Twitterowa drukarka statusów

Twitterowa drukarka statusów

Kilka tygodni temu kupiłem sobie małą drukarkę termiczną, którą dzięki interfejsowi TTL można bardzo prosto podpiąć do Arduino. Drukarkę kupiłem z myślą o zastosowaniu jej w pewnym fajnym (i póki co tajnym;) projekcie, ale najpierw postanowiłem się nią nieco pobawić, więc zrobiłem sobie drukarkę statusów z Twittera :D

Jak na tak bezużyteczny gadżet, jakim niewątpliwie jest Twitterowa drukarka, części kosztują dosyć dużo. Pamiętajcie jednak, że sporą część moich projektów trzeba traktować raczej jako wskazanie drogi i przykład zastosowania, a nie jak coś, co obowiązkowo każdy z Was powinien sobie zrobić. Tak jest i tym razem :) Ja do zabawy zrobiłem sobie Twitterową drukarkę, ale Ty możesz sobie zrobić coś dużo bardziej pożytecznego :)

Drukarka termiczna TTL

Co nam będzie potrzebne?

Do zrobienia Twitterowej drukarki wykorzystałem:

Jak zrobić Twitterową drukarkę?

Sam układ jest banalnie prosty i jego złożenie ogranicza się w zasadzie do podłączenia tylko kilku przewodów. Na początku wpinamy Ethernet Shield w Arduino, a następnie podłączamy drukarkę w ten sposób:

Twitterowa drukarka

Całe Arduino możemy oczywiście zasilać z tego samego zasilacza.

Program sterujący drukarką

W Twitterowej drukarce wykorzystałem bibliotekę Thermal Printer, którą po ściągnięciu trzeba wypakować i skopiować do folderu /libraries/ w katalogu z Arduino IDE.

Po skopiowaniu biblioteki wystarczy wgrać do Arduino następujący program:

Program nie jest mój (znalazłem go w sieci) i prawdę mówiąc pewnej jego części do końca nie rozumiem, więc nawet nie będę próbował go omawiać ;) Program ma pododawane ładne komentarze, więc dociekliwi mogą go sobie przeanalizować :)

Co robi powyższy program? Co 25 sekund odpytuje serwery Twittera o statusy, w których występuje słowo “majsterkowo”. Jeżeli pojawią się nowe tweety, są od razu drukowane. I to w sumie cała filozofia :)

Z rzeczy najważniejszych:

 • w linii 38 możemy sobie ustawić, jak często mają być pobierane nowe Tweety
 • w linii 58 ustawiamy słowo, które ma być wyłapywane w statusach
 • w liniach od 219 do 227 jest to, co leci do drukarki
 • drukować możemy także godzinę wysłania statusu – siedzi ona w zmiennej timeStamp

Drukujemy Tweety!

Po włączeniu zasilania i podłączeniu kabla od internetu wszystko powinno już działać. A działa to mniej więcej tak:

Trochę o kosztach druku

Kilka osób pytało mnie, jak droga jest eksploatacja tej drukarki. Otóż jest ona bardzo tania w użyciu. Powiedziałbym nawet, że śmiesznie tania ;)

Kilka dni temu powiedziałem swoim znajomym o tym, że stojąca u mnie w warsztacie drukarka będzie drukowała ich wiadomości. Ustawiłem im nawet kamerkę i zrobiłem stream, żeby mogli sobie oglądać, jak ich wiadomości wychodzą z drukarki :D

Przez kilka godzin znajomych drukarka wydrukowała około 100 statusów zużywając na to ~4 metry papieru. Jedna rolka papieru o szerokości 57mm i długości 20m (takie wchodzą do tej drukarki) kosztuje 1zł, więc wydrukowanie tych 100 tweetów kosztowało jakieś… 20gr :)

Stream na żywo!

Jeżeli chcecie sprawdzić, czy to rzeczywiście działa, to pod tym adresem znajdziecie stream z kamerki umieszczonej przed moją drukarką: https://new.livestream.com/accounts/1974731/events/1915177.

Wystarczy, że tweetniecie status zawierający słowo majsterkowo (a także @majsterkowo i #majsterkowo), a po chwili zostanie on u mnie wydrukowany :D

W tym miejscu chciałbym też podziękować Tomkowi z zenbox.pl za podesłanie swojej starej kamerki :) Ta moja znaleziona kiedyś w chipsach dawała tak kiepski obraz, że nie dało się odczytać żadnego statusu. Teraz jest już o niebo lepiej, chociaż nie obyło się bez umieszczenia lupy między kamerką a drukarką :D

Kamerka z lupą

Kiedyś jednak będę musiał zainwestować w jakąś lepszą kamerę, co by nie musieć się tak za każdym razem bawić ;)

Stream będzie dostępny przez kilka najbliższych dni. Najprawdopodobniej będę go jedynie wyłączać na noc (drukarka cały czas jest doświetlana lampką, przy której ciężko by się spało;)

A tak odbiegając troszeczkę od tematu Twittera – macie jakieś fajne pomysły, do czego jeszcze można by wykorzystać taką drukarkę?

Ocena: 4.55/5 (głosów: 47)

Podobne posty

28 komentarzy do “Twitterowa drukarka statusów

 • Projekt zacny – już gratulowałem realizacji, ale umieść może stream gdzieś gdzie nie będzie wymagane posiadanie i zakładanie konta aby zerknąć na stream na żywo z drukarki.

  Odpowiedz
   • Łukaszu, a próbowałeś może justin.tv? Nigdy nie korzystałem i nie używałem, ale wiem że ludzie nawet TV streamują tam i strumienie z gameplayami więc jakość powinna być ok, a nie ma przymusu rejestracji aby oglądać – o ile wiem. Sprawdź również może twitch.tv – co prawda to serwis do streamowania gier, ale może się nie obrażą gdy dorzucisz swoją drukarkę – w końcu można powiedzieć że
    twój projekt to rodzaj interaktywnej gry z czytelnikami :)

    Odpowiedz
 • Genialne w swojej prostocie ;P Ale co Ty chcesz z tą drukarką jeszcze zrobić to nie mam pojęcia ;P Ściągi by fajne wychodziły ;P wydruki na płytki drukowane ;P Jak ethernet to może nie tylko Tweet’y, a jakieś kanały RSS ;P

  A tak na marginesie to pamiętaj że paragony fiskalne trzeba przez 5 lat trzymać ;p ;p ;p

  Odpowiedz
 • Fajna ta drukareczka :) Tylko troszkę droga. Wchodzą do tego takie same rolki jak do kas fiskalnych? Co do pomysłu wykorzystania to myślę że doceni ten projekt jakaś restauracja odbierająca zamówienia przez internet :D

  Można by też drukować sobie jakieś statystyki temperatury z termometru :)

  Odpowiedz
  • Jak mi powiesz za co mam sobie kupić pieczywo na śniadanie, zapłacić rachunki (w tym te za hosting i domenę), a także kupować materiały do kolejnych projektów, to z chęcią reklamy wyrzucę :)

   A jeżeli chodzi o samo Nettigo, to w chwili obecnej jest w pewnym sensie partnerem Majsterkowa. Chociaż ja kompletnie nic z tego nie mam, bo cała nasza współpraca polega obecnie na tym, że to WY możecie robić tam zakupy za połowę ceny: https://majsterkowo.pl/dla-majsterkowiczow-zakupy-w-nettigo-za-pol-ceny/

   Ale pomarudzić trzeba, no nie? ;)

   Odpowiedz
   • No niestety… Łukaszu – jak śmiesz zarabiać na tym co robisz – oddaj moje pieniędze!!!
    Przecież powinieneś miłością do majsterkowania płacić za prąd, pasją za internet i domenę, a chęcią blogowania za mieszkanie, chleb i domenę.
    Zacny punkt widzenia… oj jaki ten zespół mały i z kiepskimi instrumentami i mało znany… mija pół roku … ale sprzedajne psy – puszczają ich w radio, sprzedali się, komercha.
    Widać z blogerami jest tak samo. Bloger ma przymierać głodem i odrzucać wszelkie sytuacje które mogą doprowadzić do zbrukania się jakimkolwiek dochodem.
    Uniosłem się … przepraszam za off-top.

    Odpowiedz
    • Przypomniał mi się kawał, ze przyszła do lekarza kobieta z czarnym brzuchem i jak lekarz zapytał się czemu tak, odpowiedziała że płaciła za węgiel ;-).

     Odpowiedz
  • Nie jęcz. Nie zazdrość. Bierz się do roboty. Stwórz lepszy serwis, konkurencję dla majsterkowa. Pełną interesującego materiału. Poświęć swój kawałek życia, wiedzy, środków na stworzenie czegoś lepszego, lepszego dla hobbystów, z tekstami wysokiej jakości, z konkursami (z własnej kieszeni! nie próbuj kombinowania ze sponsorami). I niech cię ręka boska broni przed niecnymi próbami uzyskania z tegoż serwisu “rzek” pieniędzy z niego płynących :> Chętnie popatrzę na taką inicjatywę.

   Odpowiedz
 • Pomysł wbrew pozorom nie jest taki bezużyteczny, być może w przypadku podpięcia drukarki do Twittera wydaje się bezcelowy, ale taka drukarka miała by dobre zastosowanie, np gdyby została podpięta pod stronę internetowa baru czy restauracji, następnie klient dokonywałby zamówienia potraw i podawał adres, a drukarka wydrukowałaby zamówienie, w podobne terminale wyposaża swoich współpracowników znany portal zamówień jedzenia na wynos, warto skomercjalizować projekt

  Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Nie przegap nowych projektów!

Zapisując się na nasz Newsletter będziesz miał pewność, że nie przegapisz żadnego nowego projektu opublikowanego w Majsterkowie!

Od teraz nie przegapisz żadnego projektu!

Masz uwagi?