Oświetlenie dla nocnego marka

Oświetlenie dla nocnego marka

INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(

Witajcie, ostatnio zauważyłem, że gdy wstaje w nocy by się napić to muszę przejść do kuchni a żeby nie obudzić innych domowników muszę chodzić po ciemku. Pomyślałem, że zmajstruję sobie małą latarkę która pozwoli na oświetlenie drogi, a jednocześnie nie będzie raziła. Wykonanie jest dosyć proste a do wykonania użyłem :

– Mikrokontroler Attiny 13A

Podstawkę pod mikrokontroler

Kondensator 100nF

– 3 rezystory 10KOhm z zestawu

– 8 rezystorów 180 Ohm SMD

– 2 przyciski typu tact-switch

– Płytkę uniwersalną dziurkowaną taką jak ta

Koszyczek na 3 baterie AA

– Diody led białe SMD takie jak te, ja użyłem diód z odzysku

– Trochę kabli

A więc zaczynamy, zaczniemy od wlutowania podstawki oraz układu zasilającego nasz mikrokontroler w płytkę uniwersalną, do zlutowania posłużymy się zdjęciem :

CAM01677

Do pinu 1 ( reset ) lutujemy rezystor 10Kohm który podłączamy do zasilania, pin 4 ( GND – czarny przewód ) podłączamy do masy układu, do pinu 8 ( VCC – czerwony przewód ) lutujemy kondensator którego jedną nóżkę łączymy z masą ( czarnym przewodem ) a drugą do pinu, do pinu lutujemy też zasilanie ( VCC ). Gdy zlutujemy część układu pokazanego na zdjęciu zabierzemy się za lutowanie diód SMD do płytki, odwracamy płytkę i bierzemy się do roboty !

CAM01679

Z jednej strony tworzymy ścieżkę z cyny, chwytamy za pomocą pęsety diodę i kładziemy ją katodą ( minusem ) do ścieżki, rozgrzewamy cynę i przysuwamy diodę. Gdy zlutowaliśmy z jednej strony rozpuszczamy trochę cyny po adnodą ( plusem ) diody, chwytamy pęsetą rezystor 180 Ohm i kładziemy obok diody, rozpuszczamy cynę i kładziemy rezystor. Po przylutowaniu rezystora z jednej strony roztapiamy cynę i lutujemy do płytki z drugiej po czym odprowadzamy w dół i prowadzimy ścieżkę. Robimy tak z odstępami aż osiągniemy taki efekt :

CAM01681

Teraz aby móc sterować całym rzędem diód mostkujemy piny 2 i 3 i wyprowadzamy do ścieżki która łączy się przez rezystory z anodami ( plusami ) diód, a przewód który lutujemy do ścieżki która łączy katody ( minusy ) diód łączymy z masą układu tak jak jest na zdjęciu. Czarny to masa, biały przewód mostkuje piny i łączy się z anodami. Teraz trzeba przylutować przyciski, do przycisków lutujemy 2 rezystory 10 KOhm tak jak jest to pokazane na zdjęciu poniżej :

CAM01687

rezystory łączymy ze sobą i od jednego rezystora prowadzimy przewód tak jak jest to pokazane na zdjęciu ( masa układu to czarny przewód ). Teraz musimy podłączyć zasilanie układu do nóżek przycisków, robimy to tak jak jest to pokazane na zdjęciu ( zasilanie to czerwony przewód ). Gdy mamy zasilanie musimy wyprowadzić kable sygnałowe ( żółte ) z jednego przycisku do pinu 7, a z drugiego do 6. Po skończeniu zabierzmy się za podłączenie koszyczka z bateriami robimy to tak jak jest pokazane na zdjęciu poniżej :

CAM01688

po zlutowaniu złącz baterii przykleimy koszyczek na dół płytki tak jak jest pokazane na zdjęciu. Ważne aby przykleić go tak samo jak pokazuje zdjęcie, gdyż wtedy latarkę będziemy mogli postawić ją w pionie.

CAM01689

Gdy skończyliśmy część techniczną zajmiemy się programem który jest bardzo prosty i został napisany w Arduino Ide:

void setup() {
pinMode(4,OUTPUT);
 pinMode(3,OUTPUT);
pinMode(2,INPUT);
 pinMode(1,INPUT);
}

void loop() {
{
if(digitalRead(1)==HIGH)
  digitalWrite(3,HIGH);
else digitalWrite(3,LOW);
}
{
if(digitalRead(2)==HIGH)
{
  digitalWrite(4,HIGH);
delay(500);
  digitalWrite(4,LOW);
delay(500);
}
else
{
digitalWrite(4,LOW);
}
}
}

gdy całość będzie wgrana możemy wkładać baterie i zacząć bawić się nowym gadgetem, latarka ma dwie funkcje, gdy naciśniemy na jeden przycisk zapalą się diody i będą się paliły dopóki nie zdejmiemy palca z przycisku, gdy naciśniemy drugi diody będą migać. Na koniec dodam zdjęcie jak prezentuje się w świetle dziennym i jak w ciemności. Wielkie dzięki za dotrwanie do samego końca, mam nadzieję że post się spodobał i chętnie wykonacie taką latarkę gdyż jest ona bardzo przydatna.

CAM01690

CAM01691

INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Podobne posty

10 komentarzy do “Oświetlenie dla nocnego marka

  • Nie bardzo rozumiem idee przycisku “migania” – do czego ma służyć ta “funkcja”?
    Oraz po co wciskać przycisk i TRZYMAĆ, aby diody świeciły?
    Nie lepiej raz wcisnąć i paliły by się stale dopóki nie wciśniemy drugi raz?
    kolejna sprawa… do latarki używać mikrokontroler? Dlaczego nie zwykły wyłącznik, baterie i LEDy?
    Moim zdaniem przerost formy nad treścią

    Odpowiedz
    • Funkcja migania jest takim dodatkiem, możliwe że kiedyś będzie potrzebna, gdyby jakoś sprawić by układ był wodoodporny można wyjść na dwór i komunikować się z kimś, latarkę dostosowałem do swoich potrzeb… Zbudowanie takiej latarki dla osoby początkującej jest ćwiczeniem które będzie motywowało do dalszej pracy.

      Odpowiedz
      • Do komunikacji powiadasz? Na zasadzie alfabetu Morse’a? Jeśli tak to pierwszy przycisk robi już to samo, a nawet lepiej – bo można regulować długość świecenia – więc funkcja “komunikacyjna” jest ekhm… chyba pomysłem na siłę ;)

        Kod można poprawić, by działało bez trzymania przycisków, ale tak patrzę i w zasadzie po raz kolejny wrzucasz na główną projekt, który opisałeś już wcześniej (tyle, że na pojedynczej diodzie)
        Więc wrzucanie po raz kolejny na główną tego samego, ale w nowej oprawie (zamiast na breadboardzie to na płytce uniwersalnej) jest bez sensu, tym bardziej, że nie ma to ani walorów użyteczności (wyżej pisałem o nich), ani wizualnych czy edukacyjnych (jak wspomniałem zapalenie diody i mruganie nimi jest już na “Głównej” chyba ze 2 razy – i to w dodatku jako małe wzmianki do większych tematów edukacyjnych, a nie jako główny wątek)

        i tak jak wspomniał “junior” – przy tak prostym kodzie powrzucane jest wiele niepotrzebnych pustych klamr

        Odpowiedz
  • Oj tam przesadzacie wszyscy.
    Czepiacie się młodego. Bo po pisowni sądzę że małolat :P

    Chciał pokazać swój pomysł na coś to pokazał :)
    Nie zniechęcajcie go. Ważne że ma jakieś hobby.

    A ode mnie. Raca, mikrokontroler w tym projekcie to trochę przesada. Dałoby się zrobić to na NE555 ;)
    Daję 4 gwiazdki na zachętę. Możesz na tym małym projekcie poćwiczyć tworzenie płytek w EAGLE. Płytka będzie o wiele mniejsza ;)

    Odpowiedz
    • Ależ ja się nie czepiam – mówię własne zdanie, a to chyba nie jest kółko wzajemnej adoracji prawda? :)
      Tylko, że taki “pomysł” to już pokazał wcześniej (jest na głównej) więc to nie jest “nauka nowicjusza”, bo już za to trafił na główną – ile razy za to samo ma trafiać? Jak zrobi migające LEDy na kabelku (bo breadboard już był, płytka uniwersalna jest tutaj) to też ma trafić na główną, bo “na kabelku nie było jeszcze” albo “nowicjuszowi trzeba przyklasnąć”?
      A taki kod to pisze nowicjusz w PIERWSZYM dniu uczenia się Arduino – ile razy ma być wałkowany “blink” na stronie głównej?

      Co do NE555 to równie dobrze 2x tranzystor, 2x kondensator, 2xrezystor i LED ;)
      Taki układ można dawać na forum, a nie na stronę główną portalu, gdzie o wiele lepsze i bardziej rozbudowane (no tak, tak…) projekty nie trafiały

      Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?