Nee znalazłem tu podobengo artykułu wiec wrzucam. Wiem, że ameryki nie odkryłem ale mozę komuś się przyda.
Wszystkie pliki są pod adresem https://www.thingiverse.com/thing:4162404
Chciałem zbudować tani serwer mediów (Samba i DLNA). Mam dwa Smart TV i denerwowało mnie ciagłe chodzenie z pendrive i podłączanie do TV żeby coś obejrzec. Miałem dysk twardy (stary ale sprawny i dość szybki ATA 320 GB Barracuda 7200 obr/min, napewno każdemu podobny w domu leży) oraz adapter USB i Orange Pi Zero. Szybko zainstalowałem Open Media Vault, który był idealny dla moich potrzeb. Jedyną wadą były niskie transfery przez port LAN 10/100 w Orange PI Zero (maks. 11 MB/s). Kupiłem więc Orange Pi Zero Plus, który ma port LAN 10/100/1000 i teraz transfery wynoszą 34 MB/s, co jest zadowalające. Oczywiście twoja siec musi działac na 1Gbps.
Szybko narysowałem i wydrukowałem prostą obudowę, dysk w celu zmniejszenia wibracji i hałasu zawiesiłem na paskach ze starej drukarki lub skanera, które są połączone paskami ZIP. Może nie wygląda profesiolanie, ale działa i ledwo słychać dysk.
Zostawiłem plik projektu w Designspark Mechanical na thingiverse, gdyby ktoś chciał coś zmienić.
Podłaczenie dysku do adaptera usb jest chyba logiczne i nie potrzeba tego tłumaczyć, w zestawie jest zasilacz i adapter usb, całość kosztuje ok 30 zł. Orange Pi Zero plus to koszt ok 100 zł, ja zakupiłem w Kanami. Starą ładowarke i kabel micro usb do zasilania Orange PI chyba w domu każdy ma. Nie zapomnijcie o radiatorze na procesor.
Instalacja OMV jest prosta. Wszystko jest w pliku https://github.com/OpenMediaVault-Plugin-Developers/docs/blob/master/Adden-A-Installing_OMV5_on_Armbian.pdf, ale tak pokrótce:
- Pobierz armbian dla twojego urządzenia: https://www.armbian.com/orange-pi-zero-plus/
- Wypal przy użyciu Balena Ether.
- Logujemy sie do Pi przy urzyciu Putty i aktualizujemy bilioteki.
sudo apt update
sudo apt upgrade
sudo rebootNic nie grzeb przy dhcp, zrobimy to poźniej w OMV bo on inaczej zarządza plikami.
- Po ponownym uruchomieniu wklejamy:
sudo wget -O – https://github.com/OpenMediaVault-Plugin-Developers/installScript/raw/master/install | sudo bash
- Idzemy wypić herbate, bo to zajmie ok 30 minut
- Gdy wreszcie skończy wklep:
sudo reboot
- Następnie już w przeglądarce wpisz adres Orange PI
login: admin
hasło: openmediavault - Jak nie chcesz używac DHCP to teraz możesz ustawić stały adres IP:
sieć -> interfejs -> dodaj, następnie wybieramy eth0 i uzupełniamy zgodnie z potrzebą i wciskamy zastosuj na żółtym pasku u samej góry.Dobrze wykonać restart.
- pokolei instalujemy DLNA
- Ustawiamy dysk, dzięki temu dysk wyłaczy się po 5 minutach beczynności
- Montujemy system plików. Wczesniej sformatumy dysk na ext4.
- Tworzymy katalogi współdzielone. Ja już mam więc pokaże na swoim przykładzie. Daję wszystkim uprawnienia ponieważ nie chcę aby wyświetlały się okna z logowaniem. Chcę aby foldery były ogólnie dostępne, to tylko media a nie zadne dokumenty.
- Udostępniamy katalogi dla Samby, ja daje dostęp gościom bo jak pisałem wczesniej zalezy mi zeby nmie było żadnego logowania
- Ustaw grupe domową i włącz usługę.
- Na końcu ustaw DLNA i to wszystko
- to wszystko
Teraz już można korzystać. Filmy z komputera lub dowolnego urzadzenia wrzucam na dysk przez serwer Samby, a potem mam do nich dostęp przez Serwer DLNA. Open Media Vault daje duzo więcej możliwosci ale to już nie na ten poradnik.
Zrobiłem bardzo podobny projekt w domu na terminalu Dell WYSE. Koszt zakupu na allegro jak pamiętam 49zł + stary dysk 500GB z laptopa i działa już 2 rok