Programowalne przyciski szybkiego dostęp do drukarki 3D.

Programowalne przyciski szybkiego dostęp do drukarki 3D.

Witam serdecznie wszystkich majsterkowiczów! 

W tym projekcie chciałbym przedstawić w jaki sposób dodać przyciski w repetier firmware oraz mój sposób na obudowę. Projekt jest głównie kierowany do użytkowników drukarek typu Reprap z możliwością edycji firmware.

Lista potrzebnych elementów:

  • cztery sztuki przycisków typu Tact Switch,

  • dwie sztuki listw męskich 1×5 lub jedna sztuka 2×5,

dwie sztuki płytek dociętych jak na zdjęciu z rozwierconymi otworami na śrubę M3 (docinałem według otworów) płytka w kolorze brązowym posiada osobne pola lutownicze, żółta pola lutownicze ma łączone w rzędzie,

  • wydrukowane elementy,

  • kilka przewodów ,
  • śrubki M3,
  • przewody taśmowe (niewymagane).

Druk elementów

Elementy drukowałem z ustawieniami:

Wysokość warstwy: 0.2mm

Grubość ściany: 0.8mm

Grubość góra/dół: 0.6

Wypełnienie: 30%

Wszystkie elementy są załączone w artykule. Pliki o nazwie “body9” i “body12” drukujemy po jednej sztuce, natomiast plik “przycisk”drukujemy w ilości 4.

Przygotowanie płytek

Po docięciu oraz nawierceniu płytek do mniejszej płytki dolutowujemy listwy goldpin,

Następnie dolutowujemy przewody do pinów z których będziemy korzystać (więcej poniżej),

Do większej płytki lutujemy przyciski oraz przerywamy ścieżki jak na zdjęciu,

Ścieżki zwieramy razem np. przy pomocy cyny bądź przewodu aby utworzyć wspólną linię na parze wspólnych nóżek przycisków, linia ta będzie odpowiadać za GND,

Ostatnim krokiem przygotowania płytek jest ich połączenie przy pomocy przewodów. Należy pamiętać który z przewodów będzie odpowiadać za GND,

Montaż obudowy

Z wydrukowanych elementów warto na początku usunąć wszelkie nitki i inne artefakty. Może się zdarzyć że niektóre elementy nie pasują do siebie idealnie w tym momencie wystarczy delikatnie przeszlifować przy pomocy pilnika.

Na początku do największego elementu obudowy wciskamy płytkę z przylutowanymi listwami goldpin oraz przykręcamy ja przy pomocy dwóch krótkich śrubek M3x8 które można zabezpieczyć dodatkowo nakrętkami (niewymagane).

 

Następnie wciskamy płytkę z przyciskami do obudowy.

Na koniec do górnej części wciskamy przyciski oraz przykręcamy ją do obudowy za pomocą śrubek M3

Edycja Repetier firmware.

Na początku odnajdujemy na schemacie naszej płytki wolne piny w moim przypadku RAMPS 1.4 wybrałem piny od AUX-2. Równie dobrze mogą być to piny do serv lub AUX-1… po prostu muszą być nieużywane.

Należy pamiętać aby w wybranych pinach znajdował się pin GND bez niego po prostu nie zadziała. Ja wybrałem piny: D40, D42, D44, D63.

Do naszego firmware w pliku “Configuration.h” dodajemy osiem linijek kodu:

Ja dodałem te linijki na końcu pliku nad linijką “#endif”.Linijka USER_KEY1_PIN odpowiada za przypisany numer pinu, a USER_KEY1_ACTION odpowiada za akcję jaką drukarka wykona po zwarciu pinu do GND. Pełna lista akcji jest umieszczona w zakładce”Ui.h” oraz dodałem do pliku .zip z elementami do druku.

Zakończenie.

Na koniec wystarczy połączyć płytę główną drukarki z naszymi przyciskami. Obudowa ma możliwość przykręcenia do drukarki poprzez dodane do niej “skrzydełka”. 

Uwagi!

Należy pamiętać aby dobrze i ostrożnie połączyć przyciski do wybranych pinów. Złe połączenie może spowodować uszkodzenie płytki sterującej drukarką. Trzeba także pamiętać aby przyciski zwierały wybrany pin z GND, a nie z pinem 5V. Podczas lutowania należy zachować nie tylko ostrożność ale także uwagę aby nie zewrzeć ze sobą złych pinów.

Dziękuję za uwagę. Pozdrawiam Bartosz.

Pliki załączone do artykułu:

Ocena: 4.92/5 (głosów: 12)

Podobne posty

5 komentarzy do “Programowalne przyciski szybkiego dostęp do drukarki 3D.

  • Pomysł bardzo innowacyjny ! …wprost ze specyfikacji RAMPS’a.
    A nie lepiej było by zaimplementować to jakoś użytecznie, bezpośrednio w drukarce ? Taki nowy ogon może nie być poręczny i może zmieniać położenie (chyba, że to zaleta).

    Finezja projektowania naprawdę powala. “Żelbetonowy kloc” jak kiedyś ładnie powiedziano.

    Odpowiedz
    • Witam.

      “Pomysł bardzo innowacyjny ! …wprost ze specyfikacji RAMPS’a.”
      -Mam świadomość że projekt jest banalnie prosty oraz nie jest wielce innowacyjny, jednak przeglądając kilka zagranicznych jak i Polskich for o tematyce druku 3d zauważyłem że nie ma wprost opisane jak dodać takowe przyciski.
      “A nie lepiej było by zaimplementować to jakoś użytecznie, bezpośrednio w drukarce ? Taki nowy ogon może nie być poręczny i może zmieniać położenie (chyba, że to zaleta).”
      -Aby zaimplementować bezpośrednio w drukarce wystarczy takowe przyciski przykręcić do drukarki i nie trzeba tego zrobić przy pomocy przedstawionej w projekcie obudowy.
      “Finezja projektowania naprawdę powala. „Żelbetonowy kloc” jak kiedyś ładnie powiedziano.”
      -Kształt przedstawionej obudowy ma jak najbardziej uprościć jej wydrukowanie bez podpór itp.

      Pozdrawiam Bartosz.

      Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?