Co prawda samodzielny montaż paneli ściennych może wydawać się wyzwaniem, jednak to tylko pozory. Tak naprawdę ten proces jest niezwykle prosty i przyjemny – wystarczy tylko odpowiednio się do niego przygotować, kompletując zestaw narzędzi oraz niezbędne preparaty. Jak zatem w praktyce wygląda montaż paneli na ścianę? Oto wszystko, co trzeba wiedzieć na ten temat!
Czy samodzielny montaż paneli na ścianie jest trudnym zadaniem?
Panele na ścianę to kategoria produktów do wykończenia wnętrz, które dzięki przemyślanemu projektowi mogą zostać szybko i trwale zamontowane w krótkim czasie. Takie zadanie wymaga tylko odrobiny cierpliwości oraz zachowania sporej precyzji – zwłaszcza podczas przygotowania podłoża roboczego oraz docinania poszczególnych paneli ściennych na odpowiednią długość. Można jednak bezpiecznie założyć, że samodzielne udekorowanie pokoju panelami na ścianę, przy dobrej organizacji stanowiska pracy, zajmie tylko jedno popołudnie.
Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie. Dotyczy to dokładnego rozplanowania układu, w jakim zostaną przymocowane panele na ścianę i skompletowania wszystkich niezbędnych narzędzi oraz akcesoriów.
Z kolei w przypadku niektórych mieszkań niezbędne może też okazać się wcześniejsze przygotowanie powierzchni roboczej. Jeśli ściana jest nierówna, konieczne może być zastosowanie stelaża lub listew montażowych, które pozwolą wyrównać panele, tym samym umożliwiając ich trwałe i w pełni stabilne zamocowanie.
Chcąc ułatwić sobie zadanie, warto też rozważyć zakup materiału wykonanego w technologii „pióro i wpust”. Takie panele na ścianę posiadają specjalne, drobno wyfrezowane rowki, które wzajemnie się zazębiają. Dzięki temu po złożeniu ze sobą poszczególnych paneli jest uzyskiwana niemal jednolita powierzchnia, praktycznie pozbawiona widocznych łączeń. Metoda „pióro i wpust” znacząco minimalizuje również ryzyko popełnienia błędu podczas montowania paneli na ścianę, a także przyspiesza postęp prac.
Na czym polega proces montażu paneli ściennych?
Aby przymocować panele na ścianę, będzie potrzebne zebranie kilku podstawowych narzędzi oraz odpowiednich materiałów montażowych. Jak nietrudno się domyślić, pierwszym i zarazem najważniejszym składnikiem są same panele ścienne. Mogą być one wykonane z różnych materiałów, jednak wśród klientów największą popularnością od lat cieszą się warianty zrobione z polistyrenu, węglanu wapnia oraz polichlorku winylu (PVC). Taka technologia umożliwia nadawanie im praktycznie dowolnego koloru, który będzie niemal do złudzenia imitować lite drewno, ceramikę, ozdobne kamienie, a nawet zabytkowe cegły.
W zależności od wybranego modelu panele na ścianę mogą być montowane na dwa różne sposoby. Pierwszy z nich to klasyczne rozwiązanie wymagające przyklejania specjalnym preparatem poszczególnych formatek materiału, jedna przy drugiej.
Drugim wariantem paneli na ścianę, po który coraz częściej sięgają klienci, jest wspomniany wcześniej nowoczesny system „pióro i wpust”. Polega on na przyklejaniu paneli do powierzchni roboczej oraz jednoczesnym dopasowywaniu ich rowków oraz wypustek. Chociaż proces ten brzmi skomplikowanie, to w praktyce nie ma się czego obawiać – pióra i wpusty są precyzyjnie wyprofilowane, dzięki czemu wystarczy tylko delikatnie dosunąć do siebie poszczególne panele, które następnie trwale się zazębią, wydając słyszalny odgłos kliknięcia.
Panele ścienne mogą być montowane bezpośrednio do powierzchni ściany (pod warunkiem, że jest ona równa) lub do wykonanego wcześniej drewnianego stelaża.
Co będzie niezbędne do przymocowania paneli do ściany?
Do samodzielnego zamontowania paneli na ścianę wystarczy tylko kilka przyrządów. Pierwszym z nich jest piła ręczna wraz ze skrzynką uciosową lub pilarka ukosowa, która pozwoli szybko i precyzyjnie docinać poszczególne formatki na pożądaną długość.
Kolejnym niezbędnym przyrządem będzie wyciskacz do mas wraz z odpowiednio dobranym preparatem klejącym w tubie. Warto jest mieć także w zasięgu ręki poziomicę, miarkę oraz ołówek traserski wraz z kątownikiem.
Panele na gładką ścianę – jak zabrać się za własnoręczny montaż?
Pierwszym krokiem podczas zakładania paneli na ścianę o gładkiej powierzchni jest jej dokładne zagruntowanie. Pozwoli to ustabilizować chłonność oraz zapewni lepszą adhezję preparatu klejącego. Przed rozpoczęciem pracy powinno się też upewnić, że powierzchnia ściany jest sucha i czysta, wszelkie drobne nierówności oraz ubytki powinny zostać skorygowane.
Gdy powierzchnia robocza będzie gotowa, można przejść do właściwego klejenia. W tym celu należy zacząć od jednego z dolnych rogów ściany i przykleić formatkę materiału, pokrywając ją wcześniej preparatem klejącym. Następnie wystarczy tylko docisnąć panel do ściany i chwilę przytrzymać. Ten proces powtarza się, dokładając poszczególne panele do siebie oraz do ściany, pamiętając o systemie pióra i wpustu oraz zachowaniu pionu i poziomu.
Podczas pracy niezbędne będzie docinanie niektórych formatek materiału. W tym celu warto posłużyć się pilarką ukosową, która pozwoli szybko i zarazem niezwykle precyzyjnie skracać nadmiar powierzchni panelu ściennego.