Prosty statyw do GreenScreena

Prosty statyw do GreenScreena

Ostatnio dość niespodziewanie trafiła mi się misja nagrania filmu na zielonym tle. Kupiłem GreenScreena i… No właśnie, nie ma na czym go zawiesić. Musiałem coś wymyślić na szybko, i okazało się, że powstał projekt na tyle ciekawy, że warto się nim podzielić.

Na początek oczywiście lista potrzebnych materiałów:

  • kantówka A (3x 2m, 20x50mm)
  • kantówka B (2x 2m, 19x30mm)
  • kantówka C (1x 1m, 20x20mm)
  • listewka kątowa (1x 1m, 25x25x5mm)
  • klej do drewna
  • wkręty
  • rolki po cynie

DSC00166

Podane wymiary oczywiście można dobierać według uznania we własnym zakresie.

Zaczynajmy!

Na początku musimy odpowiednio dociąć kantówki i listewki, do podanych rozmiarów:

KantówkaA – 2x 2m, 2x 66cm, 2x 33cm

KantówkaB – 6x ~42cm przycięte pod kątem 45˚

Listewka kątowa – 5x 20cm

Listewka kwadratowa – 2x 6cm, 2x 5cm, 2x xcm (wynika z obliczeń, ale pamiętajmy, aby dopasować je przed składaniem. ostatnia długość zależy od grubości naszej rolki).

DSC00170


Ale co właściwie chcemy osiągnąć? Nie umiem projektować, ale myślę, że po zobaczeniu tego rysunku oraz efektu końcowego pod koniec wpisu będziecie doskonale wiedzieć o co mi chodzi.

Projekt

Jest to część wspólna dla obydwóch stojaków. Reszty dowiecie się za chwilę.

Na początku, łączymy pionową kantówkę z kantówką poziomą (na rysunku). Ja skręciłem je za pomocą wkrętu, a następnie zabezpieczyłem klejem.

DSC00175DSC00176DSC00177

DSC00179

Oczywiście taki stojak nie będzie się do niczego nadawał, dla tego do poziomej kantówki pod kątem prostym montujemy kantówkę o długości 33cm.

stojak

Teraz wystarczy zamontować kantówki poprzeczne i pierwszy stojak gotowy :) Musimy zmontować takie dwa :)

DSC00184

Od tego momentu zaczynają się różnice pomiędzy dwoma statywami. Są one wynikiem tego, że jeden z nich będzie trzymał rolkę z płótnem, a drugi, samo płótno. Najpierw zajmijmy się tym drugim, bo będzie on prostszy.

Do kantówki pionowej musimy dokleić pięć listewek kątowych we w miarę równych odległościach.

kantówki

DSC00205

To tyle. Teraz przejdźmy do statywu trzymającego rolkę. Będzie on miał dwa uchwyty. Jeden na stałe zamocowany do statywu, a drugi, zdejmowany. Musimy znaleźć coś, co pasować będzie wymiarowo do naszej rolki. W moim przypadku idealne okazały się rolki po cynie. :) Teraz wystarczy zmontować dwa uchwyty. Najpierw mocowany na stałe:

DSC00194

Następnie montujemy uchwyt zdejmowany. Bardzo ważne jest to, aby mógł się on swobodnie poruszać po statywie.

nakładka

DSC00195

Ostatnim krokiem będzie zamontowanie uchwytu u dołu statywu.

DSC00199

Jeśli po zamontowaniu tła będzie ono zwisać na środku, pod przednie nogi wstawić można nóżki o odpowiedniej grubości. W moim przypadku wystarczyło 5mm.

I gotowe! :D Budowa zajęła cały weekend, wliczając w to wyjazd po materiały. Te kosztowały ok. 60zł. Najważniejsze tutaj jest to, że GreenScreen kosztował 40zł z dostawą, co daje nam 100zł. Moim zdaniem 100zł za zestaw do nagrywania na zielonym tle to bardzo niska cena.

DSC00211

Aby zamontować tło do statywu(ów), wystarczy założyć rolkę na uchwyt dolny, górny uchwyt na rolkę, rozciągnąć płótno, a na koniec klipsami biurowymi koniec płótna zamocować do listewek kątowych na drugim statywie. Rozwiązanie dość prymitywne, ale tanie, szybkie, proste i co najważniejsze – działa.

 

Ocena: 4.19/5 (głosów: 31)

Podobne posty

3 komentarzy do “Prosty statyw do GreenScreena

  • Bardzo staranne wykonanie. Pomysł powieszenia w poziomie fajny – masz tło szersze niż długość roki [profit]. Wyjaśnij mi tylko – proszę – jakim cudem zmuszasz flizelinę, żeby była naprężona. Stojaki są lekkie i bez “odciągów” albo dociążenia podstaw nie bardzo sobie to wyobrażam.

    Odpowiedz
    • Może na zdjęciu tego nie widać, ale tło tak naprawdę rzeczywiście lekko zwisa przy środku, jednak jak widać na zdjęciu, nie jest to zbyt widoczne. Najważniejsze żeby w takich sytuacjach ułożyć sobie tło tak, aby zagięcia nie powodowały cieni, i wszystko będzie ok :)

      Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?