Przyrząd do ostrzenia dłut i noży do strugów

Przyrząd do ostrzenia dłut i noży do strugów

Prezentowany przyrząd pomaga w utrzymaniu lub przywróceniu pożądanej geometrii ostrza podczas ręcznego ostrzenia dłut lub noży do strugów. Szerszy opis wykonania, prezentacje działania i efektów ostrzenia znajdziecie w filmie.

Potrzebne materiały

Niezbędne:

  • Wydruki z załącznika (u mnie drukowane z PLA),
  • wałek fi 8mm L=115mm,
  • łożyska 608 2szt.,
  • śruby zamkowe m5 L=25mm z nakrętkami 2kpl.,
  • klej ogólnego zastosowania elastyczny.

Opcjonalnie

  • magnesy neodymowe walcowe fi 5mm L=4mm 5szt. (magnesy pomagają w ustawianiu ostrza przytrzymując je),
  • śruba ustalająca “robaczek” m4 (pomaga pozbyć się luzów między wałkiem a korpusem).

Ustawianie kąta ostrzenia

Kąt ostrzenia można ustawić na dwa sposoby. 

Pierwszy sposób to na tak zwany “kąt zastany” czyli ten, który obecnie posiada nasze dłuto (ten który zastaliśmy). W tym celu montujemy dłuto do korpusu nie dokręcając poprzeczki, dłuto musi być prostopadłe do korpusu. Z dłutem w korpusie odnajdujemy takie położenie, w którym nasza faza przylega jak najściślej do podłoża. W tej pozycji dokręcamy poprzeczkę, i ostrzymy.

Drugi sposób polega na umieszczeniu ostrza w wyliczonej odległości od korpusu. 

Zależność między kątem a długością L przedstawia się następująco:

Kąt ostrzenia 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35
Długość L [mm] 129,6 120,3 112,1 104,7 98,2 92,2 86,8 81,9 77,4 73,3 69,5 66,0 62,7 59,7 56,8 54,1 51,6 49,3 47,0 44,9 43,0

Przyrząd pozwala zaostrzyć mikrofazę. Mikrofaza w skrócie to dodatkowy kąt ostrzenia o wartości większej od podstawowego (o 3-5 stopni). Wykonujemy ją wycofując ostrze z korpusu, przez co zwiększamy kąt ostrzenia.

do zalet wykonywania mikrofazy należy:

  • skrócony czas ponownego ostrzenia (ostrzymy tylko mikrofazę)
  • zwiększenie trwałości krawędzi ostrza (efektywnie zwiększamy kąt prezentowany materiałowi)

Wady mikrofazy:

  • trudność wykonaniu (to już nas nie dotyczy)
  • zwiększony kąt jest “mniej ostry” 

Ostrzenie

Ostrzenie jest banalnie proste, wystarczy posuwać zestaw w przód i w tył do uzyskania pożądanego efektu. Dłuto powinno być zamocowane pod kątem prostym do przyrządu, na tyle mocno aby się nie przesuwało. 

Ostrzenie wykonałem używając papieru ściernego wodnego o gradacji  od 240 do 1500. Za podstawę posłużyła mi tafla szkła odzyskana ze starej wagi. Odgłos metalu sunącego po szkle nie jest przyjemny, dlatego na podstawę w miejscu styku z łożyskami nakleiłem taśmę izolacyjną, co wygłuszyło nieprzyjemne dźwięki.

 

Efekty

Skuteczność cięcia zaprezentowana jest w filmiku, zapraszam do obejrzenia. Poniżej wrzucam refleks monitora, uchwycony na powierzchni tnącej dłuta, ostrzonego na prezentowanym przyrządzie.

Podsumowanie

Przyrząd działa tak jak tego oczekiwałem, jest w pełni sprawny, jestem z niego bardzo zadowolony. Magnesy faktycznie pomagają w utrzymaniu ostrza na miejscu przed dokręceniem poprzeczki. Jednak projekt ma dwa małe mankamenty:

  1. Na górę poprzeczki nadrukowałem warstwę TPU (to szare na zdjęciach) ze względu na jego gumo-podobne właściwości. Jednak w odróżnieniu od gumy TPU “ślizga” się po metalu przez co trzeba użyć znacznej siły aby dokręcić poprzeczkę co prowadzi do następnego mankamentu. 
  2. Pokrętła starałem się zachować jak najmniejsze aby nie przeszkadzały podczas ostrzenia. Gdy trzeba je mocno dokręcać w związku z powyższym są lekko niewygodne. Dla wrażliwych zrezygnowanie z pokręteł i zastąpienie ich zwykła śrubą.
  3. Przydał by się jeszcze wykonać do ustawiania kątów ostrzenia, i pudełko na wszystkie niezbędne akcesoria. (to liczę nie jako mankament, raczej jako plan na przyszłość ;) )

Pozdrawiam

 

Pliki załączone do artykułu:

Ocena: 5/5 (głosów: 11)

Podobne posty

6 komentarzy do “Przyrząd do ostrzenia dłut i noży do strugów

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?