Szlifierka biurkowa

Szlifierka biurkowa

Jest to mój pierwszy projekt pokazany na majsterkowo.pl i chciałbym się przywitać: “Witam!!!” Przejdę do rzeczy :D

Ile razy potrzebowaliście naostrzyć nożyk czy coś przeszlifować i nie mieliście czym? Teraz możecie zrobić sobie mini szlifierkę z tego co majsterkowicze maja w domu.

Będziemy potrzebować:

PB161089

 

  • silniczek
  • płytę CD
  • podkładkę która rozpędza płyty w napędach(fot.1)
  • drobny papier ścierny
  • trochę kabli
  • gniazdo jack
  • wtyk jack
  • zasilacz
  • jakąś obudowę (ja wykorzystałem pojemnik po landrynkach)

PB161092

 

Zaczynamy:

Wiercimy dziurę w obudowie na wał silnika i na gniazdo jack.

Przymocowujemy silnik.

Teraz  lutujemy przewody do silnika i gniazda jack.

PB161090

 

Przyklejamy gniazdo do obudowy.

Teraz zajmiemy się tarczą.

Wycinamy papier ścierny w rozmiarze płyty CD i przyklejamy do płyty, a płytę do podkładki.

 

PB161091 PB161095

 

Po czym zakładamy tarcze na wał silnika

Zasilanie:

Lutujemy dwa kable do jack`a, jeden do masy, a drugi do drugiego styku (jeżeli mamy jack stereo to mostkujemy pozostałe styki) i podpinamy do zasilacza.

Cieszymy się własnoręcznie zrobioną szlifierką.

PB161097

Zaletą takiej szlifierki jest to, iż można zrobić sobie kilka tarcz ściernych z różnymi rodzajami papierów i szybko je wymieniać.

Z góry proszę o pokazanie błędów, które popełniłem i  o komentarze.

Pozdrawiam majsterkowiczów.

 

Ocena: 3.66/5 (głosów: 115)

Podobne posty

39 komentarzy do “Szlifierka biurkowa

  • Projekt ciekawy. Zastanawia mnie tylko jak to urządzenie zachowuje się podczas uruchamiania pewnie lata jak szalone jeżeli się go nie trzyma w dłoni.

    Odpowiedz
    • właśnie nie :D w moim przypadku jest bardzo dobrze wyważone, przez co stoi w miejscu, a dodatkowo można założyć gumowe podkładki, co ja zrobiłem żeby nie rysować biurka :P

      Odpowiedz
      • Proszę Cię… chcesz powiedzieć, że stawiasz to na biurku i nie trzymając puszki przykładasz coś (np. nóż) i szlifujesz bez trzymania za puszkę na dole?! :D

        Odpowiedz
  • Projekt ciekawy.
    Ale myślę, że każdy majsterkowicz wolałby odpalić swoją szlifierkę stołową :p Co to za majsterkowicz bez takiego sprzętu? :D

    Z kolei gdybym ja miał robić coś takiego z pewnością wykonałbym inną obudowę/podstawę oraz użył krążków papieru ściernego mocowanych na rzep.

    Odpowiedz
    • Bardzo trafne uwagi, dziękuje za komentarz. Z pewnością zastosuje te wskazówki w następnym projekcie. BTW. Szlifierkę stołową posiadam ale w piwnicy i żeby naostrzyć nóż czy oczyścić jakiś materiał nie muszę już tam schodzić :D pozdrawiam

      Odpowiedz
  • Projekt bardzo fajny. Jest to szlifierka do drobnych elementów i mam nadzieję, że spełnia swoje zadanie. Osobiście mam zamiar zrobić sobie taką szlifiereczkę. Mam tylko pytanie, na jakie napięcie jest ten silniczek?

    Odpowiedz
  • Serio?? silniczek płyta i papier ścierny, i to wszystko nazwane szlifierką, i to jeszcze “biurowa” będziesz tego w biurrze używał. robienie czegoś podobnego z starego dysku jeszcze zniosę, ale takie coś wstawiac na majsterkowo…?

    Odpowiedz
  • Gratulację za pierwszy może nie idealny, ale pożyteczny projekt. Opis generalnie jest jasny, jednak wytłumacz mi proszę co masz myśli pisząc: “jeżeli mamy jack stereo to mostkujemy pozostałe styki”. Wiem jak wygląda tradycyjny mostek zbudowany z 4 rezystorów, ale Tobie raczej nie chodzi o taki :P

    Odpowiedz
    • Osobiście określenia “mostek” używam do określania połączenia dwóch pinów/ścieżek. A Tobie chodzi o “mostek prostowniczy”. Jeżeli to jest błąd to proszę o komentarz :D

      P.S. A co do “jeżeli mamy jack stereo to mostkujemy pozostałe styki” to po prostu łączymy styki od obu kanałów w jeden :D mam nadzieję że wytłumaczyłem
      pozdrawiam

      Odpowiedz
      • Jeżeli się umówimy, że mostkiem będziemy nazywać połączenie jakichś tam pinów/ścieżek to wszystko w porządku. Moim zdaniem błędu nie ma i w sumie nie ma prawa być, bo tak sobie uzgodniliśmy i wszystko jest ok. Jednak w momencie gdy zacząłem szukać (w internecie i w moim leksykonie naukowo-technicznym) co fachowo znaczy to “mostkowanie”, znalazłem jedynie materiały które wspominały o: mostach rezystorowych, prostowniczych(mostek Graetza), mostkach pomiarowych, było też o mostkowaniu wzmacniaczy. Jest tego naprawdę cała masa, jednak nic co by sugerowało na zwykłe połączenie dwóch pinów/ścieżek.
        Nie uważam się za jakiegoś eksperta w tej dziedzinie, bo tak samo jak Ty się uczę, więc nie mogę powiedzieć, że określenie to w tym miejscu jest błędne, jednak wydaję mi się, że rozważniej a na pewno i o wiele jaśniej było by gdybyś napisał, że te dwa styki należy po prosty połączyć ze sobą.
        Tak więc kończąc, proszę doświadczonych elektryków/elektroników o potwierdzenie lub zanegowanie poprawności użycia pojęcia “zmostkowania styków” w tym przypadku.
        Z góry dziękuję i pozdrawiam :)

        Odpowiedz
  • No błagam! Silnik od dysku twardego, który ma dużo większą moc i prędkość + dużo tależy (większa bezwładnoć, trudniej zatrzymać) to zupełne minimum do amatorskiej “szlifierki stołowej”. Twoją, to możesz co najwyżej rysik w ołówku naostrzyć.

    Odpowiedz
  • naostrz tym noz i powiedz czy sie da. albo czy da sie wyprofilowac zbrocze. do drogich nozy jak znalazł, ale trzeba by jakos zrobic idealny i rowny kat.

    Odpowiedz
  • Pacząc na to to długo nie pociągnie zpali lub rozwali się przy szlifowany np Metalowego pręta. Tym to paznokcie możesz sobie szlifować :)

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?