Niskobudżetowa platforma mobilna zdalnie sterowana IR.

INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(

PicsArt_06-13-01.56.25

Witam. Chciałbym zaprezentować swój projekt. Jest to „platforma mobilna” sterowana podczerwienią (IR). Do budowy posłużyły mi elementy które już posiadałem, a więc jedynym wydatkiem był zakup jednej baterii 9v do zasilenia Arduino (elektronkę już posiadałem a Arduino kupiłem już jakiś czas temu w sklepie ABC-RC). Z mechaniką nie było problemu połączyłem ze sobą parę metalowych płytek, do nich z dystansem przykręciłem arduino, kółko obrotowe z krzesła biuroweg, płytke stykową umieściłem na zestawie napędowym a do niej podłączyłem elementy elektroniczne czyli:  dwa tranzystory typu MOSFET, dwie diody ZENERA odbiornik podczerwieni. Jedną szynę zasilającą podłączyłem z arduino czyli pod napięcie 5V a drógą z baterii 9V łącząc ze sobą masy naszego układu. Mając już gotową mechanikę i elektronikę przyszła pora na program. No więc szperając w internecie znalazłem wiele przydatnych informacji, odczytałem kody z mojego pilota podczerwieni i napisałem w miarę logiczny programik. Niestety po wgraniu go do płytki autko nie funkcjonowało prawidłowo. Po odczytaniu jednej komendy tak jakby nie odczytywał kolejnych i wykonywało pierwszą komendę cały czas. A więc byłem przekonany, iż problem leży po stronie programu, ponieważ jestem początkującym i mogłem coś przeoczyć. Spędzając cały wieczór nad kodem i przetestowaniu wszystkich możliwych warunków problem nadal występował. Następnego dnia natknąłem się na artykół o zakłóceniach, które jak się okazało były przyczyną moich problemów(sprawdziłem tę teorię odczepiając zasilanie silników i uruchomiłem monitor portu szeregowego zaprogramowanego na wysyłanie sygnałów, które odbiera z pilota. I wszystko działało poprawnie). Silniki prądu stałego produkowały takie zakłócenia, iż mikrokontroler po prostu nie mógł poprawnie funkcjonować. Problem rozwiązało zastosowanie paru kondensatorów pojemnościowych i ceramicznych. Czasami najprostsze i podstawowe elementy elektroniczne mają ogromne znaczenie. Umieściłem jedno zdjecie prawidłowo zabezpieczonego silnika DC. Widać na nim przylutowane trzy kondensatory ceramiczne. Pierwsze dwa łączą złączki silnika z obudową a trzeci łączy razem wejścia silnika.

Schemat jest tylko poglądowy! Występują w nim błędy ! Trzy kondensatory pojemnościowe powinny być podłączone odwrotnie, a zamiast LM35 oczywiście powinien znajdować się odbiornik IR.

[grwebform url=”https://app.getresponse.com/view_webform.js?u=DxKL&wid=9502505″ css=”on” center=”off” center_margin=”200″/]

INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(

Ocena: 1/5 (głosów: 1)

Podobne posty

Regulator PID na arduino.

Regulator PID na arduino.

Witam wszystkich majsterkowiczów! Chciałbym przedstawić wam moje nagranie dotyczące realizacji regulatora PID przy użyciu arduino.Regulatory…

Odpowiedz

anuluj

Niskobudżetowa platforma mobilna zdalnie sterowana IR.

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?