Zasilanie szlifierki z dysku twardego zasilaczem 12V

Zasilanie szlifierki z dysku twardego zasilaczem 12V

INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(

Szanowni Czytający

Pragnę zaprezentować budowę modułu, który umożliwi zasilanie szlifierki z dysku twardego większością zasilaczy o napięciu wyjściowym 12V. Jedynym ograniczeniem w tym względzie jest natężenie prądu wyjściowego na poziomie przynajmniej 1A. Wykonanie nie powinno sprawić trudności przeciętnemu majsterkowiczowi a elementy potrzebne do budowy są łatwo dostępne. Przy odrobinie samozaparcia można poradzić sobie używając podzespoły wyłącznie z odzysku ze starych urządzeń.

Oto schemat układu elektronicznego:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

* MOLEX to nazwa wtyczki zasilania dysku twardego (choć w nowszych dyskach może być też typu SATA). 7805 to scalony stabilizator napięcia +5V.

Zdjęcie podzespołów przed montażem:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

A tak wygląda układ przeze mnie wykonany:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Można również obyć się bez wtyczki Molex, przylutowując odpowiednio przewody wprost do płytki dysku twardego. Radiator natomiast jest niezbędny.

Jak to działa?
Podajemy na wejście napięcie 12V a na wyjściu uzyskujemy dwa napięcia (12 oraz 5V) niezbędne do pracy dysku twardego. Dzięki temu odpada potrzeba używania zasilacza komputerowego, nie zawsze dostępnego czy choćby poręcznego.

Na koniec krótki filmik prezentujący działanie:

Zapraszam do oceniania, komentowania i zadawania pytań

Mateusz Patora

 

 

 

 

 

 

 

INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(

Ocena: 5/5 (głosów: 3)

Podobne posty

6 komentarzy do “Zasilanie szlifierki z dysku twardego zasilaczem 12V

  • Szczerze? Nie mam zielonego pojęcia, czemu ma służyć ten wpis. To jest temat na jeden! krótki post na forum.
    Do autora: przy takim wykorzystaniu stabilizatora 7805 powinieneś dodać dodatkowo kondensatory ceramiczne 100nF, równolegle do kondensatorów elektrolitycznych

    Odpowiedz
    • A to dlaczego? Post służy temu, że autor coś zmajsterkował samodzielnie i chciał się tym pochwalić – nie widzę w tym nic złego. Ocena posta pokaże czy sie spodobał innym czy nie.

      Cytując Szefa portalu: “Ideą Majsterkowa od pierwszych dni było to, że opisuję to, co sobie majstruję. I tego się trzymam.”
      Mi osobiście post się podoba, bo generalnie muszę sobie zrobić coś podobnego do zasilania starych dysków twardych (podłączanych jako dyski zewnętrzne do PC za pomocą konwertera USBIDE) bo “markowy” zasilacz China Export sie upalił.

      Odpowiedz
    • Ktoś może potrafić wiele z prac mechanicznych, a z elektroniką mógł nie mieć do czynienia i takim osobom ten opis może być przydatny. Wpis krótki, by nie komplikować.

      Kondensatory ceramiczne nie są potrzebne w tym przypadku. Natomiast w przypadku użytkowania jako zasilacz do dysku podłączanego przez przejściówkę USB-IDE jak najbardziej będą wskazane ale to zupełnie oddzielny temat.

      Odpowiedz
  • Niby proste i banalne, ale pamiętam jeszcze jak jakiś czas temu sam szukałem takich postów, bo nie wiedziałem co to jest i po co ten kondensator czy stabilizator :)

    Odpowiedz
  • Dzięki za ten schemat, dwa napięcia z jednego wspólnego, oto chodziło, nie byłem pewny czy tak się da. Zrobiłem zasilacz z którego zasiliłem woltomierz i spalił się 7805. Pozdrawiam.

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?