Dodatkowe porty cyfrowe w Arduino

Dodatkowe porty cyfrowe w Arduino

INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(

Witam was ponownie drodzy majsterkowicze.

Tym razem temat nie będzie zbyt długi, ponieważ wyjaśnienie go jest bardzo proste.

Otóż prawdopodobnie wielu z was uważa, że 14 pinów cyfrowych w arduino to zbyt mało. Natomiast bez żadnych modyfikacji można ich mieć razem 20!

Do ich użycia nie jest potrzebne absolutnie nic!

Jak je wykorzystać?

Otóż w programie nie musimy dorzucać kolejnych bibliotek czy dokładać kolejnych układów scalonych.Wystarczy zaadresowanie kolejnego pinu cyfrowego jako 15,16,17,18,czy 19

Jako przykład wklepcie ten kod:

/*
LiquidCrystal Library - Hello World

Demonstrates the use a 16x2 LCD display. The LiquidCrystal
library works with all LCD displays that are compatible with the
Hitachi HD44780 driver. There are many of them out there, and you
can usually tell them by the 16-pin interface.

This sketch prints "Hello World!" to the LCD
and shows the time.

The circuit:
  • LCD RS pin to digital pin 12
  • LCD Enable pin to digital pin 11
  • LCD D4 pin to digital pin 5
  • LCD D5 pin to digital pin 4
  • LCD D6 pin to digital pin 3
  • LCD D7 pin to digital pin 2
  • LCD R/W pin to ground
  • 10K resistor:
  • ends to +5V and ground
  • wiper to LCD VO pin (pin 3)
Library originally added 18 Apr 2008 by David A. Mellis library modified 5 Jul 2009 by Limor Fried http://www.ladyada.net example added 9 Jul 2009 by Tom Igoe modified 22 Nov 2010 by Tom Igoe This example code is in the public domain. http://www.arduino.cc/en/Tutorial/LiquidCrystal
  • /
// include the library code: #include // initialize the library with the numbers of the interface pins LiquidCrystal lcd(14, 15,16,17, 18,19); void setup() { // set up the LCD's number of columns and rows: lcd.begin(16, 2); // Print a message to the LCD. lcd.print("hello, world!"); } void loop() { // set the cursor to column 0, line 1 // (note: line 1 is the second row, since counting begins with 0): lcd.setCursor(0, 1); // print the number of seconds since reset: lcd.print(millis()/1000); }

Jest to hello world z Arduino IDE. Jeśli się przyjrzycie, to zobaczycie, że piny wyświetlacza zaadresowałem od 14 do 19.Tak też musicie je podłączyć do Arduino- do portów analogowych.

Dowód działania:

DSC07909

Jak widać na zdjęciu, wyświetlacz podpięty jest wyłącznie pod piny analogowe, które teraz pełnią rolę cyfrowych.Nie blokuje to też ich funkcjonalności jak pinów analogowych, więc można podłączyć np. 2 piny jako analogowe, a 4 ze złącza jako cyfrowe.

To na tyle w tym artykule, dziękuję, pozdrawiam.

INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(

Ocena: 2.57/5 (głosów: 7)

Podobne posty

20 komentarzy do “Dodatkowe porty cyfrowe w Arduino

  • Sam poradnik nie jest zły ale jedna rzecz … jak komuś mało cyfrowych to niech kupi Arduino 2560 i na brak cyfrowych złącz nie może narzekać ;)

    Odpowiedz
    • Tyle, że Arduino 2560 kosztuje 2 stówki, a tutaj nie dopłacamy ani grosza.
      Poza tym ja Arduino wykorzystuje tylko do testowania układów i projektowania, potem przerzucam je na ATmege i wsio…

      Odpowiedz
      • Przepraszam, ale ja widzę Arduino na Mega2560 za ok. 80 złociszy na popularnym portalu aukcyjnym…. [54 złącza cyfrowe]. Skąd informacja o dwóch stówach?

        Odpowiedz
        • Sama w sobie atmega 2560 nie kosztuje nie wiadomo ile…
          A skoro mowa o cenach to arduino LeonardoPLN 94,00 mega 2560 PLN 169,00 [ Nettigo ].
          Kolejna sprawa że to już prywatna sprawa czy kupimy klona (dla przykładu AvtDuino) [świadomie] lub oryginał.

          Odpowiedz
        • Ale co to znaczy “podróbka” jeśli Arduino jest opensource i każdy może zrobić klona. Przecież nie ma obowiązku kupowania “oryginalnego” Arduino, skoro każde jest de facto oryginalne? A co takim Bieduino za 15 zł?

          Odpowiedz
        • G- Taka jest prawda że to open source i Bieduino za 15zł jest legalne jak inne xxxDuino i nie rozumiem szumu że ktoś kupuje sobie klona a nie Arduino za 200zł i o ile nazewnictwo klon jest dla mnie poprawne to podróbka to już przesada

          Odpowiedz
    • Owszem, tyle,że jeśli komuś brakuje np. 1-2 portów cyfrowych to raczej nie opłaca się kupować żadnych układów, tylko zmienić numerek pinu i tyle.

      Odpowiedz
      • Z kodu tego sketchu wynika iż dodatkowe porty są dostepne dla LiquidCrystal , a nie do
        dowolnego zastosowania . W takim razie tytuł powinien brzmieć Dodatkowe porty cyfrowe w Arduino dla LiquidCrystal . Jeśli się mylę to proszę to tu wyjasnić , bym na próżno nie testował .

        Odpowiedz
  • 5/5 dzięki bardzo – właśnie takiego rozwiązania szukałem. Cz można prosić o prosty schemat podłączeń led dla takiego zastosowania? Nie mam doświadczenia w tym temacie ale chcialbym zobaczyć jak to podłączyć i jeśli można to jaki kod dać na te ledy. pejda222@interia.pl Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • Dodatkowe porty? Jest różnica między portem a pinem. Arduino UNO ma 3 dostępne porty: B – 6 pinów (+2 oscylator), C – 7 pinów i D – 8 pinów. Autor pisze o wykorzystaniu pinów 0-5 portu C. Zabrakło nawet informacji o pinie 6 portu C i jego możliwym użyciu (Reset). Ten artykuł to przepisywanie specyfikacji a nie żadne dodatkowe “porty”. Smutek.

    Odpowiedz
  • Mi tam się podoba ta ciekawostka, tylko się zastanawiam jeśli działa z biblioteką do LCD, to znaczy że sprzętowo jest to możliwe, ale czy bez biblioteki też będzie działać.

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?