Witam, to mój pierwszy wpis na majsterkowie. Mam nadzieję, że nie ostatni:)
Do wykonania podstawki potrzebne są mniej więcej poniższe materiały:
Podstawka została zrobiona z listwy olchowej o przekroju 9×3 cm.
Na początku trzeba dociąć odpowiedni odcinek listwy.
Moje obliczenia wskazywały, że najodpowiedniejsza szerokość podstawki to 14 cm.
Następnie wytrasowałem linie po których trzeba prowadzić brzeszczot (oczywiście łatwiej byłoby to robić jakąś piłą, ale jak to mówią: jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma:)) i zaznaczyłem odpad.
Dla ułatwienia rzut przekroju listwy z wymiarami.
Następnie, dla mnie najtrudniejszy element – wycinanie odpadu.
Kolejny etap to pozbycie się resztek odpadu i gładzenie powierzchni za pomocą dłuta, a później papieru ściernego o różnych grubościach.
Oczywiście można zacząć szlifierką lekko zaokrąglając kanty. Później polecam już tylko szlifowanie ręczne. Dla osiągnięcia zadowalającej gładkości zakończyłem szlifowanie papierem o nr 240.
Po oszlifowaniu przychodzi czas na zabezpieczenie i ubarwienie podstawki. Jako, że nie jestem miłośnikiem lakierów to użyłem do podstawki oleju do drewna.
Oczywiście nie można zapomnieć o wytarciu podstawki z nadmiaru oleju po odczekaniu około 15-20 min!
Po odczekaniu kilku godzin przyszedł czas na upiększanie wyrobu. Używając do tego multiszlifirki można wygrawerować właściwie wszystko!
I kilka fotek gotowego produktu.
W zamierzeniach to miała być podstawka pod smartphone, ale okazało się, że świetnie sprawdza się także z tabletem (nawet 10 calowym).
Na koniec życzę wszystkim miłego dnia:)
Zdecydowanie popieram wykańczanie drewna (zwłaszcza takich małych gadżetów) olejami i woskami. O wiele przyjemniejsze w dotyku niż lakiery, dają ładniejszy rysunek słojów.
Super, akurat w mojej kolekcji znajduję się odpowiednie drewienko… A jak ze stabilnością podstawki, wystarcza do oglądania filmów itd. czy sprawdza się również podczas pisania, klikania?
Jeśli chodzi o tablet to spokojnie można na nim pisać, stoi bardzo stabilnie, kąt pochylenia jest naprawdę w porządku też do oglądania filmów, czego było mi brak w przypadku innych podstawek. Z telefonami sprawa jest bardziej skomplikowana, bo jest tyle modeli o przeróżnych kształtach… Ale testowaliśmy zarówno z grubymi, starymi modelami, jak i z najnowszymi cieniutkimi dużoekranowymi i wszystkie stoją stabilnie, nigdy żaden nie wypadł :)
Moja, nieco zmodyfikowana wersja tego projektu:
https://scontent-b-mxp.xx.fbcdn.net/hphotos-prn1/t31/p720x720/1606252_10201564463808801_1693692672_o.jpg
Podstawka jest na pierwszy rzut oka bardzo szeroka, ale: ma 155 mm, można wtedy położyć smartfona w poziomie, jak i postawić w pionie. W podstawkę zmieści się również bez problemu tablet (w moim przypadku iPad 2).
Telefon jest oparty pod kątem 65 stopni – moim zdaniem idealnie. Zastanawiałem się również nad 70 stopniami, ale wygodniej pisać i przeglądać zawartość telefonu jest przy 65.
Podstawka została lekko opalona palnikiem, dlatego wygląda jak wygląda :) Do skończenia brakuje jeszcze lekkiego przeczyszczenia papierem ściernym (120 i 200) i pomalowania, chyba zdecyduje się na jasny olej, tak aby nie starcić efektu przypalania.
Całość wykonana tylko i wyłącznie szlifierką, zwykłą kątową :P Nie ma przypaleń, bo przy wycinaniu założyłem zapas, a przypalone przez tarczę fragmenty zostały następnie przyszlifowane tarczą gładką do szlifowania.
Mam 2 sztuki, po jednej dla mnie i żony.
Pozdrawiam,
Paweł Grzesik
Fajne:)
Właśnie zapomniałem dodać, że projekt jest dobry również z tego względu, że nie ma konieczności tworzenia nowego po wymianie telefonu, czy tabletu. Będzie pasował z każdym urządzeniem.
A co to za drewno i czym je wykończyłeś?
Dzięki :) Twoja podstawka przypadła mi najbardziej do gustu ze wszystkich, które do tej pory przedstawiano w konkursie. Dlatego tez postanowiłem posiłkować się Twoim projektem.
Oczywiście można sobie wymiar zrobić wedle uznania, ja zrobiłem akurat 155 żeby po poziomym położeniu Xperii Z1 zostało jeszcze po 0,5 cm przestrzeni z każdej strony.
W mojej wersji na podstawce mogą być np. 2 telefony: w moim przypadku testowane jednoczesnie modele to Xperia Z i Xperia Z1. Podstawka sprawdza się doskonale, można swodobnie na niej pisać.
Co to za drewno? Szczerze, to nie wiem ale podejrzewam że na 90% jesion. Akurat taki miałem pod ręką kawałek, więc go wykorzystałem robiąc 2 sztuki podstawki.
Na dodanych przeze mnie zdjęciach nie ma jeszcze wykończenia, ale przed malowaniem olejem (bo takie będzie) w jasnym kolorze pójdzie jeszcze lekkie przetarcie papierem ściernym, a nastepnie dopiero dwukrotne malowanie w jasnym kolorze.