Stacja Meteo

Stacja Meteo

Na początek witam wszystkich majsterkowiczów. Jest to mój pierwszy artykuł jednak majsterkowo sledze już od dłuższego czasu.

Bez zbędnego owijania przejdę do przedstawienia mojego projektu którym jest stacja meteo.

 

 

 

 

Wykorzystane części:

 

Na początek schemat podłączenia wszystkich elementów(niektóre elementy różnią się wyglądem od zastosowanych jednak nie znalazłem ich w bibliotece fritzinga):

stacja meteo

 

W pierwotnym zamyśle miał być dodatkowo zapis na karcie SD odczytanych z czujników wartości jednak miałem z tym pewne problemy bo karty gryzły mi się z modułem RTC a na nim bardziej mi zależało.

 

Nie będę zamieszczał zdjęć z płytki stykowej bo widać tylko plątaninę kabli dlatego oto zdjęcia gotowego układu na płytce uniwersalnej bez obudowy(nie mogę się przybrać do jej zrobienia)

 

przód

wyświetlacz

płytka

wyprowadzenie przewodów

płytka z czujnikamiBrakuje jeszcze podłączonej płytki do czujnika deszczu

obudowa czujników zewnetrznych

 

 

sama konstrukcja nie jest jakoś specjalnie skomplikowana i nikt nie powinien mieć problemu z połączeniem wszystkich elementów.

Docelowo wyświetlacz TFT miał być podświetlony bez przerwy z automatyczna regulacją jasności dzięki zastosowaniu fotorezystora jednak jest to nie potrzebne marnowanie energii bo wyświetlane elementy są na tyle małe ze trzeba i tak podejść żeby coś odczytać (a przynajmniej z moją wadą wzroku) więc zastosowałem zwykłego tact switch-a.

 

Teraz chyba najważniejsza część projektu czyli kod(jest on mojego autorstwa wzorowałem się jedynie na przykładach z zawartych bibliotek jak obsługiwać poszczególne elementy) a oto on:

Wiem że projekt nie jest idealny ale jak na kogoś kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę z arduino ( wiem że muszę sie jeszcze wiele nauczyć a szczegulnie programować)jestem z niego zadowolony

I to by było na tyle w razie jakich kol wiek pytań zapraszam do komentarzy

EDIT: dzięki podpowiedzi The JarOS oraz Sławka dodałem komentarze do kodu oraz ustawiłem wyświetlanie ciśnienia w hPa

 

Pozdrawiam i dziękuje za uwagę.

Darek

Ocena: 4.47/5 (głosów: 60)

Podobne posty

13 komentarzy do “Stacja Meteo

 • Bardzo fajnie, ale gotowe stacje meteo z czytelniejszym wyświetlaczem i nierozwalające się przy upadku z 10cm oraz które przeżyją pierwsze przymrozki czego nie można powiedzieć o Twojej konstrukcji, kosztują 1/3 ceny którą wydałeś na wykonanie tego projektu…

  Odpowiedz
  • Ostatnio spadło mi to przypadkiem z szafki (ok 1,5m) i nic się nie stało
   Co do tego czy przetrwa pierwsze przymrozki to sie okaże ( puszka na balkonie została uszczelniona silikonem więc powinno być wszystko ok)
   Jeśli chodzi o czytelność wyświetlacza zawsze można zastosować inny ja akurat taki miałem pod ręką lub też inaczej sobie rozmieścić dane(pozostaje to kwestia gustu)
   Ostatnia kwestia czyli cena. Oczywiście ze można kupić tańszą gotową stacje jednak jak się coś popsuje to w większości wypadków jest ona do wyrzucenia a moja konstrukcja jest modułowa dzięki czemu wystarczy uszkodzony czujnik wymienić na nowy w kilka sekund
   no i najważniejsze kupując gotowca nie masz tyle frajdy z budowania oraz możliwości pochwalenia się znajomym że zrobiło się coś niepowtazalnego samemu zamiast kupować gotowca który może mieć każdy

   Odpowiedz
   • Tak jak kolega napisał wcześniej, Twoje urządzenie jest droższe niż zwykłą stacja pogodowa. Ale gdybyś zrezygnował z wyświetlacza, i dołożył kartę sieciową, mógłbyś przekształcić to w stacje pogody dla automatyki domowej, więc sens takiego “treningu” jest uzasadniony. Do czego jest ten segmentowy wyświetlacz???

    Odpowiedz
 • Tego szukałem…. Ale czy można by jakoś rozwinąć do:

  3 pokoje a w każdym:

  • czujnik temperatury
  • czujnik wilgotności
  • czujnik CO2
  • czujnik światła

  Na zewnątrz – pomiar w cieniu:

  • czujnik temperatury
  • czujnik wilgotności powietrza
  • czujnik wilgotności gleby
  • czujnik ciśnienia
  • pomiar wiatru
  • pomiar światła
  • pomiar opadów

  Na zewnątrz – pomiar w słońcu:

  • czujnik temperatury
  • pomiar światła

  Przekazywanie danych między czujnikami a “mózgiem” powinno odbywać się przez WLAN

  W pokojach czujnik temp i światła w celu zacienienia żaluzjami, gdy słońce świeci a temp przekracza odpowiednią temp, czujnik CO2 by powiedzieć dzieciom by nie zapomniały przewietrzyć pokoi gdy idą do szkoły (dostały by sms-a przed wyjściem z domu o zaplanowanej godzinie)…

  Na zewnątrz pomiar opadów, wiatru, temperatury i naświetlenia w celu automatycznego wysunięcia lub schowania markizy. Pomiar opadów i wilgotności gleby w celu włączenia podlewania. Parę przekaźników do włączenia podlewania (3 sekcje + markiza)

  Przy moim biurku wyświetlacz np. z tableta, nie mniej niż 9″, możliwość odczytu wyników, alertów online, do tego na wyświetlaczu porównanie wyników ze stacjami meteo.

  Wszystko oparte na np. RPi2 lub BPi M3 (bo się wala gdzieś w “drewutni”)

  Zastosowań jest mnóstwo….

  PS. Znam się na elektryce a nie elektronice, nie mam pojęcia (zbyt dużego) o programowaniu więc dlatego bardzo proszę o jakieś wskazówki…
  Wszystko co napisałem można rozwiązać w systemach takie jak KNX (InstaBus) stosowaliśmy takie rozwiązania w firmie której pracuje ale to było dla klientów z 6-7 cyfrowym stanem konta bankowego, dla normalnego człowieka jakim jestem a chciałybm trochę automatyzacji w domu kosztowało by to lawinę… Można by jeszcze podłączyć kontakty magnetyczne od alarmu w celu pod nieisienia np. żaluzji gdy się wchodzi do domu, lub zaświecenia światła w korytarzu, lub, lub,jak już mówiłem zastosowań jest tysiące… Myślałem już nad zastosowaniem podzespołów firmy LOXONE, ale to wszystko jest gotowe i niema tej adrenaliny przed odpaleniem podzespołu… Na dzień dzisiejszy jestem w stanie podłączenia wszystkiego, wgrania odpowiedniego oprogramowania, oraz lekką edycję do potrzeb… Dla kogoś, kto by się tego podjął, mogę obiecać następne zamówienia… oczywiście nie FREE…

  Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?