Jest wiele sposobów na zagwarantowanie ochrony budynku, ale za jeden z najskuteczniejszych uchodzi system alarmowy z centralą. Ma on zapewnić bezpieczeństwo, a oprócz tego odpowiada za wykonywanie zadań powiązanych z domową automatyką. Jaką centralę alarmową wybrać by dysponować praktycznym i intuicyjnym w obsłudze urządzeniem?
Ochrona dużych i małych obiektów
Centrale alarmowe do domu zostały zaprojektowane na bazie trybu czuwania, w którym czujki kontrolują chroniony budynek. Sprawdzą się one również w prywatnych gabinetach, niewielkich sklepach oraz garażach. Możliwe jest zdalne obsługiwanie systemu alarmowego oraz monitorowanie zabezpieczeń w dedykowanej aplikacji. Niektóre systemy alarmowe mają dodatkowe, praktyczne funkcję wykorzystywane w tak zwanych inteligentnych domach. Mogą na przykład odpowiadać za włączanie ogrzewania, sprawdzać temperaturę w pomieszczeniach, a także włączyć światło. Ochrona budynków firmowych, banków oraz nowoczesnych rezydencji jest bardziej złożona. Możliwa jest kontrola dostępu dla wybranych osób, sterowanie ogrzewaniem i oświetleniem oraz podłączenie dodatkowych urządzeń. Dzieje się to z wykorzystaniem aplikacji mobilnej lub specjalnego programu.
Funkcje centrali alarmowej
Zapewnienie bezpieczeństwa sobie i innym jest bardzo ważne. Szczególnie jeśli nie jesteśmy w stanie ciągle monitorować mieszkania lub domu, a zależy nam na kontroli, ochronie dobytku przez złodziejami i sytuacjami losowymi, np. zalaniem lub wybuchem pożaru. Jakie są dostępne funkcje centrali alarmowej?
- Kompatybilność z zewnętrzną drukarką, dzięki czemu drukuje raporty zawierające informacje o wszystkich zdarzeniach w systemie alarmowym,
- Samodzielne diagnozowanie usterek,
- Sygnalizowanie alarmów, takich jak: pożarowy, napadowy, włamaniowy, techniczny,
- Wysłanie powiadomienia na telefon w przypadku aktywacji alarmu,
- Przesyłanie bieżących informacji o zdarzeniach w budynku do stacji monitorujących.
Jak sterować systemem alarmowym?
System alarmowy składa się z kilku elementów:
- centrali,
- sygnalizatora,
- czujki,
- urządzenia sterującego.
W zależności od zapotrzebowania dobiera się centralę alarmową z odpowiednią ilością czujek, które zapewnią podstawową ochronę. Centrala odpowiada za uruchomienie alarmu, po zebraniu informacji z czujek i wykryciu zagrożenia. Współczesne centrale są wyposażone w komunikator GSM/GPRS, który może być zsynchronizowany z aplikacją na telefonie komórkowym. Dzięki temu da się nią sterować z każdego miejsca, będąc połączonym z internetem. Zdalna obsługa polega na sprawdzaniu powiadomień oraz sprawdzaniu stref wyjść i wejść. Centrale mogą wysyłać wiadomości tekstowe oraz głosowe na podany numer telefonu. Dzięki temu można kontrolować dom, mieszkanie czy budynek użytkowy przez 24 godziny na dobę, będą nawet setki kilometrów dalej.
Jaka centrala alarmowa do domu?
Rynek oferuje centrale alarmowe, które są bezprzewodowe lub przewodowe oraz takie, które posiadają panel dotykowy. Droższe urządzenia są wyposażone w więcej funkcji, dzięki czemu ogrzewanie, otwarcie bramy garażowej, oświetlenie oraz rolety antywłamaniowe działają zgodnie z poleceniami. Można nimi sterować za pomocą telefonu, smartwatch’a, a także komputera. Centrale alarmowe wpływają na ekonomiczne zużycie wody oraz prądu w domu, gwarantując również bezpieczeństwo. Centrale alarmowe w różnych przedziałach cenowych i stopniach zaawansowania znajdziesz na https://www.empik.com/dom-i-ogrod/systemy-alarmowe/centrale-alarmowe,39640702,s