Nie potrafisz programować ? jest alternatywa! – ProfiLab Expert 4.0

Nie potrafisz programować ? jest alternatywa! – ProfiLab Expert 4.0

Jakiś czas temu na mikroblogu przedstawiałem wam środowisko programistyczne, nie wymagające znajomości żadnego języka programistycznego. Za pomocą układanych bloczków można stworzyć aplikacje pracujące pod systemem Windows, które mogą współgrać z elektroniką zewnętrzną (np. Arduino), zbierając dane, wykonując obliczenia, wizualizacje, wykresy itp…

Samo środowisko jest bardzo podobne do znanego „LabVIEW” firmy National Instruments. Ma nieco mniejsze możliwości, ale za to cena waha się w granicach 400zł. Da się oczywiście bez problemu znaleźć inną wersję :P Wymagania systemowe są tak niskie, że z powodzeniem można korzystać z aplikacji na starszych komputerach. Wersja Demo dostępna na stronie producenta, również posiada sporo możliwości.

Zastanawiam się czy nie stworzyć odpowiednich bibliotek, pozwalających na bezpośrednią współpracę z Arduino, albo stworzyć własną “uniwersalną” elektronikę współpracującą z ProfiLab. Jak dla mnie trochę szkoda czasu, bo zawsze robiłem na bieżąco to co potrzebowałem, ale chciał bym byście wy stwierdzili, czy to może się przydać, i czy ktoś jakoś to wykorzysta.

Czy jest jakieś zainteresowanie tym środowiskiem ?
Macie jakies pomysły jak je później wykorzystać ?

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Wersja Demo do pobrania: http://www.abacom-online.de/demos/profilab-expert40(demo).exe
Zabiera całe 8Mb :D wersja full podobnie :P

Wykonanie jakiegokolwiek programu jest dziecinnie proste. Można później kompilować jako aplikacje exe.
Daje potężne możliwości, i pozwala na stworzenie takiego mikro laboratorium.

ProfiLab Expert 4.0

Podstawy obsługi programu.

Po uruchomieniu aplikacja ProfiLab zaraz po uruchomieniu wygląda następująco:

Z lewej strony znajduje się przewijane okienko z różnymi komponentami które należy przeciągnąć w obszar roboczy, znajdujący się z prawej strony aplikacji.

Dla przykładu przeciągnąłem w obszar roboczy kontrolkę LED, oraz przełącznik.

Należy je ze sobą połączyć klikając z jednej „nóżki” do drugiej, oczywiście zgodnie z założoną logiką.

Klikając w ikonkę okienek z lewej strony (czerwona strzałka) ukaże się nam okienko panelu programu. Tak będzie wyglądał nasz program. Można dowolnie ustawiać elementy, które zostały użyte w części roboczej programu, a także zmieniać ich wygląd, czy kolorystykę.

W ustawieniach okna można zmienić też nazwę na pasku, tło, lub dodać dodatkowe zakładki.

Klikając prawym przyciskiem myszy, w dowolne miejsce okna, można utworzyć napisy, wstawiać bitmapy, itp…

Tak wygląda gotowy program:

Po kliknięciu na przełącznik zaświeci się żaróweczka :)

Aby nasz program stał się samowystarczalną aplikacją należy kliknąć w menu File-> Compile, a następnie wybrać lokalizację gdzie ma być zapisana nasza aplikacja.

W załączniku program skompilowany oraz źródło – można testować :D

Profilab dysponuje szeregiem elementów logiki, wskaźników, przełączników, rejestratorów danych, a nawet oscyloskopem czy analizatorem stanów logicznych,

ale przede wszystkim ma możliwość odbierania i wysyłania danych po RS232. Dzięki temu bez problemu można skomunikować program z dowolnym mikrokontrolerem poprzez zwykły UART. Jeśli pojawi się większe zainteresowanie, chętnie opiszę jak zacząć. Dodam tylko że wszelkie elementy które można wykorzystać do komunikacji, znajdują się w pasku z komponentami Hardware… -> RS232.

Dodatkowo Profilab posiada własny serwer http, który przenosi panel programu wprost do przeglądarki internetowej. Za jego pomocą można sterować pracą programu przez sieć lub internet.

 

UWAGA!!!!!!!

Możesz sobie poklikać na moim serwerze ProfiLab’owym :P Zmień coś to przynajmniej będę wiedział że ktoś klikał :P Jutro pomyślę coś o zapalaniu i gaszeniu światła… Może więcej osób skorci takie robienie kawałów :P

http://185.53.154.189:40/Front?Client=&ClientNo=1&Fpl=&FplNo=0

 

Pytania odnośnie tworzenia programu proszę kierować na PW (nie tutaj!).

Zachęcam do komentowania, i wyrażania swojej opinii na temat środowiska ProfiLab. Będę przynajmniej wiedział czy warto ciągnąć temat, i czynić jakieś wynalazki z nim związane :D

Wraz z większym zainteresowaniem, może uda się namówić Łukasza do stworzenia nowego działu na forum, w którym chętnie pomogę :P

Ocena: 5/5 (głosów: 3)

19 komentarzy do “Nie potrafisz programować ? jest alternatywa! – ProfiLab Expert 4.0

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?