Raspberry Pi instalacja Domoticza – systemu inteligentnego domu

Raspberry Pi instalacja Domoticza – systemu inteligentnego domu

Witam wszystkich Majsterkowiczów!

W dzisiejszym artykule chciałbym przedstawić jak zainstalować system na Raspberry Pi oraz Domoticza pozwalającego na monitorowanie danych np. z czujników i sterowanie przekaźnikami, jako prosty przykład przedstawię dodanie czujnika temperatury DS18B20.

Do dzieła!
Będziemy potrzebować:
Raspberry Pi 3 oraz kartę pamięci
Czujnik temperatury Ds18B20 i rezystor 4,7kΩ
-Monitor z hdmi (do początkowej konfiguracji)

Potrzebne programy:
-SD Memory Card Formatter
-Win32 Disk Imager
-Putty

Instalacja:
Aby zainstalować system naszą kartę pamięci musimy najpierw sformatować programem wymienionym wyżej SD Memory Card Formatter.
Klikamy “option” i przy “format size adjustment” zaznaczamy “on”, po czym klikamy “ok” i format. Jeżeli nasza karta jest “czysta” nie był zainstalowany na niej nigdy wcześniej jakikolwiek system możemy sformatować ją z poziomu Windowsa (formatujemy w FAT32).

Gdy zrobimy wszystko tak jak w opisie powyżej możemy przejść do instalacji systemu.
Pobieramy nasz system (Raspbian) ze strony https://www.raspberrypi.org/downloads/
Po czym rozpakowujemy go.

Teraz uruchamiamy program Win32 Disk Imager.
Wybieramy obraz naszego systemu oraz naszą kartę pamięci, po czym klikamy zapisz.

Gdy wszystko przebiegło poprawnie możemy odpiąć naszą kartę pamięci od komputera i umieścić w naszym Raspberry.

Teraz przechodzimy do konfiguracji:
Będziemy teraz potrzebować monitor z wejściem hdmi, klawiaturę oraz myszkę.
Gdy podłączyliśmy podane wyżej elementy do naszego Raspberry następnie podłączamy zasilanie, gdy system już się uruchomi może poprosić o login (pi) oraz hasło (raspberry), gdy już się zalogujemy klikamy w lewym górnym rogu ekranu w ikonkę malinki, jest to menu, a następnie wybieramy “Preferences” i “Raspberry Pi Configuration”.
W pierwszej zakładce możemy zmienić hasło użytkownika, polecam zaznaczyć “disable” przy “splash screen”, aby przy każdym uruchomieniu malinki nie wyświetlało ekranu powitalnego (nie prosiło nas o hasło). W drugiej zakładce “interfaces” można zaznaczyć “enable” przy 1-Wire (przyda się gdy będziemy chcieli podłączyć czujnik temperatury Ds18B20) oraz SSH (nie będziemy już musieli korzystać z monitora, będzie można połączyć się z malinką poprzez Putty – terminal, gdy będzie podłączona do sieci). W zakładce “Localisation” możemy zmienić np. czas.
Gdy wszystko ustawimy nasze Raspberry uruchomi się ponownie.

Możemy teraz przejść do instalacji Domoticza:
Wpisujemy kolejno w terminalu/putty:

mkdir ~/domoticz
cd ~/domoticz
wget http://releases.domoticz.com/releases/beta/domoticz_linux_armv7l.tgz
tar xvfz domoticz_linux_armv7l.tgz
rm domoticz_linux_armv7l.tgz

Aby Domoticz uruchamiał się wraz ze startem systemu wpisujemy ponownie:
sudo cp domoticz.sh /etc/init.d
sudo chmod +x /etc/init.d/domoticz.sh
sudo update-rc.d domoticz.sh defaults

A teraz sprawdzamy czy wszystko działa jak powinno
sudo ./domoticz
Następnie wciskamy ctrl+c – aby zatrzymać Domoticza
sudo service domoticz.sh start – teraz uruchamiamy

Teraz Domoticz powinien być dostępny pod adresem naszego RPi w sieci i portem 8080 czyli np. 192.168.0.200:8080
Szybka konfiguracja:
Jeżeli wpisaliśmy adres ip naszego Rasppberry w pasek adresu naszej przeglądarki i wyświetlił nam się panel Domoticza to następnie w prawym górnym rogu (na pasku) klikamy setup następnie settings i zmieniamy język (language) na polski (polish) i w location wpisujemy nasze współrzędne (np. według Google Maps) lub podajemy miasto i klikamy “GetLatLong”, po czym apply settings, teraz będzie łatwiej wszystko zrozumieć, bo Domoticz będzie w języku polskim ;).

Gdy zrobiliśmy wszystko tak jak powyżej możemy podłączyć np. czujnik temperatury DS18B20.
Schemat podłączenia patrząc na czujnik od strony płaskiej (przodu), trzeba pamiętać, aby między 3.3V a GPIO4 był rezystor 4,7kΩ.

Tutaj mamy wyjścia naszego Raspberry, żeby było wiadomo co gdzie podłączyć:

Gdy podłączymy nasz czujnik możemy przejść do konfiguracji
Wpisujemy w terminalu:
sudo nano /boot/config.txt
Na samym końcu pliku musimy dopisać:
dtoverlay=w1-GPIO,gpiopin=4

Po czym zapisujemy plik oraz restartujemy nasze Raspberry.
Po restarcie malinki wpisujemy w terminalu:
cat /sys/bus/w1/devices/28-*/w1_slave


Jak widać odczyty są poprawne, mam podłączone 2 czujniki, jeden wewnątrz, drugi na zewnątrz ;).

Teraz możemy przejść do dodania czujnika/czujników w Domoticzu i cieszyć się wykresami, które oferuje.
Aby dodać czujnik klikamy konfiguracja, a następnie sprzęt wybieramy typ 1-Wire “OWFS Path” usuwamy, a w częstotliwościach odpytywania wpisujemy 0, jak poniżej.

A oto efekt!


Pulpit Domoticza:


Kilka słów na zakończenie:
Jak widać Domoticz to bardzo fajny system, który można wykorzystać do automatyki domowej, inteligentnego domu czy nawet samej “zabawy” i satysfakcji z uzyskanego efektu, jest rozwijany od kilku dobrych lat, a na ten moment można podłączyć bardzo dużo czujników czy też urządzeń przez te sterowane przez gpio Raspberry po te sterowane radiowo (np. wifi), dzięki czemu nie musimy wykorzystywać przewodów. Dużo osób korzysta z Domoticza, więc w razie jakiś problemów jest duże grono osób, które pomoże np. Polska grupa na Facebooku. Jeżeli artykuł się spodoba to postaram się pokazać coś więcej.
Jeśli macie jakieś pytania to pytajcie w komentarzach ;) .
Pozdrawiam :)

Ocena: 5/5 (głosów: 9)

Podobne posty

19 komentarzy do “Raspberry Pi instalacja Domoticza – systemu inteligentnego domu

    • Używam bety od pół roku i nigdy nie stwarzała u mnie żadnych problemów. Wersję stabilną też można zainstalować, ale mam betę i na jej temat się wypowiadam, a z tego co wiem w becie jest dużo poprawek, aktualizacje czasami są nawet kilka razy w tygodniu ;).

      Odpowiedz
  • “Widzę, że się podoba, zastanowię się nad dopisaniem jeszcze jakiegoś zastosowania lub kolejnego artykułu :).”

    Ja już myślę nad wykonaniem porządnego terminala komunikującego się z Maliną, który umożliwi monitorowanie znacznie bardziej zaawansowane. Robiłem już sporo wynalazków dla inteligentnych domów firmy SHomes, więc teraz tylko znaleźć chwilę wolnego czasu, zakupić Maliniaka, i ogień :P

    Naprawdę wykonałes kawał dobrej roboty. Szczerze powiedziawszy nie wiedział bym jak się za to zabrać.

    Odpowiedz
    • Dzięki jeszcze raz ;)
      Bawiłem się kiedyś mikrokontrolerami avr, ale taki mikrokomputer jak Malinka to całkiem co innego, ma dużo większe możliwości bez potrzeby dokupowania dodatkowych elementów. Co do Domoticza to jest bardzo fajny, ilość obsługiwanych urządzeń jest bardzo duża, a żeby je skonfigurować wystarczy praktycznie wybrać nazwę urządzenia, które chcemy dodać i tworzy fajne wykresy bez potrzeby pisania programu.

      Odpowiedz
  • ./domoticz: error while loading shared libraries: libssl.so.1.0.0: cannot open shared object file: No such file or directory

    Niestety wyskakuje mi taki błąd przy próbie uruchomienia:/
    ktoś coś?

    Odpowiedz
  • Cześć,

    Od dłuższego czasu nurtuje mnie pytanie jak zwiększyć ilość dostępnych wejść/wyjść z maliny w celu zbudowania inteligentnego domu? Zakładam, że potrzeba około 40 sygnałów wejściowych z kontaktów + około 30-40 sygnałów do sterowania przekaźnikami, do tego kilkanaście czujników typu temperatura, nasłonecznienie, wilgotność. Jest jakiś sprawdzony sposób na to?
    Wszystko na kablach, nie bezprzewodowo.

    Odpowiedz
    • Ja używam Domoticz od ok 2 lat. Wszystko mam zbudowane na modułach arduino, komunikacja radiowa na podstawie mysensors.org. Jedna bramka może obsłużyć do 255 węzłów (nodów). Bramka (też na arduino) podłączona jest przez USB do RPi. Na chwilę obecną ma 5 węzłów, po jednym na łazienkę, kuchnię, kotłownię, pokój i warsztat. Węzły obsługują pomiary temperatury, wilgotności, wyjścia na przekaźniki, wejścia itp.

      Odpowiedz
  • Może zadam głupie pytanie, ale pierwszy raz robię coś więcej na bazie RPI niż OpenELEC czy retropi :) jeżeli chcę podłączyć kilka czujników (np. wewnątrz i na zewnątrz) to wszystkie podłączam pod GPIO4 czy też pod różne GPIO dodając w pliku conf na końcu np. dtoverlay=w1-GPIO,gpiopin=5 i wtedy podpinam pod GPIO5? I drugie pytanie czy jest możliwość, aby śledzić te temperatury online np. z telefonu?

    Odpowiedz
  • Mam następujący problem, po wpisaniu komendy sudo ./domoticz Domoticz się uruchamia i działa po wyjściu Ctr + C następuje jego zatrzymanie po czym wklepuje sudo service domoticz.sh start nie – nie wyrzuca żadnego błędu, jednak domoticz się nie uruchamia, w przeglądarce głucho. Mogę korzystać z niego tylko jeśli na jakimś oknie konsoli odpale sudo ./domoticz Domoticz

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?