Jakiś czas temu na mikroblogu przedstawiałem wam środowisko programistyczne, nie wymagające znajomości żadnego języka programistycznego. Za pomocą układanych bloczków można stworzyć aplikacje pracujące pod systemem Windows, które mogą współgrać z elektroniką zewnętrzną (np. Arduino), zbierając dane, wykonując obliczenia, wizualizacje, wykresy itp…
Samo środowisko jest bardzo podobne do znanego „LabVIEW” firmy National Instruments. Ma nieco mniejsze możliwości, ale za to cena waha się w granicach 400zł. Da się oczywiście bez problemu znaleźć inną wersję :P Wymagania systemowe są tak niskie, że z powodzeniem można korzystać z aplikacji na starszych komputerach. Wersja Demo dostępna na stronie producenta, również posiada sporo możliwości.
Zastanawiam się czy nie stworzyć odpowiednich bibliotek, pozwalających na bezpośrednią współpracę z Arduino, albo stworzyć własną “uniwersalną” elektronikę współpracującą z ProfiLab. Jak dla mnie trochę szkoda czasu, bo zawsze robiłem na bieżąco to co potrzebowałem, ale chciał bym byście wy stwierdzili, czy to może się przydać, i czy ktoś jakoś to wykorzysta.
Czy jest jakieś zainteresowanie tym środowiskiem ?
Macie jakies pomysły jak je później wykorzystać ?
Wersja Demo do pobrania: http://www.abacom-online.de/demos/profilab-expert40(demo).exe
Zabiera całe 8Mb :D wersja full podobnie :P
Wykonanie jakiegokolwiek programu jest dziecinnie proste. Można później kompilować jako aplikacje exe.
Daje potężne możliwości, i pozwala na stworzenie takiego mikro laboratorium.
ProfiLab Expert 4.0
Podstawy obsługi programu.
Po uruchomieniu aplikacja ProfiLab zaraz po uruchomieniu wygląda następująco:
Z lewej strony znajduje się przewijane okienko z różnymi komponentami które należy przeciągnąć w obszar roboczy, znajdujący się z prawej strony aplikacji.
Dla przykładu przeciągnąłem w obszar roboczy kontrolkę LED, oraz przełącznik.
Należy je ze sobą połączyć klikając z jednej „nóżki” do drugiej, oczywiście zgodnie z założoną logiką.
Klikając w ikonkę okienek z lewej strony (czerwona strzałka) ukaże się nam okienko panelu programu. Tak będzie wyglądał nasz program. Można dowolnie ustawiać elementy, które zostały użyte w części roboczej programu, a także zmieniać ich wygląd, czy kolorystykę.
W ustawieniach okna można zmienić też nazwę na pasku, tło, lub dodać dodatkowe zakładki.
Klikając prawym przyciskiem myszy, w dowolne miejsce okna, można utworzyć napisy, wstawiać bitmapy, itp…
Tak wygląda gotowy program:
Po kliknięciu na przełącznik zaświeci się żaróweczka :)
Aby nasz program stał się samowystarczalną aplikacją należy kliknąć w menu File-> Compile, a następnie wybrać lokalizację gdzie ma być zapisana nasza aplikacja.
W załączniku program skompilowany oraz źródło – można testować :D
Profilab dysponuje szeregiem elementów logiki, wskaźników, przełączników, rejestratorów danych, a nawet oscyloskopem czy analizatorem stanów logicznych,
ale przede wszystkim ma możliwość odbierania i wysyłania danych po RS232. Dzięki temu bez problemu można skomunikować program z dowolnym mikrokontrolerem poprzez zwykły UART. Jeśli pojawi się większe zainteresowanie, chętnie opiszę jak zacząć. Dodam tylko że wszelkie elementy które można wykorzystać do komunikacji, znajdują się w pasku z komponentami Hardware… -> RS232.
Dodatkowo Profilab posiada własny serwer http, który przenosi panel programu wprost do przeglądarki internetowej. Za jego pomocą można sterować pracą programu przez sieć lub internet.
UWAGA!!!!!!!
Możesz sobie poklikać na moim serwerze ProfiLab’owym :P Zmień coś to przynajmniej będę wiedział że ktoś klikał :P Jutro pomyślę coś o zapalaniu i gaszeniu światła… Może więcej osób skorci takie robienie kawałów :P
http://185.53.154.189:40/Front?Client=&ClientNo=1&Fpl=&FplNo=0
Pytania odnośnie tworzenia programu proszę kierować na PW (nie tutaj!).
Zachęcam do komentowania, i wyrażania swojej opinii na temat środowiska ProfiLab. Będę przynajmniej wiedział czy warto ciągnąć temat, i czynić jakieś wynalazki z nim związane :D
Wraz z większym zainteresowaniem, może uda się namówić Łukasza do stworzenia nowego działu na forum, w którym chętnie pomogę :P
Jak się okazało, nie da się w testach dodawać załączników, więc to link do programu
Żarówa
Już to naprawiłem :) Załączniki powinny śmigać!
UWAGA!!!!!!!
Możesz sobie poklikać na moim serwerze ProfiLab’owym :P Zmień coś to przynajmniej będę wiedział że ktoś klikał :P Jutro pomyślę coś o zapalaniu i gaszeniu światła… Może więcej osób skorci takie robienie kawałów :P
http://185.53.154.189:40/Front?Client=&ClientNo=1&Fpl=&FplNo=0
Rewelacja!!! Dzięki za ten art. Dlaczego ja tego wczesniej nie widziałem?? Ile życia by mi to zaoszczędziło!!
Też właśnie tego nie znałem, a wygląda na przegenialne rozwiązanie dla osób, które nie potrafią pisać programów pod Windę :)
Nie widziałeś bo jesteś za szybki :P Bardzo się cieszę że Ci pomogłem :)
Teraz bedę jeszcze szybszy :D
Błagam opisz na przykładzie działanie tego programu po UART z arduino . Ten obrazek Ferma widziałem już na jutubie. Ale tam niewiele jest na temat jak to połączyć z arduino.
Łukaszu, czy mógłbyś zrobić opis komunikacji między komputerem a Arduino?
Przyłączam się do powyższych próśb :)
Ciekawe rozwiązanie, bardzo ułatwia pracę.
Na razie nie mam jeszcze Arduino (i nigdy nie miałem)ale nabędę i wszystko opiszę. Myślę jednak że to nie jestem problem i samemu można stworzyć sobie protokół komunikacji. testujcie i spróbujcie sami coś wykombinować do tego czasu.
Witam. Czyżby to było to czego szukam.? :)Pozdrawiam, Heniek.
Ciekawa zajawka tematu. Liczę na kontynuację i próby z Arduino :)
Nie mam Arduino, ale jeśli ktoś z Was (posiadający owy sprzęt) by mi pomógł zdalnie, to moglibyśmy wspólnie stworzyć bibliotekę do ProfiLabu. Zainteresowanego współpracą, znającego w miarę arduinowy język zaprawszam na PW
lukasz.goreckibb@gmail.com
I co temat umrze śmiercią naturalna?
wygląda na to że tak, bo zainteresowanie jest znikome… Mi się podoba i używam, a jak nikt niechce się tematem zainteresować to po co o nim pisać ;)
Witam,
Pisać warto nawet dla kilku osób, taki jak ja co całkiem przypadkowo trafili na tak ciekawą platformę o tym co można ciekawego robić i zrobić. Narzędzie (nie)progamistyczne to genialny pomysł, zamiast męczyć się z nauką to w posty sposób mamy gotowe rozwiązanie w paru krokach. W swojej pracy staram się właśnie, na ile czas i możliwości pozwalają, tworzyć rzeczy niewielkie ale bardzo upraszczające codzienną pracę z komputerem i otaczającym środowiskiem danych. Nie czuję się programistą, stąd tym bardziej nie przesadzony wcale entuzjazm. Przyznaję, że wielokrotnie zrobiłem coś/naprawiłem i działa, ale pozostał żal, bo mogłem się tym pochwalić innym i podpowiedzieć jak to zrobić – nie uwieczniłem filmem czy zdjęciami (akurat nie było pod ręką).
Witam.
Posiadam moduł USB4702 Advantch i chciałbym go wykorzystać do akwizycji danych w programie ProfiLab Expert. Czy istnieje taka możliwość, czy trzeba kupić dedykowane urządzenia do tego oprogramowania? Może są jakieś gotowe rozwiązania na których można się wzorować?