Witam
Pierwszy raz na mikroblogu więc proszę o wyrozumiałość.
Jakiś czas temu wpadł mi w ręce stary wkrętak Black&Decker na VersaPacki (bez baterii i ladowarki), ma nietypowe, przynajmniej dla mnie, sterowanie prędkością – przy wolniejszych obrotach działa na jednej baterii przy szybszych na dwóch (2 możliwe prędkości).
Popełniłem jego konwersje na Li-ion i pytanie czy to co stworzyłem ma sens (zależało mi na ładowaniu przez microusb, jako że docelowo to wkrętak który można zabrać dalej od domu bez konieczności targania zasilacza ATX)
Zdjęcie nieostre ale lepszego nie posiadam, za to półprzezroczyste nakrętki od wody mineralnej doskonale robią za gniazda TP4056 – widać kolor diod w trakcie ładowania
Zaloguj się, aby wziąć udział w dyskusji.
I nie dodało mi schematu, już poprawiam
Pamiętaj że TP4056 nie mogą mieć wspólnej masy w takim projekcie! Jak je zasilasz? Z dwóch oddzielnych zasilaczy 5V?
Tak osobne zasilacze 5V, ogólnie idea była związanie głownie z możliwością ładowania zwykłymi ładowarkami microusb ze względu na ich dostępność w zasadzie wszędzie i u każdego.
TP4056 dolutowane są bezpośrednio do każdego z ogniw a wyjścia mam jak na (niewyraźnym) zdjęciu. Jestem otwarty na sugestie co powinno być poprawione bo przyznam bez bicia że to lekka improwizacja żeby zachować oryginalne możliwości wkrętarki (zasilana w oryginale z 2 osobnych baterii ni-mh, z tego co udało mi się ustalić, bez regulacji obrotów jedynie 2 prędkości związane z zasilaniem albo z jednego ogniwa 3,6V albo z dwóch dając 7,2V. Li-Ion wiadomo dają trochę więcej ale stwierdziłem, że nie zaszkodzi sprawdzić. Wkrętak i tak dosyć wiekowy)
Chętnie zrobiłbym sobie coś takiego, bo mam kilka starych B&D, ale nie bardzo rozumiem schemat. Gdzie są gniazda ładowania, czy włącznik tylko włącza czy też przełącza między 3,6 a 7,2 (nie widzę styków) i czy 2S BMS to może być np.https://abc-rc.pl/modul-ladowania-ochrony-ogniw-2s ? Sorry za banalne pytania, ale dopiero startuję.