Przydomowa grillo-wędzarnia

Przydomowa grillo-wędzarnia

INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(

Witam, jest to mój pierwszy wpis na majsterkowie ale konkursem gdzie udział biorą dzieła z domu i ogrodu zostałem zmotywowany do opublikowania mojej pierwszej budowli. Niestety nie mam zdjęć z budowy ponieważ projekt ten był wykonany w poprzednie wakacje. Ponieważ ja i moja rodzina lubimy domowe wędzonki a wędzenie od wielu lat w beczce wkopanej w ogrodzie już męczyło, postanowiłem że czas to zmienić i wybudować jakiś porządny i ładnie komponujący się w ogrodzie zadymiacz. Zacząłem wiec przeglądać fora i strony internetowe z projektami wędzarni porównywać i wreszcie udało mi się po połączeniu kilku projektów zrobić zadowalający mnie ;) Zacząłem od wylania płyty fundamentowej o wymiarach 260×100 cm. Jak później okazało się mogła być nieco większa. Płyta zbrojona siatką metalową oraz kilkoma prętami zbrojeniowymi znalezionymi koło domu. Oto jedyne zdjęcie które mam z okresu budowy: budowa Po ukończeniu pierwszej warstwy trzeba było wydzielić palenisko. Zostało wyłożone ono cegłą szamotowa murowaną na zaprawie szamotowej. Zarówno strop nad paleniskiem jest zrobiony z takowej cegły. Ponieważ po drugiej stronie było niewykorzystane miejsce postanowiłem zrobić składzik na drewno gdzie bardzo dobrze ono wysycha, ponieważ przechodzi tamtędy rura prowadząca z paleniska do komory wędzarniczej. Została ona owinięta wełną mineralną i folią żeby nie było utraty temperatury podczas wędzenia zimą. Rura ta posiada szyber żeby można zamknąć dopływ dymu podczas otwierania komory wędzarniczej. DSC_0733DSC_0734 Nad paleniskiem powstał grill oraz półka (na ogrzewacz żeby zimą nie zamarznąć). DSC_0732   Niestety od roku poszukuje rusztu do grilla i póki co korzystamy z małego rusztu ze starego grilla postawionego na cegłach. Strop nad półkami i zarazem “podłoga” w grillu zostały również wykonane z cegły szamotowej ułożonej na płaskownikach i ospoinowanej zaprawą szamotową. W komorze wędzarniczej ściany oraz sufit obłożyłem deskami : DSC_0726 Długo sie zastanawiałem jaki zrobic wylot z komory wędzarniczej i więcej opini było takich że lepiej zrobić go z tyłu niż w postaci komina tak więc też zrobiłem. DSC_0730   Więźba dachowa jest oparta na 3 kantówkach, krokwie zostały zrobione z łat postawionych na sztorc. Dach został pokryty blacho-dachówką która zalegała koło domu ;) A taki jest efekt końcowy: DSC_0725 Niestety drzwi zostały za szybko zrobione, drzewo nie było wysezonowane i po założeniu wypaczyły się co muszę w najbliższym czasie naprawić. Chciałbym za jakiś czas dodać jakieś czujniki temperatury i zadymienia tak aby móc bez wychodzenia wiedzieć co się dzieje w środku, ale niestety nie mam zielonego pojęcia jak to zrobić. Może jest ktoś chętny przyjąć takie zlecenie ? ;) Przepraszam za jakość zdjęć. Jeśli ktoś chciałby się więcej na temat tego projektu dowiedzieć prosze śmiało pytać. A jeśli ktos chciałby zobaczyć na żywo i spróbować jakie smakołyki to cudo potrafi zrobić zapraszam na Pomorze ;)

INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(

Ocena: 0/5 (głosów: 0)

Podobne posty

7 komentarzy do “Przydomowa grillo-wędzarnia

    • Tak wiem że słabo opisałem to, oceniłem ten artykuł dopiero po dodaniu no ale trudno ;) A tak ogólnie to moja pierwsza przygoda z murowaniem.

      Odpowiedz
  • Ładnie to wyszło, ale – moim zdaniem – bez zdjęć z produkcji, nadaje się raczej na forum niż tutaj. Sam mam sporo gotowych realizacji, których tu nie dodaję, bo brakuje mi dokumentacji.
    Za późno odkryłem Majsterkowo ;)

    Odpowiedz
  • Aha… w sprawie rusztu uderzyłbym do jakiegoś lokalnego ślusarza. Kiedyś budowałem grill ogrodowy i takiemu majstrowi zleciłem pospawanie paleniska. Ruszt natomiast kupiłem w Casto i różnica w jakości jest ogromna …oczywiście na korzyść lokalnego fachowca.

    Odpowiedz
  • Wedzarnia Bogdana … Zwana też popularnie Bogdanka. Wszystkich sainteresowanych można odesłać na forum wedzarnicze ‘wedliny domowe’ a tam dokładny opis w stylu zrób to sam i dziesiątki stron opisy. Koledze gratuluje wykonania

    Odpowiedz
  • Bardzo mi się podoba i chyba coś podobnego zrobię tylko zamiast grila chcę dać blachę aby do robienia placków ziemniaczanych. Szkoda, że mieszkam po drugiej stronie polski i prosił bym o jakiś kontakt.

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?