Pudełko z dowolną grafiką

Pudełko z dowolną grafiką

Cześć! Jestem Magda i na co dzień prowadzę bloga pod adresem www.sztukastudiowania.pl, gdzie publikuję wszystkie swoje poradniki. Dziś  chiałabym zaprezentować Wam prosty poradnik z serii “zrób to sam”. Będzie to bardzo prosty i szybki sposób na umieszczenie dowolnej grafiki na drewnie – ja wykorzystuję ją do ozdabiania zdjęciami drewnianych pudełek. Jest to ciekawy sposób na spersonalizowany prezent dla znajomych (np. ze zdjęciami), dla dziewczyn (biżuteria), czy też jak w moim przypadku – zrobienie skrzynki na półprodukty biżuteryjne.

DSC_1432 (Small)
DSC_1434 (Small)

Czego potrzeba:
– drewniane pudełko (może być deseczka, da się też wykonać to np na grubej ramce na zdjęcia – ogranicza Was tylko wyobraźnia)
– klej do drewna (może być wikolowy, może być też klej do decoupage, ale nie jest wymagany – zwykłe z castoramy będą tańsze)
– lakier (może być spray, ale preferuję w puszce) – jeśli używacie lakieru w puszce, przyda się też pędzel
– pędzelek do nakładania kleju do drewna
– odrobina wody (do rozmieszania z klejem) lub – medium do farb akrylowych (ja go używam- dzięki temu klej nie zaschnie zbyt szybko)
– nożyczki
– dowolna grafika: może być z drukarki atramentowej (ja takiej używam), może to być np zdjęcie wycięte z gazety (dowolnie- może być nawet śliskie – przykład takiego pudełka pokażę na końcu znaleziska)
– gazety do pościelenia pod pudełkiem, żeby nie nabrudzić na podłodze
– żelazko (najlepiej wyłączyć funkcję pary, jeśli taką macie)
Opcjonalnie możecie też zaprosić ciekawskiego zwierzaka do pomocy :-)

DSC_1435 (Small)

Polecam rozłożyć się ze wszystkim na podłodze – jest więcej miejsca i wygodniej, niż np. na stole.
Jeśli chcecie pomalować swoje pudełko – możecie zamalować je całe. Farba nie przeszkodzi w naklejeniu grafiki.
Ja boki pudełka okleiłam czarną i brązową, cienką taśmą izolacyjną (dopiero po naklejeniu grafiki)

DSC_1437 (Small)

Jeśli planujecie użyć zdjęcia wydrukowanego z grafiki atramentowej, zmierzcie najpierw pudełko, by wiedzieć, w ilu częściach musicie wydrukować całość (w przypadku, gdy pudełko jest tak duże, jak moje – potrzeba było 4 kartek A4). Najlepsze efekty będą przy grafikach, które nie wymagają łączenia (wtedy nie widać brzegów kartek, choć i to jest do zatuszowania np lakierem)

DSC_1438 (Small)

A teraz przystępujemy już do klejenia. Nie bójcie się, jeśli grafika wystaje – dotniecie to później.
W jakimś starym kubeczku rozmieszajcie klej (do drewna/wikolowy) z odrobiną wody. Konsystencja nie może być zbyt rzadka, ani za gęsta, bo będzie się źle rozprowadzało. W międzyczasie podłączcie żelazko i ustawcie na minimalne grzanie (bez pary!).
Używając pędzelka zamalujcie wieczko pudełka klejem, ale tylko w miejscu, w którym będziecie naklejali kartkę (nie ma potrzeby smarowania od razu całości). Jedna warstwa wystarczy.
Zdecydowanym ruchem połóżcie kartkę na warstwę kleju, przeciągnijcie ręką, by pozbyć się bąbelków powietrza, a następnie delikatnie dociskajcie całość żelazkiem. Dociskanie spowoduje, że całość ładnie chwyci klej. Przesuwanie żelazkiem po mokrej grafice może spowodować, że zdjęcie się zroluje, albo zedrze. Gdy całość będzie już się trzymała, pora powtórzyć czynność w przypadku kolejnych części. Starajcie się układać kartki A4 koło siebie jak najbliżej, by nie były widoczne jej końce. Nie bójcie się jednak, gdy trochę widać – to jest do zamaskowania pod koniec robienia pudełka.

DSC_1439 (Small)

Końce dotnijcie, gdy już wszystko przykleicie. Nożyczkami, lub nożykiem do tapet.

DSC_1440 (Small)

Ja dodatkowo nakleiłam na wierzch litery, zamalowałam je farbą, a następnie odkleiłam, by napis był w środku biały.

DSC_1441 (Small) DSC_1442 (Small) DSC_1449 (Small)

Widać tutaj łączenia kartek. Przy nakładaniu lakieru pędzlem, gdy kartki trochę zmokną, będzie to mniej widoczne. Nie używam lakieru w spray’u, zatem nie wiem, czy efekt byłby taki sam.

DSC_1450 (Small)

Teraz lakierowanie. Użyłam lakieru błyszczącego. Polecam 1-2 warstwy w zależności od potrzeb. Po ich nałożeniu i wyschnięciu pudełko jest idealnie gładkie, jak ze sklepu (o ile wcześniej dobrze dociskaliście żelazkiem i nie ma żadnych bąbelków).

DSC_1452 (Small)

Trzeba pamiętać, żeby lakierować, gdy już klej całkowicie wyschnie. Ja się trochę pospieszyłam, przez co przy przeciąganiu pędzlem, kartka trochę puszczała farbę. Zostawcie do przeschnięcia na noc.

DSC_1454 (Small)

W związku z tym, że moje pudełko ma być na półprodukty, do wieczka umocowałam magnes (na małe okrągłe szczypce) i miejsce do włożenia skalpela.

DSC_1455 (Small) DSC_1456 (Small)

Jeśli chce wam się bawić (lub sprezentować dziewczynie pudełko z przegródkami na biżuterię), polecam wybranie się do castoramy i zakupienie 1-2 listew (zwykłych, cienkich). Po wymierzeniu wszystkiego, docięłam je (w miejscach łączenia do połowy grubości) elektryczną piłką. Wszystko do siebie pasuje.

DSC_1458 (Small) DSC_1459 (Small)

Szpargały już umieszczone w środku. Lubię, gdy wewnątrz pudełka kolor pozostaje naturalny. Oczywiście opcjonalnie środek też można udekorować.

DSC_1470 (Small)

I gotowe pudełko:

DSC_1471 (Small) DSC_1472 (Small) DSC_1473 (Small)

Inne przykłady zrobionych przeze mnie pudełek znajdziecie na moim blogu. A póki co życzę wam miłego majsterkowania! Pozdrawiam,

Magda

Ocena: 4.76/5 (głosów: 70)

Podobne posty

25 komentarzy do “Pudełko z dowolną grafiką

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?