Pomysł na mały balkon – deska tarasowa, sztuczna trawa czy dywan?

Pomysł na mały balkon – deska tarasowa, sztuczna trawa czy dywan?

Obecnie większość mieszkań w bloku jest wyposażona w balkon. Niestety jednak z reguły nie jest on zbyt duży – średnio jego powierzchnia to 2-4 metry kwadratowe. Jednak dzięki odpowiedniemu urządzeniu może być on naprawdę przytulnym i użytecznym miejscem odpoczynku i relaksu. Trzeba przy tym podkreślić, że każdą aranżację zacząć trzeba od podłogi. Jakie rozwiązanie wybrać?

Podłoga na mały balkon – jaka powinna być?

Temat wyboru najlepszej nawierzchni na balkon rozpocząć trzeba od zastanowienia się, jaką charakterystykę powinien posiadać idealny materiał. Co jasne, ta część mieszkania z reguły jest w pełni lub chociażby częściowo otwarta (loggia). Oczywiście zdarzają się też w pełni zabudowane balkony, jednak są one wynikiem inwencji właściciela i tracą w znacznej części swój charakter. Mówiąc o dwóch pierwszych przypadkach, podkreślić trzeba ich znaczne wystawienie na działanie czynników atmosferycznych – takich jak zmiany temperatury, opady deszczu i śniegu, wysoką wilgotność, pojawianie się oblodzeń, wiatr czy w końcu światło słoneczne. Wszystkie one tworzą dość niekorzystny klimat dla rozwiązań podłogowych i sprawiają, że większość rozwiązań typowych dla wnętrz po prostu odpada. Balkon to na pewno nie miejsce na panele laminowane, drewniane deski czy też delikatne naturalne dywany lub wykładziny. Na balkonie nietrudno także o zabrudzenia, dlatego też łatwość czyszczenia i konserwacji także ma spore znaczenie. W przypadku niewielkich przestrzeni należy też zwrócić uwagę na samą formę wybranej nawierzchni. Niektóre rozwiązania – jak np., duże płytki, będą po prostu wyglądać na nich bardzo niekorzystnie. Warto przy tym też wiedzieć, że zastosowanie odpowiednich materiałów może pomóc w optycznym powiększeniu balkonu, dzięki temu będzie się on wydawał bardziej przestronny.

Urządzenie małego balkonu – co musisz wiedzieć?

Co jasne, każda podłoga musi także pasować do reszty wystroju. Ciekawe zaaranżowanie małego balkonu nie jest z kolei wcale łatwe, choć na pewno możliwe. Przede wszystkim warto pamiętać, że ograniczona przestrzeń zawsze wymaga dokładnego planowania. Bez tego łatwo może dojść do sytuacji, że nieco przypadkowo dokładane elementy zajmą większość powierzchni, tworząc wrażenie zagracenia. Nikt też nie lubi spędzać czasu w miejscu, gdzie trzeba się poruszać, ciągle uważając, by czegoś nie zrzucić. Dlatego też pierwszym krokiem w kierunku urządzenia balkonu jest określenie, jaką funkcję ma on pełnić. Jeśli chcemy na nim spędzać czas w kilka osób i traktować go jako przedłużenie salonu, to warto zrezygnować większej liczby elementów dekoracyjnych, a także ograniczyć liczbę roślin. Miłośnikom przyrody można z kolei polecić zupełnie inne podejście – czyli pominięcie stolika i większej liczby krzeseł czy foteli, na rzecz dodatkowych donic na kwiaty. W obu przypadkach warto stawiać na rozwiązania podwieszane, które zajmują mniej miejsca. O ile też jest taka możliwość, to dobrze jest postawić na podłogi w jasnych barwach, które będą tworzyć poczucie lekkości i nie będą optycznie zmniejszać balkonu.

Deska tarasowa czy sztuczna trawa na balkonie – co wybrać?

Wracając do tematu podłóg, należy też podkreślić, że obecnie liczba ciekawych rozwiązań na balkon zdecydowanie się zwiększyła. Najpopularniejsze opcje to:

  • Sztuczna trawa na balkonie – może ona wręcz doskonale udawać naturalną murawę. Stosunkowo łatwa w montażu, przyjemna i niedroga. Doskonała dla osób uwielbiających „zielone balkony”. Duży wybór sztucznej trawy można znaleźć tutaj: https://komfort.pl/k/sztuczne-trawy-i-tarasy/r/sztuczne-trawy.
  • Deska tarasowa na balkonie – wykonane z kompozytu są niezwykle wytrzymałe i eleganckie. Świetnie się sprawdzą zarówno w przypadku balkonów nastawionych na rośliny, jak i tych służących do spotkań z rodziną czy przyjaciółmi. Ciekawe produkty tego typu w doskonałych cenach dostępne są tutaj: https://komfort.pl/k/sztuczne-trawy-i-tarasy/r/deski-tarasowe.
  • Dywany – oczywiście z reguły układa się je na wcześniej przygotowanej powierzchni – np. z zabezpieczonego betonu czy też płytek. Opcja ta to idealne rozwiązanie dla tych, którzy traktują balkon jako miejsce relaksu i spotkań. Dywany doskonale przystosowane do warunków panujących na zewnątrz kupić można pod tym linkiem: https://komfort.pl/k/dywany?przeznaczenie_dy=na-zewnatrz.

Która z wymienionych nawierzchni jest najlepsza? To w zasadzie źle postawione pytanie, gdyż wszystko zależy od aranżacji i wspomnianych już potrzeb. Każdy z wymienionych materiałów na pewno poradzi sobie jednak z wysoką wilgotnością, działaniem słońca czy skokami temperatury. A więc powinien służyć przez wiele lat!

Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić mały balkon w bloku, to koniecznie powinieneś poszukać inspiracji. Można je obecnie znaleźć dość łatwo – zarówno w telewizji jak i internecie. Zawsze jednak też warto dobrze zastanowić się, jaką rolę w naszym życiu będzie miało odgrywać to miejsce i jakie są nasze realne potrzeby. Dzięki temu nasz balkon będzie nie tylko piękny, ale też dokładnie taki, jaki potrzebujemy. Jeśli zaś szukasz ciekawych podłóg i wyposażenia, to pamiętaj, że znaleźć je możesz w sklepie Komfort

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Podobne posty

Masz uwagi?