Witam! 9 miesięcy temu natchnął mnie pomysł przerobienia manualnych rolet Dzień/Noc na automatyczne, ze względu na denerwujące wchodzenie na rogówkę w celu ich odsunięcia lub zasunięcia. W gratach odnalazłem 2 silniki 12V z przekładnią , nie pamiętam teraz jakie mają obroty ale dość wolne. Więc zmontowałem mocowania z kątownika oraz elementu z tworzywa który jest przyklejony do ramy okna w kształcie litry L ( tak aby zaczepił się o spód ramy okna). Zdecydowałem się aby silniki umieścić na dole okna napędzając łańcuszek koralikowy. W razie awarii zawsze można ściągnąć łańcuszek z silnika i ręcznie opuszczać rolety. Po bokach listew prowadzących roletę dyskretnie białym przewodem przyklejone zostały kontaktrony jako krańcówki góra/dół , natomiast na dolnej obciążniku rolety jest zamontowany magnes W 1 wersji miałem użyty programowalny czasowy sterownik LED 5 kanałowy [url=]http://www.ledmasters.pl/kontrolery-led/sterownik-led-programowalny-czasowo-tc420[/url]. W połączeniu z przekaźnikami oraz przyciskami, można było rozsuwać rolety ręcznie oraz automatycznie wg ustawionego programu włączania odpowiednich kanałów.
W piwnicy w gratach walał się kiedyś zakupiony za grosze sterownik PLC firmy delta DVP12SA211 (8wejść/4wyjścia) z uszkodzonymi wejściami i wyjściami, oraz niewłączający się dotykowy panel 3.5″ HMI DOP B03E211 bez obudowy. Sterownik i panel udało się ożywić więc wpadł mi pomysł zmiany sterowania roletami na owym komplecie delty.
Program dla sterownika PLC napisany w darmowym sofcie ISPsoft w języku drabinkowym. Jako iż średnio radze sobie w pisaniu programów, zrobiłem puki co prosty program w którym:
– ustawiamy w trybie automatycznym godzinę rozsunięcia i zasunięcia dla każdej z rolet,
-tryb sterowania półautomatycznego dla każdej z rolet (wystarczy raz kliknąć w niebieskie przyciski z strzałką aby wykonała pojedynczy cykl zasuwania/odsuwania aż do krańcówki).
– tryb ręczny ( trzeba trzymać przycisk czerwony z strzałką by roleta się przesuwała) dzięki któremu ręcznie ustawimy sobie dowolne położenie.
– ustawienie czasu działania opuszczania/rozsuwania rolety ( dla dodatkowego zabezpieczenia w razie niezadziałania krańcówki).
– nastawa zegara RTC
Tryby pracy zmieniamy za pomocą przełącznika na panelu miedzy automatycznym-półautomatycznym a ręcznym. Dodatkowo na panelu mamy jeszcze przycisk do przerwania wykonywanego cyklu opuszczania /rozsuwania.
Pulpit w panelu HMI zostawał stworzony w programie DOPsoft , w miarę prosto i szybko można stworzyć ładnie wyglądający pulpit z dotykowymi przyciskami itp.
Cały system można rozbudować o dodatkowe moduły wejść/wyjść sterować większą ilością rolet, zastosować czujniki zmierzchu itp. Panel HMI ma wbudowany port ethernet, można bez problemu połączyć się przez sieć, a odpowiednio w ruterze ustawiając porty, możemy zdalnie sterować z telefonu za pomocą aplikacji eRemote sterownikiem. Aplikacja eRemote tworzy nam tzw zdalny pulpit panelu HMI.
Obecnie zdecydowałem się na zastosowanie osobnej obudowy do sterownika PLC i części wykonawczej na przekaźnikach oraz osobnej do panelu HMI. Obie obudowy łączone są kablem sieciowym z wtykami RJ45 po którym leci komunikacja po RS232 miedzy HMI a PLC oraz zasilanie 24V do HMI. Za 2-3 lata planuje zrobić podczas remontu tego pokoju instalacje podtynkową dla PLC i HMI.
Silniki nie prezentują się w miarę estetycznie, ale planuje zrobić obudowy ładne drukowane na drukarce 3d. Kable idące z silników i krańcówek będą schowane pod nakładką na parapet i za kaloryferem.
Chętnym udostępnię program do PLC i HMI.
Elegancki projekt.
Super sprawa, też o tym myślałem jakiś czas temu i zmotywowałeś mnie żeby w końcu się za to zabrać. Polecam http://automatyka-sklep.eu/ znajdziecie tu jak cos wszystkie komponenty
Bardzo ciekawy gadżet, na pewno świetnie się sprawdzi w wielu domach.