Część ! Od czasu gdy w moim domu stanęła 1 drukarka 3D zawsze borykałem się z problemem “bajzlu” w filamentach. Pewnego dnia gdy już zirytowany tym, że składowanie filamentów poplątało moją ulubioną czerwoną szpulkę PLA postanowiłem sobie, że muszę coś z tym zrobić.
Szukając na thingiverse projektów stojaków na filament nie znalazłem nic co by mnie interesowało. Padło na prosty program do projektowania tinkercad. W programie tym projektuje się z prostych klocków układanych obok siebie. Jego nauka trwa dosłownie kilka minut a ilość rzeczy które dzięki niemu stworzyłem powala. Po niecałych 5 minutach miałem już gotowy projekt stojaka:
Drukowałem na Anet A8. Wydrukowanie 2 stojaków to około 5 godzin. W tym czasie polecam udać się do sklepu po pręty gwintowane. 1 “szpilka” w słynnym niebiesko żółtym sklepie na “C” kosztuje 3,18zł 1m na spokojnie nam starczy.
Po powrocie do domu zastałem widok zmaterializowanego projektu.
Do zmontowania całego stojaka przyda nam się jeszcze wcześniej wspomniany pręt 8mm podzielony na 30cm kawałki, kilka nakrętek i podkładek oraz Tytułowych “stojaków”.
Pora na poskręcanie całości. Skręcam to w następujący sposób:
Pozostało już poskręcać stojak do końca i pozakładać filamenty :)
I gotowe ! Wiem projekt bardzo prosty ale nawet nie wiecie ile oszczędzi nerwów w przyszłości :)
Zdradzę, że pracuję już nad drukarką 3D o polu roboczym 40x40x60cm :P Za jakiś czas pojawi się o tym post.
W tym momencie się z wami żegnam i udostępniam pliki do wydruku. Cześć !
Na górnej śrubie zmieniłbym tylko nakrętki na samohamowne. Ale ogólnie pomysł bardzo fajny!
W zdjęciu z materiałami dałem 2 nakrętki więcej co by skontrować śrubkę.