Przyciski dotykowe w kilka minut (Bascom AVR)

Przyciski dotykowe w kilka minut (Bascom AVR)

Witam wszystkich zainteresowanych!

Tym razem chciał bym się pochwalić, dość nietypowym wykonaniem panelu dotykowego,
opartego o dowolny mikrokontroler z rodziny AVR (może być Attiny 13, Atmega 8, Atmega 32, itp…),
Program został napisany w środowisku Bascom AVR.

Wiadomo, że są układy specjalnie przeznaczone do tych celów, lecz ja potrzebowałem panelu dotykowego na przysłowiowe wczoraj, a niestety nie miałem w swoim magazynku żadnego układu Qtouch ;).
Trochę pomyślałem, wykonałem wiele prób, aż udało mi się stworzyć program, który działa bezbłędnie.

Zasada działania:
1. Pin uC do którego podłączony jest sensor (pole dotykowe), jest ustawiany jako port, o stanie 0 (reset), a następnie po 20us,
konfigurowany jest jako wejście o stanie 1.
2. Kolejną czynnością, którą wykonuje mikroprocesor jest odczekanie odpowiednią ilość taktów, którą należy dobrać. (komenda NOP (język ASM), zatrzymuje procesor na jeden cykl zegara. 5 NOP’ów to 5 cykli zegara. Można użyć też “waitus”, tyle że trzeba dokładnie sobie przeliczyć ile trwa cykl, przy danym taktowaniu.)
UWAGA! Ilość NOP’ów uzależniona jest od szybkości taktowania procesora, oraz od pojemności pól dotykowych. Zmieniając ilość NOPów zmienia się czułość na dotyk.
3. Jeśli po przystawieniu palca do pola dotykowego, rozładujemy stan wysoki, przywracając stan niski, oznacza to dotyk, co przekłada się na wyjście z podłączoną diodą LED.

Wykonanie:
Najlepsze efekty przynosi laminat dwustronny o grubości 1mm. Warstwa czołowa przedstawia obrysy przycisków (w tym przypadku wycięty mini szlifierką), na który została naklejona taśma izolacyjna, a warstwa tylnia pozostaje nienaruszona – podłączona do masy (-).
Przyciski mogą być dowolnej wielkości, i kształtu. Kable łączeniowe z polami dotykowymi nie powinny być dłuższe niż 15cm. Im krótsze tym leprze, i mniejsze prawdopodobieństwo zakłóceń (mi się nie zdarzyły).

Tyle w temacie ;)

Pozdrawiam!

Ocena: 4.78/5 (głosów: 9)

Podobne posty

BATERIA DO ELEKTRYKA

BATERIA DO ELEKTRYKA

WitamMój dzisiejszy projekt jest powiązany z poprzednim, a mianowicie chciałbym pokazać w jaki sposób wykonać…

13 komentarzy do “Przyciski dotykowe w kilka minut (Bascom AVR)

Odpowiedz

anuluj

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?