Hej!
W dzisiejszym teście spróbujemy zbadać możliwości odkurzacza przemysłowego Starmix ISP iPulse ARDL-1435 EWS. Jest to model z najwyższej półki, który przystosowany jest do pracy ciągłej i doskonale radzi sobie z wciąganiem nawet najdrobniejszych pyłów, więc idealnie sprawdzi się w roli odciągu wiórów i pyłu wytwarzanego przez takie narzędzia, jak piły, szlifierki, frezarki, tokarki czy wyrzynarki.
W ofercie marki Starmix są oczywiście tańsze odkurzacze. Niektóre z tych tańszych modeli nie mają np. gniazda narzędziowego (odkurzacz z takim gniazdem może włączać się automatycznie razem ze startem podłączonego do niego narzędzia), inne wymagają wyłączenia odkurzacza, żeby otrząsnąć filtry. Jeszcze inne modele w ogóle nie mają systemu otrząsania filtrów, więc trzeba je czyścić ręcznie. Gama dostępnych modeli jest tak szeroka, że z pewnością każdy znajdzie sprzęt, który przysłowiowo będzie “szyty na miarę” :)
Testowany niżej odkurzacz mam już od kilku miesięcy, więc pod koniec podzielę się z Wami kilkoma spostrzeżeniami z codziennego użytkowania.
Parametry techniczne
Parametry techniczne podawane przez producenta:
Napięcie zasilające | 230V/50Hz |
---|---|
Moc max. | 1400W |
Przepływ powietrza max. | 220 m³/h |
Podciśnienie max. | 248 hPa |
Pojemność zbiornika max. | 35 l brutto, 25 l pył, 22 l woda |
Wymiary (dł x szer x wys) | 55 x 40 x 55 cm |
Waga | 15 kg |
Moc max. przyłączanego elektronarzędzia | 2400W |
Szczegółową instrukcję znajdziecie tutaj: http://www.langelukaszuk.pl/sites/default/files/ISP.pdf
Pierwsze wrażenia
Moje pierwsze myśli, które biegały mi po głowie po próbie wniesienia do domu kartony z odkurzaczem, można opisać jednym zdaniem – “Jezu, jakie to wielkie!”. Na szczęście sam odkurzacz jest dużo mniejszy od kartonu, w którym był zapakowany, ale i tak jest jakieś 2x większy od mojego domowego odkurzacza ;)
Oczywiście wielkość w dużej mierze zależy od pojemności zbiornika. W tym modelu zbiornik ma pojemność 35 litrów.
Z tyłu odkurzacza wychodzi 8-metrowy przewód zasilający w grubej, gumowej izolacji.
Po zwolnieniu dwóch czerwonych zaczepów znajdujących się na bocznych ściankach odkurzacza, możemy rozłożyć go na dwie części:
Komora na odpady nie zawiera żadnej elektroniki, więc łatwo jest ją myć i czyścić:
W górnej części odkurzacza widać dwa filtry harmonijkowe z poliestru FKP 4300 (2x 4300 cm² = 8600 cm² powierzchni filtrów):
Warto też wspomnieć o tym, że cała dolna część odkurzacza (zbiornik na nieczystości) ma podwójne ścianki:
Dzięki temu komora na odpady jest dosyć dobrze chroniona i jeżeli np. odkurzacz spadnie nam ze schodów i obudowa w którymś miejscu pęknie, komora pozostanie nienaruszona. Sprzęt straci nieco na walorach wizualnych, ale nadal będzie można go używać :)
Mózg odkurzacza
Na przednim panelu zostało mieszczone pokrętło do płynnej regulacji siły ciągu, przełącznik trybu pracy, lampka sygnalizująca zapełnienie zbiornika lub zatkanie rury oraz gniazdo narzędziowe.
Pokrętło trybów pracy można ustawić w jednej z czerech pozycji:
- 0 – odkurzacz wyłączony
- 1 – odkurzacz włączony
- IR – odkurzacz włączony z funkcją automatycznego otrząsania filtrów (filtry otrząsane są także przy starcie)
- AR – tryb gotowości. Odkurzacz włączy się automatycznie po włączeniu elektronarzędzia podłączonego do gniazda narzędziowego, oraz wyłączy się (z 5-sekundowym opóźnieniem) po zakończeniu pracy
Zaraz pod panelem znajduje się zamek służący do otwierania górnej pokrywy:
Otworzyć go można za pomocą płaskiego wkrętaka, lub jakiejś monety:
Po otworzeniu klapy uzyskujemy dostęp do filtrów, które można łatwo wyciągnąć i wyczyścić. Woda filtrom nie szkodzi, więc spokojnie można je przepłukać pod bieżącą wodą (nie pod ciśnieniem!).
I to chyba wszystko, co można pokazać tak z zewnątrz. Zerknijmy zatem do środka :D
Co siedzi pod maską?
Po ściągnięciu osłony z górnej pokrywy znajdziemy elektromagnesy, które otrząsają filtry, elektrorygle, które odcinają przepływ powietrza przez filtr w czasie otrząsania, oraz całą elektronikę:
Na poniższym filmie zaprezentowałem działanie systemu otrząsanie filtrów w czasie pracy odkurzacza, jak i w stanie gotowości:
Pracy samych elektromagnesów, które otrzepują filtry na filmie nie widać, ale wyraźnie je słychać :) Widać za to elektrorygle odcinające przepływ powietrza w danym filtrze.
Zachęcam także do obejrzenia filmu przygotowanego przez producenta, na którym otrząsanie filtrów zostało pokazane w zwolnionym tempie:
Na koniec ciekawostka – na płytce drukowanej znalazłem też złącze, przez które można sobie “pogadać” z odkurzaczem ;)
Obstawiam, że za jego pomocą można przeprogramować odkurzacz. Chociaż jest to tylko takie moje gdybanie i równie dobrze może to być złącze “serwisowe”, które ma pomagać w debugowaniu problemów z odkurzaczem (i odczytywaniem w czasie rzeczywistym jego aktualnych parametrów pracy).
Wyposażenie dostarczone z odkurzaczem
W standardowym wyposażeniu testowanego modelu odkurzacza znalazły się:
- wąż ssący 5m, fi 35 mm
- gumowy adapter do podłączenia elektronarzędzia (zwężający się)
- uchwyt ssący ze stali nierdzewnej z zaworem powietrza
- 2x przedłużka ze stali nierdzewnej (48 cm każda)
- dysza szczelinowa 21 cm
- profesjonalna szczotka podłogowa z wkładem z włosia (szer. 37 cm)
Testy praktyczne
Nadszedł czas na najlepszą część programu – testy praktyczne :)
W pierwszym teście zadaniem odkurzacza było opróżnienie czterech wiader, w których znalazło się:
- 5 kg kamieni
- 5 kg śrub i nakrętek
- 5 kg piasku
- 5 kg gipsu
Odkurzacz jest przystosowany do ciężkich robót budowlanych, więc bez problemu powinien sobie poradzić z wciąganiem gruzu i dużych, ciężkich śrub. Natomiast system otrząsania filtrów powinien umożliwić bezproblemowe wciągnięcie gipsu bez konieczności przerywania pracy.
Drugi test postanowiłem przeprowadzić na mokro, próbując opróżnić wiadra zawierające:
- 5 kg błota
- 10 litrów wody
Starmix chwali się tym, że dobrze sobie radzi z mokrymi odpadami, więc i z tym testem powinien sobie bez problemu poradzić.
Czy w praktyce odkurzacz spełnił te teoretyczne założenia? Zobaczcie sami!
Wszystkie wiadra zostały wymiecione, a filtry zostały ładnie oczyszczone z gipsu. Co ciekawe, wciągnięcie nawet 5 kg gipsu (a w zasadzie gładzi szpachlowej) nie zapchało filtrów do tego stopnia, żeby musiały się same otrzepać w czasie pracy (dopiero na koniec sam włączyłem otrząsanie).
Oba testy (suchy i mokry) zdecydowanie można zaliczyć :)
Podsumowanie
Jak sami widzicie, testowany model odkurzacza Starmix jest naprawdę solidną i wydajną bestią, która z pewnością poradzi sobie w najcięższych warunkach. 35-litrowy zbiornik jest dostatecznie duży, żeby nawet w czasie wyjątkowo brudzących prac nie musieć go opróżniać co pół godziny. Ja w swoim warsztacie raczej nie obrabiam wielkich ilości drewna i skupiam się na małych elementach, więc i wiórów nie wytwarzam zbyt dużo. Przy takim trybie pracy mógłbym opróżniać zbiornik raz na parę miesięcy :)
Dużym atutem tego modelu jest system automatycznego otrząsania filtrów. Na wrzuconym wyżej filmie z testem nie mieliśmy wprawdzie okazji zobaczyć tego działania w praktyce (5 kg gładzi nie dało rady zalepić filtrów do tego stopnia, żeby system się sam załączył), ale w czasie dłuższej pracy przy szlifowaniu drewna odkurzacz grzecznie otrzepuje sobie filtry raz na jakiś czas.
Kapitalną sprawą jest gniazdo narzędziowe, do którego można podpiąć elektronarzędzia o mocy nie przekraczającej 2400W. Dzięki temu nie musimy pamiętać o włączeniu odkurzacza za każdym razem, gdy odpalamy pilarkę, wyrzynarkę, czy jakiekolwiek inne narzędzie. Po wyłączeniu elektronarzędzia odkurzacz odczekuje jeszcze 5 sekund, zanim sam się wyłączy, dzięki czemu z rury i z samego narzędzia zostaną odessane wszystkie nieczystości.
W chwili obecnej model ISP iPulse ARDL-1435 EWS kosztuje:
Część z Was pewnie krzyknie “dużo!”. Pamiętajcie jednak, że jest to sprzęt z najwyższej półki – zarówno pod względem wydajnościowym, jak i wytrzymałościowym. Nie jest to też wyrób importowany z Chin, lecz maszyna wyprodukowana przez znaną i cenioną niemiecką markę. Za jakość trzeba (niestety;) płacić. Dla mnie jest to jednak inwestycja na lata. Inwestycja, która jest warta tych pieniędzy.
Na koniec krótkie wypunktowanie największych zalet tego odkurzacza:
- 3 lata gwarancji
- system automatycznego otrząsania filtrów bez potrzeby przerywania pracy
- system otrząsania filtrów wykrywanie faktyczne zapchanie filtrów, a nie tylko przytkania rury
- duży, 35-litrowy zbiornik na odpady suche, jak i mokre
- gniazdo do podłączania elektronarzędzi
- łagodny rozruch oraz płynne wyłączanie
- czujnik przepełnienia zbiornika wodą
- płynna regulacja mocy
- filtry wyłapujące 99,93% pyłów
Wad się niestety nie doszukałem. Serio. To nie jest tak, że ktoś mi zapłacił za nie wspominanie o wadach. Przed napisaniem tego zdania patrzyłem kilka minut na odkurzacz i zastanawiałem się, do czego można by się przyczepić ;) I niestety – niczego nie znalazłem.
Jeżeli macie jakieś pytania, piszcie śmiało w komentarzach!
Pozdrawiam!
Łukasz
Ciekawy test… Znam kilka modeli odkurzaczy tego typu z innych firm (Bosch, AEG, Karcher) … Jak jest z dostępnością części zamiennych do tego sprzętu, mam tu na myśli takie rzeczy jak pokrętło od wyłącznika, kabel, szczotki do silnika czy koła itp…
Jak zachowuje się rura (ta elastyczna) ssąca na nadepnięcia? Wiem, że niektóre wytrzymują sporo, nawet przytrzaśnięte drabiną…
Napisałeś, że: “Część z Was pewnie krzyknie “dużo!”. Pamiętajcie jednak, że jest to sprzęt z najwyższej półki”.
Nieco ponad 2 tysiące, to nie specjalnie wygórowana cena… taka nawet, nawet… Gdyby maszyna była ozdobiona jakimś znanym logo j/w kosztowała by znacznie więcej…
Twój test dużo mi pomógł, bo właśnie stoję przed potrzebą zakupu porządnego odkurzacza.
O części zamienne podpytam i dam znać.
Rurę kilka razy zdarzyło mi się już nadepnąć (ważę ~100kg) i to wytrzymała :)
A co do ceny – ja to wiem, że to nie jest wysoka cena, jak za taki sprzęt. Ale wiem też, że dla niektórych 300zł za odkurzacz, to już dużo ;)
Mam już info z Lange Łukaszuka odnośnie części zamiennych. Cytuję:
“Prowadzimy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Wszystkie części zamienne i akcesoria można u nas dostać. Jeśli czegoś nie ma (a rzadko się zdarza) to sprowadzimy od producenta. Włączniki, pokrętła, szczotki, elektroniki itp. dostępne od ręki.”
Starmix to bardzo dobry sprzęt. Z tego, co mi wiadomo, ich odkurzacze sprzedawane są także pod innymi markami. Otrząsanie filtra genialnie sprawdza się, np. z podłączoną żyrafą i pracą w pyle gipsowym. Fajny sprzęt, zazdroszczę ;-)
Brakuje jeszcze tylko testu na wciąganie benzyny :)
Musiałbym dokupić antystatyczną rurę ;)
Zrób kiedyś ,,bezpieczny” tzn niewybuchalny miotacz ognia z karchera i benzyny :) wygrasz życie
A Tuszkowi to tak wolno łazić po warsztacie? Nie boisz się, że jakieś wredne narzędzie zrobi kuku ukochanemu piesiowi?
Tuszek jest odpowiednio przeszkolony, żeby nie pchać futra między ruchome części ;) Odkurzaczy też instynktownie unika od szczeniaka ;)
To mądrego masz psa. Wie, że trzeba unikać laserów, sprzętu warsztatowego…
Wode wessał jak rusek na kacu^^
Kamyki to jakiś grys 8-18mm?
2000zł to dużo? Zobcz sobie te: http://vervo.pl/pl/odkurzacze-przemyslowe ;)
Witam
Dziękuję za ten test. Od dłuższego czasu przymierzam się do zakupu odkurzacza przemysłowego i nawet popełniłem już taki wybierając Eurom 1230 z tekstylnym filtrem… Tak, wiem, że to zupełnie inna półka ale chciałem uniknąć kosztów wymiany filtrów a nie pracuję zawodowo w budownictwie i miałem nadzieję, że prace przy domu takie jak odkurzanie piwnicy, drobnego gruzu czy pyłu przy remontach nie będzie zbyt wielkim wyzwaniem dla takiego odkurzacza. Niestety pomyliłem się, właściwie zaliczyłem totalną porażkę. Po 3 min. odkurzania pyłu, kurzu, piasku itp z podłóg odkurzacz przestaje działać, trzeba go otworzyć, wyciągnąć filtr i wytrzepać. Niestety po kilku razach materiał zatyka się tak skutecznie, że przestaje działać pomimo otrzepywania.
Piszę to jako przestrogę dla innych oszczędnych ;-).
Obecnie zastanawiam się nad wyborem pomiędzy Starmix ISP iPulse ARDL-1435 EWS a Flex S 47.
Jestem pod wrażeniem filmów na YouTube z serii “Can it BREAK?” dotyczących Starmixa ale o Flexie nie ma praktycznie nic aby porównać jego pracę. Przypominam, że odsysanie gładzi przy szlifowaniu nie jest dla mnie istotne. Już prędzej drobne kamyczki, śrubki, liście czy zaschnięte błoto. Mam nadzieję, że pracując szeroką ssawką Starmix będzie zasysał takie rzeczy ?
Czy wybierając Starmixa miał Pan jakieś informacje o Flexie ?
Martwi mnie jedna sprawa, którą możnaby uznać za wadę Starmixa, mianowicie koszt filtrów.
Najtańsze zamienniki na Allegro kosztują ok 170zł za 1 szt. a potrzebne są 2, czyli koszt wymiany filtrów to ok 340 zł, to sporo. Pytanie jak często się to robi ?
We Flexie stosowany jest jeden filtr, którego zamiennik da się kupić już za 25zł, różnica jest więc porażająca. Pytanie o trwałość i wydajność ?
Co Pan o tym sądzi ?
Pozdrawiam.
Witam właśnie kupiłem jestem pod wrażeniem mam narzędzia festoola do lakiernictwa , miałem odkurzacz bez otrząsacza jak szpachel szlifowałem chwila i filtr zatkany . Moim zdaniem za tom kasę nic się lepszego nie kupi NAPRAWDĘ GORĄCO POLECAM , WYDATEK RAZ ALE NA LATA POZDRAWIAM
czy podczas pracy (filtry czyste ) powietrze idzie przez dwa filtry czy przez jeden . czy może idzie przez oba a czyszczenie odbywa się w zależności od stopnia zabrudzenia ?
Normalnie powietrze idzie przez oba filtry. Filtr jest odcinany tylko na czas otrzepywania.
zalety Ok.
-wady brak uchwytów do mocowania węża patrz Bosch – zwykłe paski gumowe z uchwytami a cieszą ,festool pojemnik wewnętrzny )
Na foto widać miejsce z tyłu na przykręcenie metalowego uchwytu – jest dostępny -cena ?
Jestem ciekaw jak wypada w teście z Flexem ? Czy ktoś może się wypowiedzieć? Odkurzacz będzie pracował głównie na gładziach. Przy szlifowaniu z żyrafą.
A co sądzicie o tym konkretnie odkurzaczu http://sklep.grupaka.com/pl/dex-odkurzacz-profesjonalny-hotelowy.html? Warto jest w niego zainwestować?
Jeśli chodzi o takie odkurzacze to ja mam taki http://maszynyparowe.com/allegra-800c/ i świetnie się sprawdza :) Bardzo wygodny w użyciu tez jest
Bardzo fajny opis odkurzacza. Ja też szukam czegoś dobrego więc jak by ktoś się interesował tematem, to znalazłem też artykuł z zestawianiem różnych odkurzaczy przemysłowych. Z pewnością komuś się przyda: https://www.narzedziowy.pl/artykuly_84_1.html
Czesc a co sadzisz o tym modelu ISC ARDL-1625 EWS 1600W właśnie kupiłam pod choinkę:) tylko pod zadne drzewko sie nie zmieści:) pozdrawiam