Półki uginające się od ustawionych w równym rzędzie weków, kamionkowe garnki z kiszoną kapustą oraz długie sznury czosnku lub suszonych grzybów podwieszone pod sufitem… Wystarczy tylko zamknąć oczy, by poczuć zapach babcinej spiżarni sprzed lat. Choć dzisiejszy styl życia nie zakłada konieczności przechowywania takich zapasów, zaaranżowanie małej spiżarni w kuchni może się okazać dobrym pomysłem. Przekonaj się dlaczego i dowiedz się, jak ją urządzić!
Spiżarnia w kuchni – dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie?
Nowoczesne trendy wnętrzarskie podążają w kierunku minimalizmu. Kuchnia powinna być maksymalnie funkcjonalna, a wszystkie potrzebne w niej przedmioty schowane w szafkach, aby ułatwić utrzymanie porządku w pomieszczeniu. Zaaranżowanie spiżarni w kuchni albo w osobnym, sąsiadującym z nią pomieszczeniu pomoże Ci w tym. To właśnie w niej znajdziesz miejsce na zapasy produktów spożywczych, drobne AGD oraz naczynia. W ten sposób usuniesz z zasięgu wzroku nadmiar przedmiotów mogących stworzyć bałagan, a jednocześnie przez cały czas będziesz je mieć pod ręką.
Dobrze zorganizowana spiżarnia pomoże Ci żyć w duchu less waste i marnować mniej jedzenia. Zamiast wciskać produkty spożywcze tam, gdzie się zmieszczą, rozłożysz je na półkach w spiżarni w taki sposób, by dobrze widzieć każdy z nich. Pozwoli Ci to lepiej zaplanować kolejne zakupy, a także łatwiej kontrolować daty przydatności do spożycia. Efekt? Nie będziesz kupować tego, co już masz, a posiadane artykuły będziesz zużywać przed upływem terminu ważności.
Spiżarnia zapobiegnie też marnowaniu miejsca w tych szafkach i ułatwi wyjmowanie z nich potrzebnych przedmiotów. W jaki sposób? Z pewnością masz w kuchni takie rzeczy, z których korzystasz bardzo rzadko. Może to być masywna sokowirówka albo komplet garnków o dużej pojemności, które wykorzystujesz tylko wtedy, gdy przygotowujesz dużą porcję potrawy dla licznych gości. Umieszczając je w szafkach będących pod ręką, zajmujesz cenną przestrzeń. Wynosząc je do spiżarni, wciąż możesz z nich wygodnie korzystać, a jednak oszczędzasz podręczne miejsce do przechowywania na te rzeczy, które są Ci potrzebne na co dzień.
Spiżarnia w osobnym pomieszczeniu
Masz wolną wnękę albo niewielkie pomieszczenie przylegające do kuchni? Zaaranżuj w nim strefę do trzymania tych wszystkich rzeczy, których w niej nie mieścisz. Mała spiżarnia przy kuchni sprawdzi się nie tylko w przypadku weków i dużych zapasów, ale również zakupów bieżących. Jeśli stworzysz w niej odpowiednie warunki, stanie się też dobrym miejscem do przechowywania świeżych warzyw i owoców, które zachowają dłużej świeżość, leżąc w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu.
W osobnej spiżarni możesz schować nie tylko żywność i akcesoria kuchenne, lecz wszystko, co chcesz usunąć z zasięgu wzroku. Mogą to być wygodne pojemniki na śmieci z asortymentu IKEA służące do segregowania odpadów. Przenieś do osobnego pomieszczenia te kosze, które opróżniasz rzadko – np. na papier, szkło czy plastik. Ułatwi Ci to przechowywanie posegregowanych śmieci bez zaburzania wystroju kuchni.
Choć główne wyposażenie spiżarni przy kuchni to liczne półki, warto też wstawić do niej dodatkową lodówkę czy zamrażarkę – o ile wymiary pomieszczenia na to pozwalają. Z pewnością skorzystasz z nich nie raz, chociażby przed świętami lub tuż po nich, aby zamrozić niezjedzone potrawy na później zamiast je marnować.
Choć umieszczona w kuchni zabudowa jest praktyczna i wpływa na estetykę pomieszczenia, otwieranie drzwiczek kilkanaście lub kilkadziesiąt razy dziennie może być uciążliwe. W spiżarni możesz jednak zapewnić sobie większą wygodę i zastosować otwarte półki. To pomieszczenie typowo gospodarcze, więc estetyka odgrywa w nim drugorzędną rolę.
Dobrze zaaranżowana spiżarnia to taka, w której możesz bez problemu objąć wzrokiem wszystkie zgromadzone produkty. Jeśli ułożysz je w taki sposób, że nie będziesz ich widzieć, gubisz cały cel posiadania takiego pomieszczenia. Urządzając spiżarnię, postaw na wąskie półki, na których wszystko będzie doskonale widoczne.
Spiżarnia w zabudowie kuchennej – rozwiązanie do każdego wnętrza
Nie możesz sobie pozwolić na zaaranżowanie przestronnej spiżarni przy kuchni? Nic nie stoi na przeszkodzie temu, żeby wydzielić ją wewnątrz pomieszczenia. Możesz to zrobić na dwa sposoby: w wysuwanej szafie typu cargo albo w szufladach. Do przechowywania suchych produktów możesz wykorzystać plastikowe pudełka z pokrywkami lub kosze wiklinowe (np. te z oferty IKEA – https://www.ikea.com/pl/pl/rooms/laundry/kosze-wiklinowe-pub97164af1).
Spiżarnia w szafie cargo
Wysoką szafę cargo warto umieścić tuż przy lodówce, by stworzyć strefę przechowywania zgodną z zasadą trójkąta roboczego. Ułatwi Ci to kompletowanie wszystkich produktów, których potrzebujesz do ugotowania obiadu. W ten sposób usprawnisz też rozpakowywanie zakupów – wystarczy wkładać kolejne artykuły albo do lodówki, albo do sąsiadującej z nią spiżarni w zabudowie kuchennej.
Choć największą zaletą szafki typu cargo jest to, że jest wysuwana, warto też pamiętać o tym, że jej wnętrze można dostosować do własnych potrzeb. Liczbę koszy oraz odległości między nimi możesz zaplanować w sposób, który zapewni Ci optymalny komfort. Dzięki temu zmieścisz w spiżarni wszystko – nawet wysokie butelki czy duże garnki.
Szafa cargo umożliwia stworzenie funkcjonalnej strefy zapasów niezależnie od wielkości pomieszczenia. Możesz więc cieszyć się pojemną, ukrytą spiżarnią w kuchni o niewielkim metrażu.
Spiżarnia w szufladach
Wysuwane cargo możesz zastąpić szufladami, które są znacznie pojemniejsze niż tradycyjne szafki. Każdą z nich możesz łatwo wysunąć i objąć wzrokiem całą zawartość. Zyskasz więc dużo miejsca na zapasy, a także pewność, że wszystkie artykuły będą na widoku, zatem o nich nie zapomnisz. Pomoże Ci to ograniczać ich marnowanie.
Projekt spiżarni: w czym i jak przechować domowe zapasy?
Aby spiżarnia dobrze spełniała swoją funkcję, powinna być dobrze zaplanowana. Pamiętaj przede wszystkim o tym, aby:
- przechowywać sypkie produkty w hermetycznie zamkniętych pojemnikach. Po pierwsze, zapobiegnie to utracie ich właściwości na wypadek ewentualnego zawilgocenia. Po drugie, w ten sposób chronisz je przed szkodnikami, które mogłyby się w nich zagnieździć. Nie od dziś wiadomo przecież, że cukier i mąka przyciągają mole spożywcze i mrówki, a ich późniejsze wytępienie nie jest proste;
- produkty ciężkie i wymagające niskiej temperatury przechowywania stawiać na najniższych półkach albo bezpośrednio na posadzce, jeśli nie jest ogrzewana. Bijący od ziemi chłód zapewni im optymalne warunki i zapobiegnie przedwczesnemu zepsuciu;
- trzymać owoce i warzywa w odkrytych koszach, co zapewni im wentylację, kluczową dla zachowania świeżości przez długi czas;
- zadbać o odpowiednie miejsce do przechowywania większych zapasów napojów. Położone na półce, pionowo lub poziomo, mogą być niestabilne i spadać, zrzucając przy okazji sąsiadujące przedmioty. O ile w przypadku plastikowych butelek najpewniej nic się nie stanie, o tyle trunki w szkle mogą poważnie ucierpieć. Do ich zabezpieczenia wybierz stojak na wino, który zapewni napojom stabilność, a przy tym dekoracyjnie je wyeksponuje.
- nie zapominać o własnej wygodzie podczas korzystania ze spiżarni. Cała ściana wykończona półkami od podłogi aż po sufit co prawda pomieści dużo produktów, ale sięgnięcie do tych na samej górze będzie trudne. Warto wyposażyć takie pomieszczenie w małą drabinkę, która będzie zawsze pod ręką i nie trzeba będzie jej przynosić z innego pomieszczenia.
Spiżarnia to zawsze dobry pomysł – niezależnie od tego, czy zorganizujesz ją w osobnym pomieszczeniu, czy też przeznaczysz na nią miejsce w szeregu zabudowy. Dobrze zaplanowana, nie tylko ułatwi utrzymanie porządku w kuchni, ale też pozwoli Ci lepiej kontrolować zapasy żywności. Dzięki temu będziesz robić bardziej przemyślane zakupy, a co za tym idzie – marnować mniej jedzenia.
Pingback: Spiżarnia w kuchni – pomysły na organizację i przechowywanie – Warsztatowe DIY