Czołem majsterkowicze!
W dzisiejszym teście wziąłem na warsztat… nitownicę. Ale nie taką zwykłą – jest to bowiem nitownica do nitonakrętek NOVUS J-65 AS. A czym że są te nitonakrętki? Są to takie ni to nity, ni to nakrętki ;)
A tak na serio – wyobraźcie sobie taką sytuację. Musicie coś solidnie przykręcić np. do pralki. Blachowkrętów nie chcemy używać, bo stosunkowo łatwo je wyrwać. Śrubek też nie bardzo mamy jak użyć, bo musielibyśmy ściągnąć całą obudowę, żeby nakręcić nakrętkę od drugiej strony. Obudowa pralki jest też stanowczo za cienka, żeby zrobić w niej otwór i go nagwintować. I właśnie w takich sytuacjach idealnym rozwiązaniem są nitonakrętki, które nawet w cienkim materiale pozwolą nam umieścić trwały i solidny gwint.
Ale po kolei…
Nitownica NOVUS J-65 AS
Sama nitownica nie różni się zbytnio od innych ręcznych nitownic do zwykłych nitów. Wyróżnia ją jedynie system aplikowania nitów, który opiera się na częściowo nagwintowanym bolcu, który wsuwa się w korpus nitownicy:
Sama nitownica jest wykonana bardzo solidnie i swoją konstrukcją przypomina bardziej stare “narzędzia naszych dziadków”, które nie zepsuły się przez dziesiątki lat, niż obecnie produkowany i sprzedawany w marketach chłam za kilka złotych, który wygina się szybciej od samych nitów ;)
Na korpusie nie zabrakło takich smaczków, jak odlana i przefrezowana nazwa firmy wraz z modelem nitownicy, oraz numer patentu:
Same nitonakrętki wyglądają o tak:
Są to konkretnie nitonakrętki firmy NOVUS z gwintem M6 przeznaczone do mocowania w aluminium. W ofercie firmy NOVUS znajdziemy jeszcze nitonakrętki z gwintami M4 oraz M5. Wszystkie trzy rozmiary nitonakrętek są dostępne zarówno w wersji do nitowania w aluminium, jak i w stali.
Jak to działa?
Cała filozofia sprowadza się do wywiercenia otworu i zaciśnięcia w nim nitonakrętki ;) Możecie to zobaczyć na poniższym filmie (co by zbędnie nie przedłużać, bo wiercić umie chyba każdy, otwory ∅9mm przygotowałem sobie wcześniej;)
Proste? Banalnie proste!
Zamocowana nitonakrętka wygląda tak:
Podsumowując
Nitownica do nitonakrętek zdecydowanie nie jest sprzętem, którego używa się na co dzień. Bywają jednak sytuacje, w których jest ona wręcz niezastąpiona, dlatego warto chociaż wiedzieć, że taki sprzęt istnieje. Z resztą – sam już miałem raz okazję wykorzystać nitonakrętki w moim majsterkowym Smarcie (który nawet doczekał się osobnego bloga Moje Smarki, na którego serdecznie zapraszam). Na razie jest to jednak projekt ściśle tajny, więc zobaczycie go dopiero, gdy dobrnie do końca ;)
Warto też zaznaczyć, że NOVUS daje na swoje nitownice 5 lat gwarancji!
Nitownicę NOVUS J-65 AS można kupić za:
Czy warto? Decyzję pozostawię Wam… :)
Pozdrawiam!
Łukasz
Jakie grubości blachy można nitonakrętkować?
Mówimy o stali?
– dla nitonakrętek M4: 0,5 – 1,5 mm
– dla nitonakretek M5: 1 – 2 mm
– dla nitonakretek M6: 0,5 – 2 mm
A czym różnią się nitonakrętki do stali i do alu?
Pewnie tym z jak sztywnego materiału są zrobione, bo zbyt twarda nitonakrętka zniszczy cienkie aluminium, a zbyt miękka nie będzie mocno trzymać w stali
Takie narzędzia lubię! Chyba mam już swój prezent pod choinkę ;)
Sam test jak zwykle na wysokim poziomie!
Czy tym narzędziem można robić także nity zrywalne czy tylko nitonakrętki?
zależy jaki model posiadasz. moja akurat posiada możliwość od nitonaktek m3 do m6 i zrywane od 2.4 do (chyba)4.8. Na allegro jst sporo tego sprzetu
Chodzi mi o ten konkretny testowany model NOVUS J-65 AS.
Hertz, a jaki ty masz model?
Ja mam nitownice ATMO na CO i z RG Narzedzi i dostalem na nia rabat bo troszke wieksze zamowienie dla warsztatu wtedy robilem ze wspolnikiem i moge polecic. Zaplacilem za nia nie tak duzo, okolo tysiaca no ale to nie ma byc od razu do wymiany tylko ma podzialac chwile wiec nie zaluje.