Alternatywa grzanego stołu drukarki 3d

Alternatywa grzanego stołu drukarki 3d

Cześć,

Chciałbym Wam dzisiaj przedstawić wyniki testów i przemyślenia na temat alternatywy grzanego stołu, którą dostałem do testów czyli zestaw stolika BASIC TABLE.  Zestaw ze stolikiem 235×235 z otworami pod anet a6/a8 kosztuje 59zł http://3dlynx.pl/sklep.php. Jest to tańszy odpowiednik stolika Filaplate, którego już większość osób zajmujących się drukiem 3d powinna kojarzyć. W odróżnieniu od Filaplate jest przeźroczysty co wpływa jedynie na wygląd drukarki. Jedyną różnica którą zauważyłem jest trochę rzadszy środek adhezyjny i trochę dłużej zastyga na stole.

Ja do testów dostałem zestaw ze stolikiem  220×220 bez otworów ale bez problemu przewierciłem sobie otwory wiertłem do metalu. 

Montaż stolika jest banalnie prosty wystarczy wywalić stary grzany stół, przewiercić otwory w wózku H i zamontować śruby ( w moim wypadku M4) od dołu, blokując nakrętką od góry. Następnie  przykręcamy nakrętkę zostawiając około 3mm gwintu, i na taki bolec zakładamy stolik . U mnie wygląda to tak :

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

 

Stolik jest wykonany z tworzywa sztucznego, dzięki czemu jest nietłukący w przeciwieństwie do szkła. Nie wymaga podgrzewania więc nie trzeba czekać na nagrzewanie stołu co pozwala zaoszczędzić czas i prąd.

Przed użyciem należy dobrze zmatowić powierzchnię stołu dostarczoną gąbką ścierną, przemyć izopropanolem a następnie nałożyć warstwę dołączonego środka adhezyjnego – BASIC GLUE.  Stolik jest dwustronny dzięki czemu jeżeli z jedną stroną coś się stanie (o tym potem) to zawsze możemy obrócić stolik na drugą. Po druku można od razu rozpocząć kolejne drukowanie chyba, że zauważymy że powierzchnia wymaga ponownego umycia i nałożenia środka adhezyjnego, z czasem trzeba ją też ponownie zmatowić. Ja po każdej przerwie w druku przemywam stolik ipą i jeżeli czuję że szmatka się słabo klei wtedy aplikuję środek adhezyjny, który jest bardzo wydajny bo jedna dawka wystarczy na cały stół. Przez kilka miesięcy druku zużyłem około połowy. 

No dobra a jak z właściwościami adhezyjnymi? Muszę przyznać że przy odpowiednim ustawieniu offsetu (nieco wyżej niż normalnie bo warstwa ma być położona a nie wprasowana ) druk klei się idealnie a zdejmowanie nawet dużych powierzchni nie przynosi żadnych problemów bo stolik można delikatnie wyginać przez co druk praktycznie sam odchodzi chociaż osobiście lubię lekko pomóc szpachelką, która pomaga zwłaszcza ze skirtem.

 

Taki stolik może być również rozwiązaniem problemu z krzywym stołem, pewnie można by bardziej pobawić się ze śrubami bo stolik jest lekko elastyczny ale różnica +- 0,08 jak dla mnie jest ok :

No dobra a jak z wadami?

Przede wszystkim największym minusem jest fakt, że jest wykonany z tworzywa sztucznego przez co nie współpracuje z magnetycznymi sondami do automatycznego poziomowania stołu. Ja w mojej drukarce mam zamontowany czujnik #Hallon z wysuwaną sondą (wg mnie lepszy polski odpowiednik BL Touch) dzięki czemu taki komplet stanowi idealną parę choć z mojej winy kilka razy sonda się nie wysunęła i rozgrzana dysza wjechała w stół tworząc krater ale nie przeszkadza to w druku, poza tym zawsze jest druga strona więc wystarczy tylko obrócić stolik gdybym potrzebował idealnie gładkiej powierzchni.

Kolejną wadą jest fakt, że jest nie podgrzewany więc w przypadku druku w komorze konieczne może być zamontowanie podgrzewania komory. 

Podsumowując uważam że tego typu stoliki są na prawdę dobrym rozwiązaniem. Używałem Filaplate od kilku miesięcy a teraz jak dostałem Basic table na pewno zamontuje go w mojej drugiej drukarce. Dzięki nim nie mam problemów z odklejaniem wydruku, druk zaczyna się szybciej a drukarka stała się trochę bardziej ekonomiczna. No i zdejmowanie wydruków nie stanowi żadnego problemu.

Ocena: 3/5 (głosów: 2)

13 komentarzy do “Alternatywa grzanego stołu drukarki 3d

  • W sprzedaży od 22.10.2018roku są dostępne stoliki o wymiarze 235mm x 235mm już z otworkami 3,2mm o rozstawie idealnie pasującym do drukarek Anet A6/A8, a więc odchodzi już konieczność wiercenia otworków. Stolik działa także z innymi czujnikami poziomowania – czujnikami nacisku czy tensometrycznymi.

    Odpowiedz
  • zwykła pleksa za takie pieniądze??? wystarczy pociąć arkusze z castoramy i w tej cenie bede miał kilka sztuk, a ten rozcienczony wikol to chyba jakiś żart hahahahaha

    Odpowiedz
    • Wyślij mi arkusz pleksy i rozcieńczony wikol to chętne przetestuje. Ale jak na moje oko to z wikolem ma niewiele wspólnego co do pleksy to ten materiał wydaje się miększy od pleksy więc obstawiam że pleksą nie jest.

      Odpowiedz
      • jak bym chciał plekse to poszedłbym do marketu. Mam oryginalne filaplat a ten ajkomp widac podrabia pomysły jak leci, a strona www to jakies atari. Z czym do ludzi.

        Odpowiedz
        • Podrabia pomysły? To niezły “pomysł” mieli z Filaplatem, biorąc pd uwagę że za granicami naszego kraju już dłuższy czas takie cuda są sprzedawane. Poza tym to Basic ma lepszą cenę – w 3D Spectrum mocno przesadzili narzucając sobie taką kwotę. No i skoro masz Filaplate, to Twoim tokiem myślenia (który z resztą jest błędny) masz kawałek pleksy, albowiem obydwa stoliki są wykonane z tego samego materiału.

          Odpowiedz
  • A myślałem że majsterkowo to opiniotworczy kanał. Oj oj… Przecież to wszystko co tu zostało napisane jest kopią filaplate. Doskonały przykład na niszczenie rynku.

    Odpowiedz
    • W jaki sposób jest to niszczenie rynku? niszczeniem rynku możesz nazwać fale podróbek które nie spełniają założony kryteriów…

      porównywałem oba filaplate i basic table i jestem za basictable fila plate ma sporo niedoróbek i przedewszystkim cene która nie każdemu pasuje.

      Odpowiedz
  • Basic table jest podobno z tego samego materiału co Filaplate, którego od dłuższego czasu używam i również jestem zadowolony. Co do niszczenia rynku to się z tobą nie zgodzę. Konkurencja jest zdrowa dla rynku i to ze Filaplate było pierwsze na Polskim rynku pozwalało Spectrum dyktować cenę a skoro pojawiła się tańsza alternatywa ceny powinny spaść do normalniejszego poziomu.

    Odpowiedz
    • A to jestem bardzo ciekaw jakie niedoróbki ma filaplate? Pan ajkomp zdublował wszystko 1:1 więc o jakich niedoróbkach mowa? Ha Ha! Cena moim zdaniem wynika z jakości. Używam swojego filaplate już ponad rok, jestem pewien ze pleksa tyle nie wytrzyma. Autor pisze że oba materiały to to samo, ciekawe jak, skoro na pierwszy rzut oka nie jest? opłacony artukuł jak nic

      Odpowiedz
      • dlaczego podróbka???
        W takim razie istnieją podróbki drukarek 3d, samochodów, szyb okiennych, stali itd, itd ?
        Mamy wolny rynek, nikt nie narzuca co kto u kogo ma kupować i za ile – chcesz Filaplate – płacisz i masz, chcesz to samo taniej – kupujesz BASIC TABLE, albo sam sobie szukasz czegoś innego, a jakość … proszę porównać, artykuł nie został opłacony.

        Odpowiedz
  • Klakerzy i trolle filaplatowi rzucili się do pisania paszkwili na super produkt, jakim jest BASIC TABLE. Posiadam i mogę poręczyć za łatwość obsługi i świetne rezultaty osiągane przy drukowaniu na tej podkładce. Doskonale nadaje się do PLA i do PET-G. z ABS małe elementy o podstawie do kilku cm też da się drukować. Pozdrawiam producenta i życzę sukcesów w sprzedaży i rozwijaniu produktu. Nareszcie jakaś alternatywa dla produktów konkurencji.

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?