INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(
Dzisiaj zademonstruje instalacje paska LED Tarot –WS2812. Pasek jest w 100% adresowalny. Trzeba pamiętać że pasek nie będzie kompatybilny z odbiornikami PWM(jeden przewód na jeden kanał) tylko PPM(jeden 3-kolorowy kabel). Jest to spowodowane projektem samej płytki Naze32/Flip32/CCD3. W przypadku używania PWM każdy pin na płytce jest wykorzystany przez wszystkie kanały a oprogramowanie działa emulując port szeregowy na pinie numer 5 gdzie będzie to tryb lotu lub inny potrzebny kanał. Istnieją konwertery PWM do PPM które zmienia tryb odbierania sygnału.
Lub wersja dla osób które maja Arduino i trochę chęci i możemy zrobić to sami. W przyszłości postaram się rozwinąć to zagadnienie. Wygląda to tak:
Ja będę demonstrował to na przykładzie Naze32 rev6. Rev5 jest bardzo podobne tylko ma inne umiejscowienie 10 pinów lecz zasada pozostaje ta sama.
Opcje jakie mamy:
-indicator czyli „kierunkowskaz” który będzie migła tak samo ja kw samochodzie podczas naszego skrętu w lewo czy prawo,
-Arm state- status naszego uzbrojenia wielowirnikowca lub samolotu, zielony nieuzbrojony a czerwony gotowy do lotu,
-throttle pokaże nam jak dużo mamy obrotów podczas lotu,
-ring nas nie inteesuje bo sa to opcje do długich pasków lub okręgów
-color- wybieramy kolor dostępny z poziomu UI,
Warnings- jeśli mamy ustawiony Vbat(kontola baterii) to zasygnalizuje nam to czerwonym miganiem po przekroczeniu zazwyczaj 3.4V na cele oraz brak sygnału z nadajnika.
Co dostajemy w paczce:
-piny,
-mocowanie,
-pasek z 8 diodami.
Mamy dwie opcje. Używamy pinów dołączonych do zestawu lutując je lub tak jak w moim przypadku używam starego przewody serwa oszczędzając wagę. Należy pamiętać o polaryzacji przewodów – to nasza masa, + to 5V a symbol sygnału(podkowy) to nasz sygnał. Błędne podłączenie może spowodować trwałe uszkodzenie LED oraz w szczególnych przypadkach uszkodzenia Naze32, czasem diody przechodzą w stan zwarcia a wiadomo jak to się kończy. Warto użyć multimetru w celu sprawdzenia czy żaden kabel nie ma ze sobą zwarcia. Ustawiamy na ohmy lub w niektórych miernikach jest opcja buzzera lub sprawdzania polaryzacji diody. Warto zakupić miernik zwłaszcza że ceny zaczynają się od 10zł za najprostsze. Miernik jaki wykorzystuje zamieściłem na zdjęciu. Należy pamiętać że diody maja max napięcie 5v, przy większych wartościach dojdzie do uszkodzenia czyli nie podpinamy bezpośrednio pod baterię.
Pamiętajmy robimy wszystko zawsze bez zamontowanych śmigieł. Wykorzystujemy wolne piny ESC to podłączenia 5v oraz masy a 3 kabel do pinu numer 5. Jeśli mamy 8 ESC podłączone na płytce jest miejsce oznaczone 5v i GND pod portem USB. Schemat wygląda tak:
Dodatkowo pokazałem podłączenie modułu GPS np. NEO-6M.
Podpinamy Naze32 pod USB komputera(PC, MAC, Linux) i w tym momencie zapala nam się diody wszystkie na biało. Zdarza się tak, że diody będą zgaszone, nie ma co się przejmować czasem tak jest. Po prostu postępujemy dalej wg instrukcji. Konfiguracja Naze32 CleanFlight polega na aktywowaniu Pin5 w zakładce Configuration na dole pod nazwą LED Strip. Zapisujemy i przechodzimy do zakładki LED Strip. Tu będziemy wszystko konfigurowali. Pokazałem to na filmiku bo taka forma wydaje mi się dużo ciekawsza.
Na końcu musimy wszystko zapisać. Teraz idziemy latać i cieszymy się naszymi diodami LED. Jeśli macie pytania piszcie pod abcrc.igor@gmail.com.
Źródło: http://abc-modele.pl/instalacja-paska-led-tarot-ws2818/
INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(
Przecież to jest metoda kopiuj wklej z abc-rc …
Przeciez jest na dole podane zrodlo..??
Źródło źródłem… ale to nie miała być idea, by pokazywać co się samemu robi, a nie kopiuj wklej znalezionych cudzych prac?
Czym się różni plagiat cudzej pracy od plagiatu cudzej pracy z podanym źródłem?
Z jednej strony przynajmniej pokazuje faktycznego autora, z drugiej nadal jest to kopiuj wklej…