Zegar Edge LED Clock w stylu retro nixie

Zegar Edge LED Clock w stylu retro nixie

INFORMACJA: Poniższy post znajduje się w Poczekalni.

Witam. Po wykonaniu zegara na lampach nixie, wpadłem na pomysł wykonania czegoś o podobnej zasadzie działania lecz z użyciem tańszych materiałów pełniących rolę wyświetlaczy.

Obudowa wykonana z sklejki 8mm którą wyfrezowałem na cnc3018, sklejona warstwowo i pomalowana lakierobejcą. Z czarnej pleksi 2mm wyciąłem maskownice diod led, oraz ramkę dla wycentrowania słupka z cyferkami. Cyfry wycięte z pleksi bezbarwnej 2mm i wygrawerowanymi cyframi od 0-9,łącznie 40szt. Tu niestety nie podołałem na moim sprzęcie ani tego wyciąć laserem 5W, ani wyfrezować, więc zamówiłem w firmie profesjonalnie wycięte na laserze.
Na tokarce wykonane pierścionki z aluminium ładnie ozdabiające podstawy kloszy. Klosze wykonane z żarówek typu retro z obciętym dołem :) wklejone do pierścionków
Środkowa lampka sekund wykonana z diody LED 10mm.

PCB wykonane termotransferem, ze względu na dużą ilość miejsca nie bawiłem sie w miniaturyzacje elektroniki.
Sercem zegara jest arduino nano oraz układ czasowy ds3231.
Diody LED sterowane są multipleksowo 10×4. Nie obyło się bez problemów w tym wypadku. Aby uzyskać dobrą widoczność cyfr za dnia diody muszą bardzo jasno świecić. Natomiast w sterowaniu multipleksowym bezpośrednio z wyjść arduino prąd jest bardzo mały, 9mA uzyskałem bez rezystorów. Zamiast diod 20mA postanowiłem użyć diod 5mA o tej samej jasności mcd, i tu niestety jasność w niewielkim stopniu się poprawiła. Najlepszym rozwiązaniem problemu było by zastosowanie driverów dla LEDów, jako że słaby że mnie programista języków pisanych i aby nie przerabiać programu zaczerpniętego z innego projektu nixie zastosowałem układy TD62783 oraz ULN2303.
Dzięki tym układom bez problemu uzyskuję 20mA na diodach.
Program zaczerpnięty z projektu na lampach nixie innego autora. Program pokazuje tylko czas, który ustawiamy za pomocą 2 przycisków. Mam w planach rozbudować program o pokazywanie daty i temperatury, oraz jakiś efekt ładnego przechodzenia na kolejne cyfry (z moimi zdolnościami programistycznymi nie wiem co z tego wyjdzie :( o ile wyjdzie )

Schemat:

Na zdjęciach kolor pomarańczowy (ledy 0805 400mcd 20mA) i kolor biały (ledy 0805 400mcd 20mA).
Na kolorze białym cyfry są bez problemu widoczne w dzień jak i przy oświetleniu wieczorem. Natomiast przy pomarańczowym zegar musi stać w zaciemnionym miejscu by był za dnia dobrze widoczny.

Kod:

INFORMACJA: Oceń artykuł aby pomóc mu trafić na stronę główną Majsterkowa.

UWAGA: Zaloguj się, aby móc zagłosować na ten projekt.

Ocena: 5/5 (głosów: 1)

Podobne posty

Jeden komentarz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?