Dom nie pojawia się nagle i znikąd. Przed wybudowaniem domu musimy podjąć wiele działań, jeszcze zanim zostanie położona pierwsza cegła. Ponieważ budowanie domów od początku podlega prawu, koniecznym staje się dokonanie formalności administracyjnych. Jakie formalności trzeba mieć za sobą, aby wybudować dom?
Przygotowania do budowy domu
W swoim “Traktacie o dobrej robocie” T. Kotarbiński prawie na każdej stronie przypomina i uzasadnia, że każde działanie należy zaplanować, tylko wtedy osiąga ono maksymalną skuteczność. A co dopiero mówić o tak złożonym działaniu jak załatwianie kompletu formalności potrzebnych do wybudowania domu? Planować będzie łatwiej, jeśli zbierzemy wszystko w jednym miejscu. A więc: co od strony formalnej (urzędowej) czeka nas przed postawieniem domu?
Nawet na wbicie pierwszej łopaty – musisz mieć pozwolenie. Do rzeczy. Zadanie w dużej mierze polega na gromadzeniu dokumentów oraz dostarczaniu ich do odpowiednich instytucji. Inspektorzy, urzędnicy i urbaniści zatwierdzą Państwa plany, jeśli będą one spełniały obowiązujące kryteria.
Budujemy dom – inne formalności
Przedstawmy w formie przejrzystej listy komplet formalności do spełnienia przed rozpoczęciem budowania domu. Projekty domów będą mogły być w pewnym stopniu modyfikowane względem wyniku załatwienia formalności (np. dojazd do domu z drogi publicznej), ale elastyczność nie jest pełna.
- Spełnianie przez budynek wymagań związanych z gospodarką przestrzenną terenu.
- Starania się i otrzymanie potwierdzonego oficjalnie pozwolenia na budowę (prace budowlane mogą ruszyć wraz z tym dokumentem). Ewentualnie również będziemy potrzebować osobnego pozwolenia na roboty w miejscach takich jak drogi i dojazdy, a więc w tzw. pasie drogowym.
- Sam wybór projektu naszego domu jest nie lada wyzwaniem i nie ma oczywistego charakteru. Namysł jest konieczny.
- Naszą budowę musimy oczywiście zgłosić, zakomunikować, że podejmujemy takie działanie (i to bez względu na otrzymane pozwolenia na budowę – jeszcze jeden dokument). Tak samo musimy zgłosić, że budowę rozpoczęliśmy i prace ruszyły.
- Trzeba także zaprosić na swoją działkę geotechników i odebrać od nich dokumentację po wykonaniu pomiarów, to niezbędne. Potrzebne też będzie uzyskanie mapy terenu i planów zabudowy terenu sporządzonych przez władze lokalne.
- Formalności dotyczą także zapewnienia dopływu do domu prądu, gazu, wody, wszelkich mediów.
- Tu wiele zależy od położenia domu, ale zezwolenie na doprowadzanie drogi do swojej posesji, która stanowi zjazd z drogi publicznej – też jest potrzebne.
- Uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy.
Gdzie mogą pojawić się trudności
Trudności przysporzy nieznajomość przepisów. Należy zatem zapoznać się z odpowiednimi przepisami. Czasem, gdy chcemy wszystkie formalności załatwić szybko, zauważymy problem z czasem. Urzędnicy bywają różni, tak samo urzędy, w których pracują – zawsze obowiązuje termin dla wykonania przez nich działań. Musimy też zdobywać informacje, odwiedzać urzędy… Pamiętajmy, że jeśli zatwierdzenia naszych sprawozdań będą niemożliwe z pewnych względów, wtedy możemy uzyskać zgodę na odstąpienie od przepisów, co jest przewidziane w prawie budowlanym, choć uzyskanie takiej zgody jest rozpatrywane szczególnie rygorystycznie.
Jak z sukcesem zająć się formalnościami związanymi z budową domu
Nawet najprostszy projekt domu parterowego będzie mógł zostać zrealizowany tylko wtedy, gdy będziemy działać sprawnie. Miejmy świadomość, że przed nami wielkie przedsięwzięcie. Będziemy tworzyć i otrzymywać dokumenty, występować o pozwolenia, poddawać się ekspertyzom, rozmawiać z wieloma urzędnikami i specjalistami – naprawdę warto zaplanować nasze działania bardzo dokładnie.
Co jeszcze musimy wiedzieć przed wybudowaniem domu
Nawet pomimo przychylności urzędów sprawy formalne na każdym kroku budowania domu trwają dłużej, niż byśmy chcieli. Zanim powstanie dom, jest działka – trzeba wiedzieć o ziemi wszystko już w czasie jej nabycia, ponieważ to wpłynie na budowę domu. Dokumentacja dla wójtów, burmistrzów i starostów będzie złożona, na to się trzeba przygotować. Ale przede wszystkim należy wiedzieć, że wysiłek jest nie tylko opłacalny, ale przyniesie doprawdy cudowny efekt: nasz własny dom.
Pingback: 15 ważnych zagadnień zanim zaczniesz budowę domu – formalności budowy krok po kroku – Warsztatowe DIY