Sterownik diod RGB – Wstęp

Sterownik diod RGB – Wstęp

INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(

Witam. Jest to mój pierwszy artykuł w majsterkowie, więc na początek się przedstawię. Nazywam się Maciek. W tym wpisie zajmiemy się sterownikiem diod RGB. Będzie on obsługiwał zarówno diody 3V z wspólną katodą, diody (lub listwy) 12V z wspólną katodą, oraz diody/listwy z wspólną anodą. Dla tych którzy nie wiedzą, diody RGB to diody, które w jednej obudowie zawierają 3 kolory: czerwony, zielony, niebieski. Stąd właśnie RGB. Modulując jasność każdego z kolorów można uzyskać dowolną barwę światła. Nasz sterownik będzie miał paletę kolorów do wyboru, oraz parę dodatkowych funkcji.


Co będzie potrzebne: -Mikrokontroler – ja użyłem chińskiego Arduino Pro Mini: http://www.ebay.com/itm/191117208428?_trksid=p2059210.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT -16 przycisków typu tact-switch -Płytka uniwersalna -9 tranzystorów NPN (w dalszej części artykułu powiem jakie wybrać) -9 transoptorów http://www.ebay.com/itm/10PCS-PC123-Triac-Driver-IC-Optoisolator-Photocoupler-Optocoupler-DIP-4 -dioda RGB -stabilizator 3V -rezystory: 15k 8,8k 9,7k 14k 4,5k 19,4k 9x 200Ohm -3x 4-pinowe złącze ARK -Przewody (do połączenia wszystkiego) Opcjonalnie: -narzędzia lutownicze -obudowa -podwójna listwa goldpin -programator USB-ASP http://www.ebay.com/itm/310506909410?_trksid=p2059210.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT -komputer z Arduino IDE


Całość będzie składała się z 5 głównych modułów – klawiatura, mikrokontroler i 3 wzmacniacze.


Jakie tranzystory wybrać? to zależy od tego, ile diod będziemy chcieli podłączyć. Każdy kanał (3V, 12V, GND) traktujemy osobno. każda dioda pobiera ok. 20mA (0,02A) prądu. Na podstawie tego wiemy, jaki prąd muszą “uciągnąć” nasze tranzystory.

Do 100mA – BC547. Do 800mA – BC337. Do 1A – BC639. Do 6A – BD243.


Wstępny projekt klawiatury narysowany (nie śmiejcie się) w paincie.

RGB controller panel projekt Jak widać, jeden przycisk nie jest jeszcze zajęty i liczę w komentarzach na propozycje ;) . Każdy z przycisków podpisany jest wartością kolorów. Każdy z 3 kolorów RGB wyraża się w skali 0-255. Na każdym przycisku napisana jest wartość RGB tych kolorów. Kwadracik po prawej, do dioda świecąca aktualnie wybranym kolorem. Oprócz tego, mamy też przycisk trybu (M), oraz + i – do kontrolowania jasności.


Pierwszy tryb będzie do wybierania koloru z palety. Drugi zaś, będzie działał następująco: przyciski z pierwszego wiersza będą sterowały jasnością danego koloru z RGB. Pierwszy wiersz czerwonym, drugi zielonym, a trzeci niebieskim. Czwarty po prostu nie będzie używany. Oczywiście przyciski + – będą działać. Całość będzie zasilana napięciem 12V. Schemat wykonany w programie Fritzing: RGB controller_schem

To tyle w części pierwszej. W części drugiej, zajmiemy się modułami. Cześć! :D

INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(

Ocena: 5/5 (głosów: 1)

Podobne posty

3 komentarzy do “Sterownik diod RGB – Wstęp

  • Mi zwrócono na to uwagę, to i ja zwrócę :-) Jaki był cel podziału projektu na części? Bo część pierwsza mocno skromna jest – tylko spis części, rysunek panelu i schemat, z którego sam się muszę domyślać co jest czym. Schemat trochę zaciemniony, Vcc3V oznaczone jako -Vcc3V, przewody nakładają się na symbole rezystorów, elementy bez opisu. W kolejnej części moduły. Jakie moduły?

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?