Serwus,
podczas projektowania zaworu zwrotnego postawiłem sobie dodatkowe wyzwanie polegające na korzystaniu wyłącznie z części wydrukowanych 3D. Poza elementami z TPU wszystkie części wydrukowałem z filamentu Smooth ABS Tucan Oragne od PrintME. Jestem bardzo zadowolony z tego materiału, każdy ABS z którego drukowałem wcześniej miał większy skurcz, a niektóre traciły kolor przy długim przebywaniu w rozgrzanej dyszy. Główną rolę w moim projekcie odgrywają zębatki wydrukowane z żółtego TPU firmy F3D, które pełnią podwójną rolę: prowadzenia filamentu i blokowania ruchu cofającego poprzez kontakt z zapadką na drukowanej sprężynie.
Części do swojego projektu zaprojektowałem w Tinkercadzie, bo jest darmowy i dostępny w przeglądarce. Wolałbym zrobić to np. w SolidWorksie, ale nie miałem akurat do niego dostępu.
Nie wszystkie części chciały współpracować ze sobą tak jak planowałem, ale po kilku modyfikacjach mechanizm zaczął działać.
Zamiast budować od podstaw stojak na filament postanowiłem zamontować mój zawór na stojaku, który był dołączony do mojej drukarki i którego jestem bardzo zadowolony. W tym celu zaprojektowałem część, która pozwala przyczepić zawór do stojaka bez użycia śrub ani kleju.
Zawór spełnia swoje zadanie, bo ruch filamentu w stronę drukarki jest na tyle łatwy, że sama siła ciągnięcia przez ekstruder wystarcza, a ruch w stronę szpuli jest bardzo utrudniony. Potrzeba naprawdę mocno pociągnąć żeby filament zaczął się ślizgać po zębatkach w kierunku szpuli.