Lampa sufitowa to nie wszystko! Zobacz, jak zaplanować oświetlenie w kuchni

Lampa sufitowa to nie wszystko! Zobacz, jak zaplanować oświetlenie w kuchni

Kuchnia to często serce domu. To w niej przygotowywane i spożywane są posiłki, przyjmowani są goście. Aby przebywanie w niej było maksymalnie komfortowe, warto pomyśleć o odpowiednim zaprojektowaniu oświetlenia. Jak to zrobić? Czym kierować się przy planowaniu światła w kuchni? Podpowiadamy!

Oświetlenie do kuchni – nie tylko lampa

Czasy, kiedy w kuchni wisiała jedynie lampa sufitowa, już dawno odeszły w niepamięć. Dzisiaj liczy się praktyczność i funkcjonalność. Kuchnia ma być zaprojektowana tak, by korzystanie z niej było komfortowe, ale i bezpieczne. Pomocne w tym jest odpowiednio rozplanowane oświetlenie, które pomoże w wykonywaniu codziennych czynności, a jednocześnie nada pomieszczeniu ciepłego i przytulnego charakteru.

Rodzaje oświetlenia do kuchni

Chcąc zaplanować oświetlenie do kuchni, warto poznać wszystkie jego rodzaje. Każde pełni odmienną funkcję, a połączenie wszystkich tworzy kompletny system oświetleniowy.

Oświetlenie ogólne to główne źródło światła w kuchni. Najczęściej jest to lampa sufitowa, która rozprasza światło po całym pomieszczeniu. Kluczowe jest odpowiednie dobranie mocy żarówki, aby kuchnia była dobrze oświetlona. Mogą to być popularne LED-y, które wyróżniają się wyjątkową trwałością i są energooszczędne.

Oświetlenie zadaniowe jest w kuchni najważniejsze. Montuje się je w strefach roboczych takich jak blat kuchenny, kuchenka czy zlewozmywak. Dzięki niemu przygotowywanie posiłków staje się komfortowe, przyjemne, ale i bezpieczne. Popularne są w tym przypadku lampy zawieszane pod szafkami kuchennymi. Niektórzy sięgają też po taśmy LED, które nie tylko wystarczająco oświetlają przestrzeń, ale też wprowadzają do kuchni miłą atmosferę i mogą być włączane nie tylko podczas gotowania.

Oświetlenie dekoracyjne również jest mile widziane w kuchni. Podkreśla ono walory aranżacji i wprowadza przytulny klimat. Tu również popularne są lampki i taśmy LED-owe. Mogą być montowane np. w witrynach szafek. Odpowiednie są także niewielkie reflektory skierowane na wybrane elementy dekoracyjne.

Lampy, plafony, kinkiety, taśmy – przegląd oświetlenia do kuchni

W oświetleniu kuchennym przydadzą się konkretne rodzaje opraw. Oto przegląd najważniejszych z nich:

  • lampy sufitowe – najbardziej uniwersalne w kuchni. Ich zadaniem jest całościowe oświetlenie pomieszczenia. Najczęściej są one montowane w centralnym punkcie sufitu. Lampy sufitowe mogą mieć różne formy. Przy wyborze warto kierować się aranżacją kuchni i to do niej dopasować konkretny model. Inne sprawdzą się w stylu skandynawskim, a inne w industrialnym. Najważniejsze, by były dopasowane do wielkości kuchni i zawieszone na odpowiedniej wysokości. Oprócz nich można zdecydować się na zakup żyrandoli (zwłaszcza w aranżacjach glamour);
  • plafony – to świetna alternatywa dla mniejszych kuchni. Przylegają bezpośrednio do sufitów i dobrze oświetlają całą przestrzeń. Podobnie jak lampy, są dostępne w wielu różnych stylach i kolorach, zatem nie ma najmniejszych problemów, by dopasować je do każdej kuchni;
  • kinkiety – to dosyć uniwersalne źródło światła. Mogą być wykorzystywane do oświetlania stref roboczych i dekoracyjnych. Świetnie sprawdzają się nad blatami, na których przygotowuje się posiłki. Równie dobrze odnajdują się w podkreślaniu dekoracji, np. rzucając światło na oryginalną strukturę ścian, designerskie kafelki czy po prostu wystrój kuchni;
  • taśmy LED – równie powszechne jak kinkiety stały się w ostatnim czasie taśmy LED. Mogą one zarówno oświetlać strefy zadaniowe, jak i dekoracyjne. Z powodzeniem można zamontować je samodzielnie. Najczęściej są instalowane pod wiszącymi szafkami kuchennymi. Dostępne są taśmy o różnej barwie światła, a także z możliwością regulacji intensywności, zatem wszystko można dopasować do swoich potrzeb i nastroju.

Oświetlenie do kuchni – podsumowanie

Podsumowując, oświetlenie w kuchni jest szczególnie istotne. Zapewnia komfortowe, ale i bezpieczne przygotowywanie posiłków, a także wprowadza odpowiednią atmosferę. Przy planowaniu warto wziąć pod uwagę podział na strefy. To ułatwi korzystanie z tego ważnego pomieszczenia. Oświetlenie ogólne nie wystarczy. Trzeba przemyśleć również oświetlenie zadaniowe i wybrać strategiczne dla niego punkty. Pod względem podkreślenia aranżacji, warto pomyśleć też o oświetleniu dekoracyjnym.

Przy wyborze konkretnych źródeł światła należy kierować się kilkoma kwestiami. Wymienia się wśród nich: aranżację kuchni, wielkość i wysokość pomieszczenia, funkcję, jaką ma pełnić dane oświetlenie.

W oświetleniu głównym sprawdzą się lampy sufitowe, które z łatwością można dopasować do każdego stylu aranżacyjnego. Podobnie jak plafony, jednak te lepiej zawieszać w mniejszych kuchniach. W niektórych strzałem w dziesiątkę będą masywne żyrandole.

Jako oświetlenie zadaniowe doskonale sprawdzą się kinkiety i taśmy LED. Skupią źródło światła na dane miejsce i umożliwią łatwiejsze krojenie składników, gotowanie, czy zmywanie. Sprawdzą się one również w roli oświetlenia dekoracyjnego, podkreślając walory kuchni.

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Podobne posty

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?