Drewniany regalik

Drewniany regalik

Witam,

Chciałabym zaprezentować Wam jak prosto zrobić drewniany regalik – idealny do piwnicy aby trzymać na nim słoiki z przetworami. Nawet kobiety nie będą miały problemu z jego wykonaniem :-)

 

Narzędzia i materiały, które wykorzystałam:

1. Krajzega (ewentualnie można użyć zwykłej piły)

2. Marker (jeżeli kupujemy długie deski, niepocięte na konkretne wymiary podane poniżej)

3. Wkręty 3,5×45 mm (ok.  150 szt.)

4. Papier ścierny (do wyszlifowania desek, aby nie wystawały drzazgi),

5. Wkrętarka

6. Deski o grubości 15 x 65 mm:

170 cm x 2 szt

150 cm x 5 szt

61,5 cm x 30 szt

61 cm x 6 szt

41,5 cm x 6 szt

40 cm x 12 szt

 

Etapy wykonania:

1. Docinamy deski na podane wyżej wymiary (jeżeli kupiliśmy długie deski) – suma wszystkich potrzebnym nam desek to niecałe 41 metrów.

2. Wykonujemy ”plecy” regalika według poniższych punktów (warto spojrzeć na zdjęcie):

a) do desek po 170 cm przywiercamy wkrętami prostopadle deski 150 centymetrowe

b) pomiędzy prostopadłymi deskami przywiercamy deski 61 centymetrowe w odstępach:

– 8 cm od dołu

– 21 cm pomiędzy półkami

Oczywiście możecie zastosować inne odległości :-)

tył

3. Następnie wykonujemy półki (w tym miejscu również polecam obejrzenie zdjęcia):

a) do brzegów desek 61,5 centymetrowych przywiercamy prostopadle deskę 40 centymetrową,

b) pod półką przywiercamy deskę 41,5 cm dla wzmocnienia półki

c) wykonujemy 6 szt takich półek

półka

4. Półki przywiercamy do poziomych desek na ”plecach regalika” – wystająca część półki montowana jest pod poziomą deską pleców regału.

5. Przywiercamy pionowe deski 150 cm po bokach regalika.

6. Szlifujemy brzegi regalika, aby usunąć drzazgi.

 

Całość prezentuje się następująco:

DSC_0649 DSC_0650

 

Wystające z tyłu deski (te 170 cm) są dla lepszej stabilności regalika – można przymocować go do ściany.

Taki regalik możecie również wykorzystać jeśli macie sklep – do wystających desek zamontujcie logo swojego sklepu, a na regale ustawcie swoje produkty – świetna reklama! 

Mam nadzieję, że instrukcja jest dla Was czytelna i łatwa :-)

W razie pytań – piszcie!

 

Pozdrawiam,

Paulina

Ocena: 3.93/5 (głosów: 42)

Podobne posty

22 komentarzy do “Drewniany regalik

  • no no …. nie wiedziałem że kobiety też bawią się w takie majsterkowanie, gratuluje odwagi i pomysłu teraz pewnie w spiżarni bedzie wkońcu poukładane:):):)

    Odpowiedz
  • Fajne, i pomysł przyda się w niedługim czasie :). jednak półki zamocowałbym odwrotnie – tzn. przykręcałbym deseczki od góry do poprzeczek… w Twojej konfiguracji wkręty mogą (choć nie muszą) za jakiś czas się odkręcić a wtedy “marmolada” :)

    Odpowiedz
    • Jak zobaczyłem zdjęcia regału z przykręconymi od spodu deskami, też pomyślałem że to błąd. Jednakże, przy tych przekrojach, po użyciu dwóch wkrętów na deskę (i np. dodatkowo wikolu) nie powinno być takiego problemu. Za to rozwiązanie to doskonale rozwiązuje problem “chińskich” regałów z marketu, które zakupiłem – ma brzegi, które nie pozwalają spadać słoikom/innym produktom na bok czy do tyłu.

      Odpowiedz
      • Oj może problemu nie będzie, i oby nie było :) i plusem jest ten “rant” zapobiegający “wypadaniu” słoików :) jednak trochę mnie niepokoi brak zabezpieczenia przed odpadnieciem deseczki przy zbyt dużym obciążeniu – deseczka ma grubość 15 mm, wkręt ma długość 35 mm czyli w poprzeczkę wchodzi ok 20 mm – sam nie wiem czy to dużo czy mało – drewno lubi “pracować”, szczególnie w piwnicy gdzie mogą trafić się wahania temperatury.

        Odpowiedz
    • Dziewczyna zrobiła fajny regał ale jak widać ”znawcom” wszelakich technik nawet literówka przeszkadza.
      najlepiej hejtować bo tylko tacy po to są.
      i jak ktoś napisał poniżej – zuch dziewczyna.
      Pozdrawiam konstruktorkę i wyrozumiałych majsterkowiczów.

      PS. możesz teraz pojechać moja wypowiedz .

      Odpowiedz
  • Brawo dla tej Pani :) ! Wkręty się wykręcą jak kompaktor będzie po nich jeździł. Następnym razem jak będziesz robić regał na coś tam to pamiętaj wkręty nie jeden nad drugim tylko po przekontnej na ile się da, będzie o wiele mocniej trzymało.(pierwsze zdjęcie)

    Odpowiedz
  • Coś tu chyba jest nie tak z wymiarami. Jeżeli 6 poziomych deseczek na plecach regalika ma po 61 cm, to czy deseczki tworzące spód półki też nie powinny mieć 61 cm, a nie tak jak jest napisane 61,5 cm?

    Odpowiedz
  • Jeśli mógłbym prosić i kilka słów wyjaśnienia, bo jestem laikiem, a półeczka mnie zainspirowała do zrobienia podobnej.
    Po pierwsze materiał, czyli deski 15x65mm? Czy to jest rozmiar tych deseczek, bo już na oko wyglądają jakby inaczej np. 25x65mm czy coś kolo tego. A może to takie oznaczenie. Po drugie skoro deseczka ma grubość 15 mm to dwie 30 mm to po co wkręt 45 mm.
    Proszę o szczegóły, bo podoba mi się ta konstrukcja, ale chyba czegoś nie ogarniam.

    Odpowiedz
  • Generalnie muszę powiedzieć, że wygląda to OK :) Jednocześnie jest to prosta konstrukcja, nawet nie mając zbyt dużego doświadczenia temat jest do ogarnięcia. To na spory plus. Myślę że jeśli do montażu elementów weźmie się odpowiednie wkręty do drewna to będzie dobrze, samo drewno też powinno być na tyle solidne, żeby całość się nie rozpadła pod ciężarem – słoiki z wekami ciut ważą ;)

    Odpowiedz
  • Dziękuję za tutorial. Właśnie zamierzam zacząć moją przygodę z drewnem i mam nadzieję, że stanie się to moją nową pasją. Na początek ten regał wydaje się prosty. Zamówiłam już potrzebne narzędzie w sklepie opis i czekam na dostawę. W weekend zabieram się za pracę. Coś mi się wydaję, że będę stałym gościem na Twoim blogu. Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz
  • Bardzo fajny regał :) Jak spisuje się po latach? Czy nadal dobrze wygląda i się sprawuje? Ja inspirując się nieco kształtem z Twojego tutoriala zbudowałem swój, ale z półkami wykonanymi z płyty MPB. Jest solidniejsza niż drewno i w mojej ocenie ładniej komponuje się ze spiżarnią ze względu na nowoczesny dekor :)

    Odpowiedz
  • Regalik jak z obrazka – świetne wykonanie. I oczywiście duże uznanie dla kobiety, zawsze bardzo mi się podoba takie przełamywanie stereotypów. Ja kiedyś coś podobnego zrobiłem, warto zawsze na koniec sprawdzić wkręty czy są dobrze dociągnięte. Pod ciężarem regał będzie pracował, więc lepiej uniknąć niespodzianek.

    Odpowiedz
    • Kiedyś niestety popełniłem taki błąd i podobny regał poległ po ustawieniu na nim nieco cięższych rzeczy xD Człowiek uczy się na błędach. Wkręty powinny być dokręcone, bity mieć dobry chwyt, a wkrętarka porządne obroty :)

      Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?