Dzisiaj dotarł do mnie czujnik pyłu zawieszonego Nova SDS011. Tak więc czas na dalszą rozbudowę mojej amatorskiej stacji meteo o pomiary jakości powietrza.

  • Bloni 25-06-2018 00:11

    Proszę się tylko nie przerazić. Przy mglistej pogodzie czujniki tego typu wariują, wskazując takie poziomy zanieczyszczenia, że aż strach wyjść z domu. To po pierwsze, po drugie nie każdy pył zawieszony jest równie szkodliwy. Co innego Benzopireny co innego pył pochodzenia mineralnego. Nie chce psuć zabawy, bo mimo tego co napisałem, uzyskane wyniki, są jakimś tam wyznacznikiem czystości powietrza, tylko trzeba brać je z dystansem. Żeby nie być gołosłownym, przytoczę cytat z obwieszczenia Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (całość dostępna na ich stronie) “…śledząc w Internecie informacje na temat stężeń pyłu zawieszonego, które są generowane za pomącą niskokosztowych czujników, należy mieć na uwadze, iż pomiary te mogą być obarczone bardzo dużym błędem, a w przypadkach skrajnych mogą być one całkowicie nieprawidłowe, co w konsekwencji może wprowadzać użytkowników tych informacji w błąd.”

  • junior 25-06-2018 21:33

    słyszałem o tym jednak to nie do końca prawda, przy wilgotności około 80% mój czujnik (Plantower PMS1003) pokazuje tylko trochę wyższe pomiary, choć to też można by skorygować poprzez współczynniki regresji liniowej, rozważam to ale póki co na kartę SD zbieram dane. wyniki z kosmosu zdarzają się rzadko (takie po 300 ) ostatnio taki miałem jak pod blokiem cieli płyty chodnikowe piłą spalinową, odpalenie piły i od razu czerwone pole na wyświetlaczu :D

  • junior 25-06-2018 21:47

    wygląda to mniej więcej tak: https://thingspeak.com/channels/467853, wyniki uśredniane są średnią z oknem kroczącym (20 próbek, odczyt co 2 sekundy) , myślę o zwiększeniu okna i dodaniu regresji

  • r.blaszczak 28-06-2018 08:00

    Bloni, znam temat związany z błędnymi pomiarami przy dużej wilgotności powietrza (mgle). Na razie zastanawiam się nad ogrzaniem powietrza zasycanego przez czujnik aby wyeliminować ten problem.

Zaloguj się, aby wziąć udział w dyskusji.

Masz uwagi?