INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(
Witam to mój pierwszy post na tym forum więc chciałbym się przedstawić; nazywam się Piotrek mam 14lat i lubią majsterkować.
Zapewne każdy z was chciałby miec głośniki do MP3, MP4 i innych sprzętów z wejściem JACK zrobione niskim kosztem, prawda? Więc ten post wam to umożliwi.
Co nam będzie potrzebne:
-Stare głośniki od komputera (możecie zrobić tylko prawy wtedy czas pracy się troszeczkę wydłuży)
-Bateria (Potem się dowiecie jaką)
-Śrubokręt
-Taśma Izolacyjna
-Lutownica
-Chwileczka wolnego czasu
1. Rozkręcamy nasze stare głośniki
2. Szukamy transformatora
3. Wykręcamy go.
4.Następnie odcinamy go bo i tak nie będzie potrzebny
5.Szukamy na nim oznaczeń
U mnie jest:
33-PB50210990-01
TL – 35 – 60905
230V : 9V ~ 0.5A
Widzicie 3 linijkę tego tekstu? 230V : 9V. To znaczy że nasz transformator “zamienia prąd” 230 Volt na 9 Volt. U was może byc nawet 12 Volt.
To na ile Voltów zamienia nasz transformator prąd taka musimy kupić baterię. W tym przypadku bateria 9V będzie potrzebna. Ja kupiłem najtańszą jaka była – 3zł
6.Odcięte od transformatora kable skręcamy ze sobą, bądź jak kto woli ucinamy wtyczkę od kontaktu żeby pozbyć się niepotrzebnego przewodu. Wszystko zabezpieczamy izolacją.
7.Teraz zasilanie. Naszą baterię przyklejamy izolacją do skręconych przewodów z punktu 6.
8. Baterię chowamy w wolnym miejscu, skręcamy głośniki i gotowe :)
W planach jest dorobienie koszyczka na baterię, zastosowanie akumulatorka i dorobienie ładowarki. Przepraszam za małe zdjęcia ale mam słabe łącze i musiałem je zmniejszyć.
INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(
Jakim cudem to moze działać jak trafo na wyjściu daje prąd zmienny a bateria stały?
Wzmacniacz w głośnikach na pewno potrzebuje prądu stałego, więc między nim a trafem jest pewnie jakiś mostek Gretza. Jeżeli puścimy na mostek prąd stały, to on go normalnie przepuści (tak, jak jedną połówkę zmiennego) i układ powinien działać.
Dobrze myślę?
Dobrze myślisz, bateria w tym przypadku zastępuje transformator. Pamiętać trzeba, że w zależności od zastosowanego transformatora prostownik może być z użyciem mostka Gretza lub dwóch diod i 2 połówki uzwojenia transformatora. Nie mniej jednak w obu przypadkach należy uwzględnić spadek napięcia na przewodzących diodach. W mostku będzie to 1,4V w tym drugim prostowniku 0,6V.
Do przed- i po- mówców:
Nie atakujcie młodego majsterkowicza. Temat nie nadaje się na artykuł na główną stronę, ale do konstrukcji DIY jak najbardziej.
Układ wzmacniacza ma wbudowany wewnątrz mostek gretza, który przemienia napięcie przemienne na stałe. Jeśli podłączymy naszą baterię pod te same zaciski co transformator, napięcie z baterii będzie również ‘wyprostowane’, dzięki czemu autor nie musi się martwić, w jaki sposób podłączyć baterię, aby nie spalić układu.
Nie chcę Cię zrazić do majsterkowania, ale mam wrażenie że ten wpis jest strasznie poniżej poziomu majsterkowa. Od strony elektronicznej:
– transformator 230/9 ma na wyjściu 9V napięcia PRZEMIENNEGO. Co po wyprostowaniu daje ponad 12.5V NAPIĘCIA STAŁEGO. Prawdopodobnie takim napięciem jest zasilany wzmacniacz wbudowany w głośnik.
– bateria 9V ma olbrzymią rezystancję wewnętrzną – przez co niemozliwe jest uzyskanie pełnej mocy wzmacniacza. Zamiast 500mA będzie 300mA lub mniej.
– zamiast taśmy izolacyjnej dużo lepiej wyglądałyby koszulki termokurczliwe, ale to już czepianie się ;)
– Dlaczego piszesz, że przerobienie układu, tak aby grał tylko prawy kanał zajmie więcej czasu? Zgodnie z Twoją logiką wystarczy odciąć kabel i już :)
I ostatnie. Piszesz, że masz 14 lat. Czyli egzamin gimnazjalny już za niedługo. Więc: Cały układ kosztuje 10zł, za baterię zapłaciłeś 3zł. 10-3=7zł. Proszę, powiedz: gdzie można kupić głośniki komputerowe za 7zł?
z tym prawym głośnikiem chodziło mi o prace na baterji, a to że za dyche to tak ogólnie a taki głośnik to na tablicy można dostać na prawdę za 7zł
naprawdę piszemy razem. Myślę, że było to na lekcjach w gimbazie czy nie ?
Zaskoczyła mnie informacja, że 9VAC po wyprostowaniu daje ok. 12,5-13 VDC. Szczerze mówiąc nigdy nie dogrzebałem się do transformatorów – zawsze korzystałem z gotowych rozwiązań (ATX albo inne kupione ustrojstwa). Czy możesz z grubsza wyjaśnić dlaczego tak się dzieje albo chociaż podrzucić link, który to wyjaśni? Googlowałem, ale nic nie znalazłem… (poza tym, że po wyprostowaniu wartość VDC = 1.41VAC – widzę, że gdzieś jest uwikłany sqr(2) ).
Wylicza się to takim prostym wzorem ;)
Uwy=(Uwe-2Uf)√2-(Iwy0,01)/(2*Cf)
źródło: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1289067.html#6429325
Dzięki piękne!
Warszawa, Ul. Wolumen, sklep Soltronik. Jak tam ostatni raz byłem stało pudło z różnymi, małymi głośnikami, w parach, po 5zł lub 10zł.
Gdzieś już widziałem ten tutorial i zdjęcia …
marcin: Oczywiście, że widziałeś. Wszystko żywcem skopiowane z mojego wpisu na forum PSPoland.pl. Autor tego tematu mógł chociaż podać źródło lub ewentualnie mój nick z tamtego forum. Nie czepiam się plagiatu itd. pod warunkiem, że ten młody chłopak chociaż spróbował zbudować takie coś.
Zanim mnie zbesztają wszyscy to na moje usprawiedliwienie dodam, że w tamtym wieku nie miałem bladego pojęcia, że 9V które wychodzi z trafo jest przemienne. Tak czy siak, na błędach nauczyłem się, że byłem w ogromnym błędzie :D
Zamiast ucinac wszystko co sie da kup sobie KIT i zmajstuj sam wzmacniacz.. Trafo juz masz głosniki tez;)
Czyli wychodzi na to ze to zwykłe kopiuj wklej..
moge podlaczyc pod akumulator?