Sky Control – kontrola wilgotności i temperatury z przekaźnikami do sterowania grzejnikiem/nawilżaczem v1

Sky Control – kontrola wilgotności i temperatury z przekaźnikami do sterowania grzejnikiem/nawilżaczem v1

Sky Control v1

 

Witam wszystkich, chciałbym wam przedstawić prosty moduł kontroli temperatury i wilgotności, będący w stanie za pomocą przekaźników sterować parametrami pomieszczenia. Przekaźniki obsługują urządzenia do około 2 KW. Ja używam Sky Control by sterować wilgotnością oraz temperaturą w terrarium.

Sterownik oparty jest o Arduino UNO (lub klon) oraz czujnik temperatury i wilgotności DHT22.

 

Informacja dla Administracji: Mój projekt wrzuciłem wcześniej na jeden z anglojęzycznych portali poświęconych Arduino. Jeśli będzie to konieczne mogę udowodnić, że to ja jestem jego oryginalnym autorem. 

1. Lista zakupów:

 1. Arduino Uno (lub klon)
 2. Sensor DHT22
 3. LCD Keypad Shield – ja używam tego z firmy DFRobot
 4. 2 kanałowy moduł przekaźników, sterowny 5V

Opcjonalnie – używam tego w terrarrium

 1. Ultradźwiękowy nawilżacz USB
 2. Płytka grzewcza
 3. Zasilacz USB (ja użyłem osobnego do zasilania nawilżacza oraz płytki grzewczej)
 4. Zasilacz do Arduino (nie ma sensu bawić się z bateriami)
 5. Screw Shield (nie trzeba lutować)
 6. Kabelki goldpin rożnego rodzaju

 

2. Podłączenie podzespołów

Schemat nie zawiera podłączenia urządzeń do przekaźników. Generalna zasada mówi, iż do przekaźnika do portów COM1 i COM2 podpinamy źródło zasilania, a do NO1 i NO2 (NO -normally open) przewód dodatni urządzenia.

Schemat do programu Fritzing do pobrania niżej, tak samo jak i biblioteka części.

W przypadku podłączania czujnika DHT22 nieposiadającego rezystora (ja taki miałem), należy pomiędzy  gniazdem A1 i 5V dać rezystor 4,7k ohm. (lub inaczej – rezystor trafia pomiędzy nóżkę danych czujnika, a zasilanie 5V). Rezystor jest umieszczony na schemacie.

Nie pokazuję podłączenia ekranu, gdyż jako. iż jest to shield, nakładamy go na moduł Arduino.

Podłączenie wygląda tak:

 

3. Kod programu

Wyświetlanie odczytów i instrukcje są w języku angielskim (idealnie mieściły się na ekranie). Jeśli ktoś chce, łatwo je zmienić na język polski.

Plik ino oraz konieczne do jego kompilacji biblioteki do pobrania poniżej.

3. Działanie

Po podłączeniu (u mnie kable mają około 1.5m, dłuższych nie testowałem), moduł ustawi cele dla wilgotności oraz temperatury na takie jakie wpisaliśmy w kodzie (domyślnie 25 st C i 50% wilgotności). Na ekranie pojawią się też aktualne odczyty. Przyciskami pod ekranem możemy sterować zadanymi parametrami pracy.

Domyślnie GÓRA/DÓŁ zmienia zadaną wilgotność o +-5%, a przyciski PRAWO/LEWO zmieniają zadaną temperaturę o +-1 st C.

By uniknąć zbyt częstego włączania i wyłączania nawilżacza, po spadku wilgotności o 1% poniżej zadanej, nawilżacz włączy się, ale przekroczy zadany limit o 10%. By tego uniknąć należy zmienić kod (komentarze w kodzie).

W kolejnej wersji urządzenia dodam czujnik stężenia pyłu PM2.5 oparty o SHARP GP2Y1010AU0F.

 

 

W przypadku problemów z podłączeniem, lub kodem – służę pomocą.

Pliki załączone do artykułu:

Ocena: 4.45/5 (głosów: 11)

Podobne posty

3 komentarzy do “Sky Control – kontrola wilgotności i temperatury z przekaźnikami do sterowania grzejnikiem/nawilżaczem v1

 • Szkoda, że do zapisu danych nie wykorzystałeś pamięci EEPROM. Po każdym braku zasilania trzeba na nowo ustawiać parametry. Rozumiem, że wyświetlacz cały czas się świeci?

  Odpowiedz
  • To mój pierwszy projekt na Arduino (uczę się). W 2 wersji mam zamiar dodać logowanie zmian temperatury i wilgotności na kartę SD, oraz dodać czujnik stężenia pyłu PM 2.5. Co do parametrów, startowe ustawia się w kodzie, ale pomysł bardzo dobry, żeby je pamiętał.

   Odpowiedz
 • Witam, jak zrobić aby grzanie załączało się po spadku temperatury o 0,5 C i wyłączało po osiągnięciu zadanej temp. ( np: zadana temp: 21 C , temp spada o 0,5 C czyli do 20,5 C i załącza się grzanie , i jak osiągnie 21 C się wyłącza.

  Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?