Jakiś czas temu siedziałem dość znudzony i szukałem sobie zajęcia. Wpadłem na pomysł żeby zaprojektować i wydrukować pompę wodną. Po 30 minutach projekt był gotowy, poszło mi to tak szybko, że nie spodziewałem się że ma prawo zadziałać. Mimo to zacząłem drukowania i po około 2 godzinach wszystko było wydrukowane i gotowe do montażu.
Filmik o mojej pompie:
(Dostępne polskie napisy)
Podczas projektowania zastanawiałem się jakiego silnika użyć, chciałem aby był on łatwo dostępny oraz tani tak żeby każdy mógł odtworzyć mój projekt. Zdecydowałem się na mały silniczek, który można znaleźć w odświeżaczach powietrza. Ale ponieważ pomyślałem że być może nie każdy taki odświeżacz ma powinienem poszukać czy da się go gdzieś kupić. Oczywiście w Chinach jest wszystko i znalazłem ten sam silnik za niecałe 2$.
Zdjęcie odświeżacza z którego wymontowałem taki silnik:
A więc zacznijmy od listy części oraz modeli które będą nam potrzebne aby zrobić pompę:
Przede wszystkim silnik o którym już pisałem powyżej, jeśli nie masz odświeżacza możesz go kupić tutaj:
potrzebne będą również 3 wydrukowane elementy, pliki stl znajdziesz poniżej.
Trochę kabla, bateria (6V lub 12V), lutownica, gorący klej.
Dla ciekawych jakich drukarek używam: Creality CR10 oraz JGAURORA 605S
Zacznijmy od wydrukowania wszystkich elementów, zajmie to około 3 godzin.
W plikach stl znajdziecie 2 rodzaje turbiny. Według moich eksperymentów pierwszy (V1) działa lepiej. Niewiele się one różnią, wersja druga ma zamknięty spód, pomyślałem sobie że będzie to działało lepiej, niestety się nie sprawdziło.
Kiedy mamy już wszystkie niezbędne części możemy zacząć
Przed montażem należy usunąć wszystkie supporty i brimy. Warto użyć jakichś kleszczy bo trzyma to dość mocno. Po oderwaniu wszystkiego warto trochę to wyszlifować aby lepiej wyglądało i działało. Zmontowanie tego zajmuje dosłownie dwie minuty, jest dość proste.
Kiedy wszystko jest już zmontowane możemy naszą pompę uszczelnić. Druk 3D idealny nie jest szczególnie kiedy łączymy ze sobą wydruki, dlatego aby uzyskać bardzo szczelne połączenie użyjemy kleju na gorąco. Za jego pomocą zamontujemy górną pokrywę oraz silnik.
Kiedy wszystko jest już sklejone możemy przylutować kable do silnika. Dodatkowo aby zabezpieczyć je przed oderwaniem się przykleiłem je klejem na gorąco.
Teraz czas na uruchomienie naszej pompy. Do zasilania jej używam 12V akumulatora żelowego, silnik ten nie powinien pracować przy tak dużym napięciu i może ono go spalić, na szczęście mam ich dość sporo a jak na razie żaden się jeszcze nie spalił. Dodatkowo myślę że woda znajdująca się dookoła niego i chłodząca go zapobiega przegrzewaniu się. Co do wody dookoła silnika, ten silnik nie jest wodoodporny, i woda może go zniszczyć i z pewnością skróci jego czas działania, natomiast jak na razie obie wersje mojej pompy działają dobrze i nic się im nie dzieje. Jako zasilania możesz użyć 6V zamiast 12V, działa równie dobrze ale mój 6V akumulator się rozładował a nie chciało mi się czekać aż się naładuje więc użyłem 12V.
Zmierzyłem również przepływ obu wersji mojej pompy, okazało się że wersja pierwsza może przepompować o 9 litrów wody więcej w ciągu godziny niż wersja druga. Wydajność wersji pierwszej to 56 L/h a wersji drugiej 45 L/h więc chyba całkiem spoko. Pompę taką można wykorzystać w ogrodzie do wypompowania wody z czegoś (małego oczywiście),w mini oczku lub akwarium (chociaż mogła by ona uszkodzić ryby to może lepiej nie) lub do podlewania kwiatów (w tym sprawdziła by się idealnie).
Nie zapomnijcie zobaczyć filmu o mojej wodnej pompie (na samej górze), możecie również polajkować mojego FB:
https://www.facebook.com/Nikodem-Bartnik-1891157704439330/
I zasubskrybować mój knała na YT:
Dzięki za przeczytanie miłego dnia!
Nikodem Bartnik
Czegoś tu nie kumam.
Jeśli pompa może przepompować 9 litrów wody w ciągu godziny, to na jakiej zasadzie jej wydajność to 56 l/h?
Miało być, że wersja pierwsza może przepompować o 9 litrów więcej od wersji drugiej, już poprawione. Dzięki!
Fajny projekt. Gratuluję pomysłowości.
Strasznie niska wydajność tej pompy :/ ludzie robią pompy z zakrętek o porównywalnej wydajności, a tutaj z użyciem drukarki 3D mogło być znacznie lepiej.
Dokładnie!Jestem identycznego zdania.Lipa straszna jeżeli chodzi o konstrukcję..
Hardware Peeing Simulator