INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(
Witam. W tym artykule pokażę wam jak sterować oświetleniem za pomocą Raspberry Pi. Zwykłe podłączenie jest bardzo proste i już tutaj koledzy pokazywali to na podstawie Arduino. Ja pokaże wam sterowanie radiowe. Nie wykorzystamy do tego zwykłych układów radiowych a stare układy sterujące od starego zdalnie sterowanego samochodziku. Dodatkowym plusem jest to, że takie moduły możemy mieć za darmo.
A więc co będzie nam potrzebne:
- stary zdalnie sterowany samochodzik z pilotem
- tranzystory NPN 8 szt.
- oporniki 10k 8 szt.
- Raspberry Pi
- Kable
- Moduł 4 przekaźników
Zaczynamy!
Na początku musimy wymontować nasz odbiornik z samochodu oraz nadajnik z pilota. Moje moduły pracują na częstotliwości 24MHz.
Nadajnik: (przepraszam na jakoś zdjęć ale było dość późno i było słabe oświetlenie)
Odbiornik:
Następnie zająłem się budową układu sterującego nadajnikiem. Wygląda on tak: (już połączony z nadajnikiem)
Są to 4 zwykłe tranzystory sterowane przez Raspberry Pi.
A oto schemat
I robimy tak z pozostałymi 3 tranzystorami. (UWAGA ja użyłem tutaj przekładowego nadajnika wasz będzie wyglądał na pewno inaczej i inaczej trzeba będzie podłączyć zasilanie i sterowanie)
Podłączamy tranzystory do pinów 29, 28, 27, 26, a wyjścia tranzystorów podłączamy do naszego nadajnika. Oraz podłączamy zasilanie 5V. Nie ma sensu tego pokazywać ponieważ w każdym nadajniku robi się to w inny miejscu ale wyprowadzenia powinny być opisane.
Wyjścia podpinany dokładnie do tych kwadracików zaznaczonych na zdjęciu:
Teraz zajmijmy się odbiornikiem. Należy podłączyć do niego zasilanie 5V oraz wyprowadzenia (powinny być 4) I teraz każde wyprowadzenie podłączamy pod bazę naszego tranzystora poprzez rezystor 10K. A potem do wyprowadzeń możemy podłączyć nasze przekaźniki.
Robimy tak z 3 pozostałymi tranzystorami.
UWAGA BĘDZIESZ MIAL STYCZNOŚĆ Z NAPIĘCIEM 230V
Oba moduły prezentują się tak:
Raspberry Pi
Na początku instalujemy serwer WWW. Poradnik jak to zrobić znajduję się tutaj
http://rembiejewski.pl/blog/raspberry-pi-serwer-www-apache-php-mysql/
Oraz instalujemy WirginPi opis instalacji:
http://wiringpi.com/download-and-install/
Teraz zajmiemy się sterowaniem gpio przez www.
A więc tworzymy plik gpio.php
<?php $output = shell_exec('gpio mode '.$_GET['pin'].' out'); $output = shell_exec('gpio write '.$_GET['pin'].' '.$_GET['status']); echo $_GET['status']; $output = shell_exec('gpio read 29'); echo "Relay 29:".$output."<br>"; $output = shell_exec('gpio read 28'); echo "Relay 28:".$output."<br>"; $output = shell_exec('gpio read 27'); echo "Relay 27:".$output."<br>"; $output = shell_exec('gpio read 26'); echo "Relay 26:".$output."<br>"; ?>
Plik wrzucamy do katalogu /var/www
Teraz czas na stronę z przełącznikami. Ja użyłem gotowego kodu, tylko przerobiłem go pod własne potrzeby. Źródło oryginalnego kodu
http://papermashup.com/jquery-iphone-style-ajax-switch/
Mój kod po edycji sterowanie_www KLIKNIJ ABY POBRAĆ
Wrzucamy go również do /var/www/
Filmik pokazujący jak to działa (działają tylko 2 przekaźniki ponieważ nie miałem więcej tranzystorów)
Jest to wersja testowa. Zrobiona była w 1 dzień i mogą pojawiać się błędy.
Również zapraszam na mojego bloga KLIKNIJ
INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(
Bardzo Fajne !!!
Ludzie, przestańcie robić prototypy i wersje testowe, zróbcie w końcu coś konkretnego, coś co nie tylko będzie działało, ale też będzie skończone!
Jak robić na odwal się to już lepiej wcale nie robić. Byle szajs wymyślicie, żeby tylko załapać się do tematu konkursu w tym miesiącu. Całość artykułu napisana chaotycznie i zupełnie nieczytelnie, zmienne w PHP wchodzą bez żadnego filtrowania, porażka. Lepiej żeby nikt nie robił tego projektu u siebie i nie brał z tego kodu przykładu, bo będzie tego żałował prędzej czy później.