Drewniany stojak na kredki

Drewniany stojak na kredki

Dzisiaj zabrałem się za kolejny projekcik dla dzieci. Tym razem koleżanka poprosiła mnie o zrobienie drewnianego stojaka na kredki dla jej dziecka. Zadanie miałem utrudnione o tyle, że dostałem tylko słowny opis, jak całość ma wyglądać. No ale co to dla mnie? :D

Gdzieś kiedyś wpadł mi już w oko projekt takiego stojaka zrobionego z pieńka, więc jakiś punkt zaczepienia już miałem ;)

Swoją drogą – właśnie uświadomiłem sobie, że ostatnio częściej robię coś dla dzieciaków z rodziny, czy latorośli moich znajomych, niż dla siebie. Cóż – będzie trzeba odwrócić ta proporcję i w najbliższym czasie pomyśleć o zaspokojeniu własnych potrzeb ;)

Co nam będzie potrzebne?

Z materiałów będziemy potrzebować tylko jednej rzeczy – kawałka pieńka:

Drewniany pieniek

Akurat tydzień temu rąbałem u Teściowej drewno do kominka i wpadł mi w łapy taki dosyć ładny i dobrze wysuszony okaz :D

Jak zrobić stojak na kredki?

Krok 1 – cięcie

Na początek musimy uciąć z pieńka plaster o grubości około 8cm:

Plaster ucięty z pieńka

Elektrycznej piły się jeszcze nie dorobiłem, więc plaster ciąłem zwykłą ręczną piłą do drewna – i to dwa razy. Pieniek był na obu końcach trochę poharatany, więc najpierw musiałem odciąć “dupkę”, a dopiero później właściwy plaster. Nie powiem – trochę zabawy z tym było, a ręka boli mnie do tej pory ;)

Krok 2 – wiercenie

Mając już wycięty plaster, możemy wywiercić w nim dziury na kredki. Bardzo pomocna będzie tutaj wiertarka kolumnowa, która pozwoli wywiercić wszystkie otwory pod kątem prostym. Otworów oczywiście nie wiercimy na wylot :) Warto założyć na wiertarkę ogranicznik, lub ustawić odpowiednio statyw, żeby wszystkie otwory miały tą samą głębokość.

Wiercenie otworów

Na upartego wystarczy nakleić na wiertło kawałek taśmy izolacyjnej, która będzie wyznaczała głębokość wiercenia :)

Krok 3 – szlifowanie

Teraz musimy oczyścić wszystkie otwory, a następnie przeszlifować górę i dół stojaka. Do oczyszczania otworów użyłem Dremela 4000 uzbrojonego w mały wałeczek z papierem ściernym:

Oczyszczanie otworów

Natomiast do szlifowania obu ciętych powierzchni wykorzystałem Dremela Multi-Max MM40:

Szlifowanie powierzchni

Na początku przeszlifowałem obie płaszczyzny papierem o gradacji 80, potem 120, 180 i 240. Zapasy papieru ściernego miałem na wyczerpaniu, dlatego więcej uwagi poświęciłem górnej płaszczyźnie, a spód, którego normalnie nie będzie widać, tylko delikatnie przeszlifowałem ;)

Krok 4 – lakierowanie

Po szlifowaniu oczyszczamy stojak sprężonym powietrzem, lub jakąś miotełką. Obie płaszczyzny można też przetrzeć wilgotną szmatką (a później odstawić do wyschnięcia:)

Lakierem chciałem pokryć jedynie górę i dół, dlatego bok plastra zabezpieczyłem taśmą klejącą (taką najzwyklejszą pakową).

Lakierowanie stojaka na kredki

Przed nałożeniem drugiej warstwy lakieru można delikatnie przetrzeć obie płaszczyzny drobnym papierem (ja wziąłem 240), żeby usunąć włoski, które mogły się podnieść z drewna.

Krok 5 – przyklejamy nóżki

Na koniec przykleiłem jeszcze od spodu trzy sylikonowe nóżki, żeby całość nie jeździła po całym biurku:

drewniany-stojak-na-kredki-11

Gotowe!

I stojak na kredki jest gotowy :) A prezentuje się tak:

Kredki w stojaku

Kredki w stojaku

Mam nadzieję, że stojak zadowoli koleżankę :)

Dziękuję marce Dremel za udostępnienie narzędzi, bez których projekt ten pewnie by nie powstał :)

Ocena: 4.73/5 (głosów: 40)

Podobne posty

42 komentarzy do “Drewniany stojak na kredki

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?