Który filament wybrać?

Który filament wybrać?

Cześć,

chyba każdy nowy właściciel drukarki 3D zaczyna swoją przygodę od wydruków z PLA lub ABS. I nie bez przyczyny – są to materiały, które są bardzo tanie, a przy okazji nie sprawiają aż tak dużo problemów. Moim ulubieńcem przez pierwszy rok zabawy z drukiem 3D było PLA, które przerabiałem całymi kilogramami. Później jednak do naszego makerspace Fabryka trafiła drukarka, która nie miała zbudowanego wentylatora chłodzącego wydruki. Drukowanie filamentem PLA bez chłodzenia jest mocno problematyczne, dlatego zostałem “zmuszony” do pogodzenia się z ABS.

ABS jest materiałem zarówno fajnym, jak i potrafiącym irytować. Do jego plusów zdecydowanie można zaliczyć niską cenę, stosunkowo małą problematyczność, a do tego bardzo prostym sposobem można uzyskać piękną powierzchnię serwując wydrukom “kąpiel” w oparach acetonu. Niestety jest to materiał o dosyć dużym skurczu, więc w czasie wydruków potrafi być kapryśny, co objawia się odklejaniem wydruków od stołu, czy nawet rozrywaniem warstw.

Na tych dwóch materiałach świat się jednak nie kończy. Praktycznie nie ma miesiąca, żeby któryś z producentów nie wprowadził na rynek jakiegoś nowego materiału. Czasami są to tylko modyfikacje PLA (jak np. HD PLA, który cechuje się łatwością druku PLA, a jednocześnie odpornością na temperatury porównywalną do ABS), a czasami najbardziej fantazyjne filamenty zapachowe, elastyczne, przypominające drewno, czy nawet wysokowytrzamałościowe filamenty z domieszkami karbonu.

Ekipa 3D Hubs przygotowała małe zestawienie sześciu popularnych filamentów, z którego łatwo można odczytać, jakimi właściwościami cechuje się dany materiał. Specjalnie dla Was zrobiłem szybkie tłumaczenie na nasz język, które prezentuję poniżej:

Właściwości filamentów

Powyższe zestawienie jest oczywiście pewnym uogólnieniem. Bardzo dużo zależy od posiadanego sprzętu i konkretnego modelu, który chcemy wydrukować. Ale tak w uproszczeniu można przyjąć, że w większości przypadków zestawienie to trafnie oddaje cechy poszczególnych materiałów.

Mam nadzieję, że ta prosta rozpiska pozwoli Wam rozwiać chociaż trochę wątpliwości przy dobieraniu filamentu do projektów, które będziecie zgłaszać do naszego konkursu :)

A Wy macie jakiegoś swojego ulubieńca, którego przerabiacie całymi kilogramami?

Ocena: 5/5 (głosów: 9)

Podobne posty

8 komentarzy do “Który filament wybrać?

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?