Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Ubezpieczenie nieruchomości to dobre rozwiązanie zapewniające ochronę w przypadku różnych zdarzeń losowych. Wysokość składki to wypadkowa wielu czynników, przy czym należy zaznaczyć, że polisy mieszkaniowe w Polsce nie są drogie.

Jakie czynniki wpływają na koszt ubezpieczenia mieszkania?

Cena polisy mieszkaniowej zależy od różnych przesłanek. Ubezpieczenie mieszkania należy dobierać pod kątem indywidualnych potrzeb. Dla ubezpieczycieli istotne są przede wszystkim:

  • wartość mieszkania – lista elementów składowych decydujących o wartości nieruchomości jest długa, a znajdują się na niej m.in. rok budowy, rodzaj zabudowy, okolica etc.,
  • powierzchnia użytkowa – im większy metraż ma mieszkanie, tym droższa jest polisa,
  • lokalizacja – uwzględnia m.in. miejscowość, ukształtowanie terenu i kondygnację,
  • zakres ochrony – podstawowa polisa chroni tylko mury (czasami i inne elementy stałe) w ramach pakietu ogniowego, a polisa rozbudowana uwzględnia też mienie ruchome i lokatorów (przez to jest droższa),
  • zabezpieczenia własne pozwalające obniżyć wysokość składki, np. drzwi i okna antywłamaniowe, system alarmowy etc.,
  • historia szkód. 

Kalkulator https://rankomat.pl/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/kalkulator umożliwia porównanie ofert wielu towarzystw i wybranie polisy spełniającej kryteria dotyczące zawartości i ceny.

Składka ubezpieczenia – jak ją opłacać?

Umowa ubezpieczeniowa zawierana jest na 12 miesięcy. Ochrona zaczyna obowiązywać dopiero po uiszczeniu opłaty, najwcześniej na drugi dzień. Trzeba jednak brać poprawkę na karencję stosowaną w odniesieniu do niektórych zdarzeń – jeśli szkoda wyrządzona zostanie w okresie karencji, ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Zasady funkcjonowania polisy określone są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). 

Zalecane jest opłacenie składki z góry za cały rok, ponieważ jest to opcja tańsza niż system ratalny. Przelew online to najwygodniejsza forma płatności.

Ubezpieczenie mieszkania – jaki to koszt?

Różnice w cenach ubezpieczenia mieszkania najlepiej zaprezentować na konkretnych przykładach opracowanych na podstawie kalkulatora rankomat.pl

  • Mieszkanie własnościowe w Warszawie (Praga-Południe) na piętrze pośrednim: wybudowane w 2009 r., o metrażu 60 m kw. i wartości 360 tys. zł, zamieszkiwane przez małżeństwo z dzieckiem.

W tym przypadku najtańsze ubezpieczenie kosztuje 217 zł, a najdroższe 858 zł. Różnica w cenie wynosi 642 zł – kluczową rolę odgrywa tu zakres ochrony. Wariant droższy oferuje bowiem pakiet all risks plus dodatkowo home assistance i OC w życiu prywatnym.

  • Mieszkanie własnościowe w Warszawie (Praga-Południe) na piętrze pośrednim: wybudowane w 2009 r., o metrażu 80 m kw. i wartości 480 tys. zł, zamieszkiwane przez małżeństwo z dzieckiem.

W porównaniu z poprzednim przykładem zmieniły się metraż i wartość mieszkania, co przełożyło się na wyraźny wzrost wysokości składki wynoszącej 252 zł w (opcja najtańsza) i 1104 zł (opcja najdroższa). Warto przypomnieć, że im szerszy zakres ochrony, tym skuteczniejsza jest polisa.

  • Mieszkanie własnościowe w Poznaniu na 1. piętrze: wybudowane w 2015 r., o metrażu 80 m kw. i wartości 330 tys. zł, zamieszkiwane przez małżeństwo z dzieckiem. Suma gwarantowana dla elementów stałych i ruchomości wynosi po 40 tys. zł.

Przy założeniu, że polisa uwzględnia mury, stałe elementy i ruchomości, a mieszkanie posiada zabezpieczenia (zamek wielozastawkowy i domofon), najtańsza polisa kosztuje 173 zł, a najdroższa 245 zł.

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Podobne posty

Masz uwagi?