Zestaw kluczy nasadowych – tak czy nie?
Klucze nasadowe składają się z dwóch głównych elementów: uchwytu z grzechotką oraz nasadki. Mogą mieć różne rozmiary, a dodatkowo, w przypadku nasadek, również kształty (są sześcio- oraz dwunastokątne). To umożliwia ich pełne dopasowanie do śruby niemalże każdego typu.
Posiadanie jednego klucza oraz kilku nakładek to w wielu sytuacjach za mało. Może się to sprawdzić w przypadku drobnych prac remontowych w domu, które wykonywane są przez początkujące osoby. W praktyce jednak najczęściej okazuje się, że brakuje narzędzi. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest zestaw kluczy nasadowych, który może składać się zarówno z 24, jak i 200 części.
Zakup takiego kompletu ma sporo zalet:
- zestawy kompletowane są przez specjalistów, którzy wiedzą, jakie rodzaje kluczy i nasadek mają najczęstsze zastosowanie, a także są w stanie różnicować wyposażenie w taki sposób, aby odpowiadać zarówno na potrzeby amatorów, jak i doświadczonych fachowców oferujących szeroki zakres usług remontowych;
- wszystkie klucze nasadowe są w jednym miejscu, łatwo znaleźć idealny rozmiar; ponadto walizki czy skrzynki są tak zbudowane, aby organizacja narzędzi była szybka oraz intuicyjna;
- zakup gotowego kompletu jest korzystniejszy finansowo niż poszczególnych akcesoriów z osobna;
- w zestawach, oprócz grzechotek i nasadek, zwykle znajdują się też bity.
To sprawia, że zakup gotowego zestawu kluczy jest znacznie lepszym rozwiązaniem, niż samodzielne kompletowanie całości. Oczywiście, może zdarzyć się sytuacja, że w zestawie brakuje konkretnego rozmiaru nakładek, ale wtedy można go uzupełnić, dokupując pojedynczy element.
Co wchodzi w skład zestawu kluczy nasadowych?
Zestawy kluczy nasadowych zwykle są do siebie podobne i zawierają:
- grzechotkę, czyli rękojeść, specjalny klucz z pokrętłem, na którym montowana jest nasadka umożliwiająca odkręcanie lub dokręcanie śrub bez przekładania ręki, co ułatwia i przyśpiesza pracę;
- nasadki w różnych rozmiarach i kształtach;
- przedłużki, które pozwalają na zwiększanie siły obrotowej;
- adapter, który umożliwia dopasowanie nasadki do trzpienia.
Coraz częściej zdarza się też, że w gotowym komplecie kluczy nasadowych można znaleźć bity, czyli końcówki do wkręcania i wykręcania wkrętów. To znacząco zwiększa funkcjonalność narzędzi, są one bardziej uniwersalne.
Jak wybrać zestaw kluczy nasadowych?
Najbardziej praktyczny zestaw narzędzi to taki, który jest dopasowany do potrzeb użytkownika oraz przydaje się w różnych sytuacjach. Teoretycznie, im bardziej rozbudowany, tym lepiej, ponieważ zwiększa się dostępność nasadek o różnych wielkościach. W praktyce jednak podstawowy komplet, składający się z 24 lub 46 części w zupełności wystarczy do domowego użytku.
Znaczenie może mieć też branża. Przykładowo, podczas naprawy samochodów lub w zakładach motoryzacyjnych, zazwyczaj używa się kluczy o wielkości od 8 do 19 mm, przez co zakup innych rozmiarów nie ma sensu.
Zwykle używane są zestawy 1/4″ (służą do bardzo precyzyjnych prac oraz wszędzie tam, gdzie występuje mało miejsca) oraz 1/2″, w standardowym, uniwersalnym formacie narzędzi. Praktycznym wyborem byłby komplet mieszany, zawierający oba klucze, co jest polecanym rozwiązaniem zarówno w przypadku majsterkowiczów, jak i zawodowców. Profesjonalny komplet do warsztatu czy firmy remontowo-budowlanej powinien dodatkowo uwzględniać nieco rzadziej wykorzystywaną grzechotkę 3/8″.
Oprócz oceny rozmiarów, ilości elementów, ważne jest, z czego wykonane są poszczególne części. Do ich produkcji używa się stali o odpowiednich parametrach. Najczęściej jest to stal chromowo-wanadowa, która jest nie dość, że wytrzymała, to jeszcze odporna na korozję. Alternatywą są narzędzia ze stali chromowo-molibdenowej, która jest twardsza, ale też droższa. Takie klucze nasadowe wybierają przeważnie specjaliści, którzy intensywnie eksploatują je na co dzień. Ponadto dobrze, jeśli powierzchnia narzędzi jest polerowana. Dzięki temu łatwiej utrzymać je w czystości.
Często jest tak, że podczas dokręcania śruby, jej łeb ulega zniszczeniu, zwłaszcza gdy robi to osoba niewprawiona w tego typu pracach. Wtedy z pomocą przychodzą narzędzia, których wewnętrzny profil jest tak skonstruowany, aby zapobiegać przypadkowym uszkodzeniom. To również umożliwia odkręcanie spracowanych śrub.
Na końcu ważne jest opakowanie, w którym mieszczą się wszystkie części. Gotowe zestawy najczęściej mają postać wygodnej w transportowaniu walizki. Musi być ona wyprodukowana z odpornego na uszkodzenia tworzywa. Ponadto przestrzeń w środku powinna być ergonomicznie zaplanowana, aby nie zwiększać niepotrzebnie jej wymiarów. W tym przypadku kompaktowość jest najważniejszym parametrem.
Komplety kluczy nasadowych mogą mieścić się również w materiałowych futerałach, które są poręczne, umożliwiają rozłożenie tylko potrzebnej części.
Klucze nasadowe – jak dobrze wybrać?
Zestawy kluczy to praktyczne i uniwersalne rozwiązanie, bez względu na to, czy mowa o narzędziach dla amatora, czy fachowca. Ważne jest jedynie, aby dobrze dobrać zawartość zestawu do swoich potrzeb, co dzięki różnorodności ofert nie jest trudnym zadaniem. Można postawić na praktyczne zestawy 1/2″, 1/4″ lub mieszane, które będą stanowić idealne uzupełnienie narzędzi. Ponadto podczas zakupu warto zwrócić uwagę na jakość wykonania, nie tylko samych kluczy i nasadek, ale też walizki.