Wyrzynarka włosowa Proxxon DSH

Wyrzynarka włosowa Proxxon DSH

Siemanko, majsterkowicze!

Przyjrzymy się dzisiaj bliżej mojej ulubionej zabawce ostatnich miesięcy – wyrzynarce włosowej Proxxon DSH. Pamiętacie mój projekt drewnianych puzzli ze zdjęciem? Już wtedy, po tygodniu zabawy, pisałem Wam, że zakochałem się w tej maszynie po uszy. Po kilku miesiącach nasza miłość nadal kwitnie, dlatego postanowiłem Wam przedstawić swoją ulubienicę ;)

Pierwsze wrażenia

Jeszcze zanim wyciągnąłem tą wyrzynarkę z kartonu, mogłem powiedzieć jedno – jest ciężka! Cała maszyna waży 17,1 kg! No niestety – sztywna, stalowa konstrukcja musi swoje ważyć. Do tego dochodzi spory silnik o mocy 205 W.

Proxxon DSH

Powiem szczerze, że te 17 kg bywa kłopotliwe. Szczególnie, że po skończonej pracy włażę z tą maszyną na krzesło i odkładam ją na szafkę ;) Ale z dwojga złego wolę już poćwiczyć podnosząc ciężary, niż pracować na delikatnej, chyboczącej się konstrukcji ;)

Co miesiąc do wygrania nagrody o wartości ponad 1600 zł!

Proxxon DSH - od przodu

W górnym ramieniu jest zbudowany mieszek, który w czasie pracy pompuje powietrze przez rurkę do odmuchiwania miejsca cięcia:

Proxxon DSH - dysza odmuchująca

Naciąg brzeszczotu regulowany jest za pomocą śruby znajdującej się u podstawy górnego ramienia. W dalszej części testu wrzucę filmik, na którym pokażę, jak to działa :)

Proxxon DSH - naciąg

W dolnej części znajduje się gniazdo, do którego można podłączyć odkurzacz lub odciąg wiórów. I z dobrego serca Wam radzę – korzystajcie z tego ;) Jeżeli nie macie odkurzacza przemysłowego, podepnijcie chociaż zwykły domowy (w zestawie jest gumowa przejściówka), bo inaczej będziecie mieć zapylony cały warsztat.

Proxxon DSH - gniazdo na rurę odkurzacza

Do górnego ramienia można także przyczepić plastikową osłonę (jest w zestawie), która teoretycznie ma podnieść nasze bezpieczeństwo, oraz dociskać materiał do stolika. Jednak w praktyce mi przeszkadzała, dlatego jej nie używam ;)

Proxxon DSH - z osłoną

Proxxon DSH - osłona

Mocowanie brzeszczotów

Mocowanie brzeszczotów zostało rozwiązane w taki sposób, żeby móc mocować brzeszczoty zarówno z przetyczką, jak i bez przetyczki:

Proxxon DSH - mocowanie brzeszczotu

Proxxon DSH - mocowanie brzeszczotu

I niestety te mocowania są największą (i chyba jedyną) wadą tej maszyny. Kiepsko sobie one radzą z brzeszczotami bez przetyczek. Domyślnie oba mocowania są ściskane za pomocą śrub imbusowych, których nie da się dokręcić z odpowiednią siłą, przez co brzeszczot potrafi się poluzować w czasie pracy. Ostatnio podmieniłem te śruby na śruby z łbem sześciokątnym (na klucz) i to rozwiązało problem, bo teraz mogę dużo mocniej ściskać brzeszczoty w kamykach :)

Mocowanie i “strojenie” brzeszczotów w praktyce

Przygotowałem dla Was krótki film, na którym pokazałem, jak zakładam i stroję brzeszczoty. W czasie nagrywania materiału miałem jeszcze założone te oryginalne śruby imbusowe, więc nie zwracajcie na to uwagi ;)

Myślę, że każdy gitarzysta zrozumie, dlaczego naciąganie brzeszczota nazywam strojeniem :)

Tutaj mam jeszcze jedną uwagę – zwróćcie uwagę na to, w której części zacisków mocowałem brzeszczoty na filmie, a w której części są zamocowane na znajdujących się nieco wcześniej zdjęciach. Szukając informacji o prawidłowym mocowaniu brzeszczotów natknąłem się zarówno na opinie mówiące, że brzeszczot powinien być dopchnięty do końca (jak na zdjęciach), lub powinien znaleźć się na samej krawędzi (jak na filmie). W praktyce nie odczuwam żadnej różnicy w cięciu, więc najczęściej dopycham brzeszczoty do końca.

Stolik

Stolik ma wymiary 360 x 180 mm i można go pochylać do 45°:

Proxxon DSH - pochylanie stolika

W precyzyjnym ustawieniu kąta pomaga podziałka znajdująca się zaraz pod stolikiem:

Proxxon DSH - podziałka

Jak ona działa?

Cała konstrukcja maszyny jest oparta na dwóch niezależnych ramionach, które są połączone śrubą naciągową. Jest to dobra, sprawdzona i przede wszystkim bezpieczna konstrukcja, bo w razie zerwania brzeszczota górne ramie się zatrzymuje.

Na poniższej animacji możecie zobaczyć, jak to działa w praktyce:

Proxxon DSH - praca ramion

Przygotowałem też krótki film ze zbliżeniami na poszczególne elementy maszyny:

Pomiar prędkości oscylowania

Wiemy już, jak działa maszyna w zwolnionym tempie. Sprawdźmy teraz, jaką prędkość osiąga maszyna w czasie normalnej pracy. Do testu, jak zwykle, zagoniłem Arduino, do którego podpiąłem czujnik szczelinowy (ten sam, który wykorzystałem w teście wkrętarki Kress), a na brzeszczot przykleiłem kawałek czarnej taśmy klejącej:

Proxxon DSH - układ pomiarowy na Arduino

Proxxon DSH - układ pomiarowy na Arduino

Zasada działania jest prosta – w czasie pracy wyrzynarki taśma klejąca przyklejona do brzeszczotu wsuwa się w szczelinę czujnika, co jest wyłapywane i zapisywane przez Arduino. Wygląda to tak:

Proxxon DSH - pomiar prędkości

Wyniki pomiarów przedstawiają się następująco:

Bieg Prędkość zadeklarowana przez producenta
[obr/min]
Prędkość rzeczywista
[obr/min]
I 900 979
II 1400 1482

Jak widać, rzeczywiste prędkości na obu biegach są zbliżone do tych podawanych przez producenta :)

Kilka słów o brzeszczotach

Jak już wspominałem wcześniej, w Proxxonie DSH można mocować zarówno brzeszczoty z przetyczką, jak i bez przetyczki. Czym one się różnią? W zasadzie tylko tym, że jedne mają przetyczkę, jak na zdjęciu poniżej, a te drugie nie ;)

Proxxon DSH - brzeszczot z przetyczką

Brzeszczoty z przetyczką są odrobinę wygodniejsze w mocowaniu, ale niestety na tym ich zalety się kończą. Są dużo droższe, jest ich duuużo mniejszy wybór, a na dodatek bardziej doświadczeni operatorzy wyrzynarek włosowych mówią, że nie nadają się do cięcia ;)

Sam za doświadczonego się jeszcze nie uważam, ale chyba mogę potwierdzić te słowa. Razem z wyrzynarką zamówiłem kilka rodzajów brzeszczotów Proxxona z przetyczkami:

Brzeszczoty Proxxon

I niestety, mimo szczerych chęci, jakoś mi nie idzie cięcie tymi brzeszczotami. Jeszcze o ile delikatne łuki jakoś wychodzą, to na ciasnych zakrętach nie mogę zapanować nad linią cięcia.

Idąc za radą mądrzejszych kolegów ściągnąłem sobie kilka różnych brzeszczotów bez przetyczek i dosyć szybko odczułem różnicę :) Moim aktualnym faworytem jest brzeszczot TEMPO, który wygląda tak:

Proxxon DSH z brzeszczotem

Taka konstrukcja zębów zapewnia szybkie i bardzo precyzyjne cięcie (nawet w ciasnych łukach), a jednocześnie praktycznie nie wyrywa od spodu materiału. To właśnie tym brzeszczotem wycinam wszystkie puzzle :)

Co najlepsze – te brzeszczoty są bajecznie tanie. Za zestaw 12 sztuk zapłaciłem coś około 5,60 zł.

Jak się nią tnie?

Nie będę ukrywał, że początki były bardzo trudne. Praca na wyrzynarce włosowej wymaga trochę wprawy i niestety tego przeskoczyć się nie da. Na pewno dużo łatwiej będzie szło osobom, które szyją coś czasami na maszynie do szycia. Tutaj w bardzo podobny sposób operuje się materiałem :)

Z resztą – co ja Was będę zanudzał długimi opowieściami. Obejrzycie ten filmik nagrany w czasie wycinania puzzli, których głównym bohaterem był mój kolega Michał Górecki wraz z rodziną:

Puzzle, które wtedy wycinałem, wielkością były zbliżone do pudełka zapałek :)

Ile ona kosztuje?

Żeby sprawić sobie Proxxona DSH trzeba uzbierać…

Czy to dużo? Raczej nie. Przed wybraniem tej maszyny przewertowałem wiele stron, for i blogów i w wielu miejscach przewijała się zgodna opinia, że ten Proxxon jest najtańszą wyrzynarką włosową, na którą warto wydać pieniądze. Tańsze maszyny mogą Wam zwyczajnie odebrać radość z cięcia.

Podsumowując

Cóż mogę dodać… Po dwóch miesiącach używania mogę szczerze polecić tą maszynę każdemu, kto chciałby zacząć przygodę z wyrzynarkami włosowymi, a jednocześnie nie chce wydawać kilku tysięcy na profesjonalne maszyny. Nie licząc tego kiepskiego mocowania brzeszczotów (które da się poprawić wymieniając dwie śrubki), maszyna działa sprawnie, tnie ładnie i nie sprawia żadnych problemów.

Zalety

  • możliwość mocowania brzeszczotów bez przetyczki
  • solidna i sztywna konstrukcja
  • dwa niezależne ramiona łączone śrubą naciągową
  • stosunkowo niska cena
  • dwa biegi (900 skoków na minutę, oraz 1400 skoków na minutę)
  • bardzo cicha praca
  • możliwość podłączenia odkurzacza
  • wbudowany system odmuchiwania miejsca cięcia

Wady

  • kiepsko rozwiązane mocowanie brzeszczotów bez przetyczki

Lektura na chłodniejsze wieczory

Gdybyście chcieli się dowiedzieć czegoś więcej o wyrzynarkach włosowych, polecam lekturę tych postów:

  1. Wyrzynarki włosowe – fakty, mity i legendy #1
  2. Wyrzynarki włosowe – fakty, mity i legendy #2
  3. Wyrzynarki włosowe – fakty, mity i legendy #3
  4. Wyrzynarki włosowe – fakty, mity i legendy #4
  5. Wyrzynarki włosowe – fakty, mity i legendy #5
  6. Wyrzynarki włosowe – fakty, mity i legendy #6
  7. Wyrzynarki włosowe – fakty, mity i legendy #7
  8. Wyrzynarki włosowe – fakty, mity i legendy #8

Jest to naprawdę spora dawka wiedzy, która powinna rozwiać wszystkie Wasze wątpliwości związane z wyrzynarkami włosowymi :) A przy okazji zerknijcie sobie też na inne posty i zobaczcie, jakie cuda wycina autor tego bloga na swojej maszynie :D

A jeżeli mielibyście jakieś pytania odnośnie tego mojego Proxxona, to piszcie śmiało w komentarzach.

Pozdrawiam!
Łukasz

Ocena: 5/5 (głosów: 4)

70 komentarzy do “Wyrzynarka włosowa Proxxon DSH

  • No nareszcie pojawił się w internecie jakiś bardziej szczegółowy test wyrzynarki włosowej. Już pal licho konkretny model, ale ciężko jest w ogóle znaleźć jakieś szczegóły odnośnie zasady działania tych maszyn. A tutaj zdjęcia, animacje i filmy! Tak trzymaj Łukazu!

    Odpowiedz
      • Witam. Właśnie zaczynam przygodę z wyrzynarkami . Kupiłam jedną w UK ale szybko odpalam
        Więc szukam dalej. I już wiem co kupić 😊. Dzięki za pomoc w pojęciu decyzji.
        Ps. Zawód wyuczony krawcowa

        Odpowiedz
    • Zrobiłem sobie sam piłkę włosową z drewna .Pewne elementy metalowe dotoczył mi tokarz.Zakres wys. wyrzynania regulowana mogę ciac nawet 20mm i powyżej.Brzeszczoty przywozę ze Szwecji z metra.Piła chodzi już 8 rok nigdy nie miałem z nią problemu.Projekt własny.Końcówki brzeszczotów trzeba specjalnie przygotować .To trwa kilka minut i kilkanascie sztuk jest gotowych na kilka tygodni.Robie prace szkutnicze i rzezby niewielkich rozmiarów.Nie chce żadnego g…a za kilka tys.

      Odpowiedz
  • Łukaszu drogi – czy miałbyś możliwość przetestowania modelu DS 460? Zastanawiam się od dłuższego czasu nad kupnem, ale model ten swoje kosztuje, więc boję się wyrzucić pieniądze w błoto.
    A powyższy test jest świetny! Gratuluję!

    Odpowiedz
  • Dzięki za test, 100% profesjonalizm. Sam szukam już od kilku tygodni wyrzynarki, również zdecydowałem się na tą prezentowaną w Twoim materiale. Dzięki Tobie upewniłem się również że dokonałem dobrego wyboru.

    Odpowiedz
  • Hah ja też chyba w 2009 zamówiłem Proxxona z dodatkowymi brzeszczotami….. Jeszcze nigdy nie przeżyłam takiego uczucia zawiedzenia jak przy cięciu tym > to był mój pierwszy raz w wyrzynarką.

    Odpowiedz
  • Witaj Łukaszu, jestem na etapie zmiany sprzętu i własnie zastanawiam się nad Proxxonem. Zakochałam się w tej maszynie jak wycinałeś pierwsze puzzle parę miesięcy temu. Czytam z zapartym tchem, ale nadal nie znajduję odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Jaką grubość materiału przetnie brzeszczot? Gdzieś wyczytałam, że 5 cm, ale czy próbowałeś? Druga sprawa co z cięciem drewna? Tu tniesz sklejkę, a mnie interesuje drewno, próbowałeś? Pozdrawiam Kasia

    Odpowiedz
    • Grubszych materiałów jeszcze w ogóle nie ciąłem. Ale za to dosyć często tnę różne twarde deseczki z egzotycznych drzew i wychodzi pięknie. W twardym drewnie linia cięcia jest perfekcyjnie czysta z obu stron.
      Jak chcesz, to wpadnij do mnie do Zielonej Góry, to sama się pobawisz :)

      Odpowiedz
  • Widziałem używaną wyrzynarkę z płynną regulacją prędkości. Czy oprócz sposobu regulacji czymś się jeszcze różnią? Gratuluję świetnego testu :)

    Odpowiedz
  • Ciekawy art :) Sam jakiś czas temu szukałem wyrzynarki dla siebie i miałem dylemat między proxxonem a hegnerem i jednak postawiłem na hegnera s2 :)
    Mam do Ciebie prośbę odnośnie brzeszczotów bo mam problem z doborem ich do cięcia sklejki 8mm i mdf 10mm. Razem z wyrzynarką otrzymałem ich kilka rodzai z czego tylko 2 nadają się do cięcia ww materiału, ale baaaardzo szybko się tępią i szukam innych które trochę lepiej będą się sprawowały.
    Wspominałeś o brzeszczotach TEMPO i na nie zerkałem ale nie wiem czym różnią się record B od S. Które są bez bolca? Masz może jakiś konkretny ulubiony typ piłek do wspomnianego materiału?
    Pozdrawiam i czekam na wiadomość :)

    Odpowiedz
  • kupilem sobie wczoraj wyrzynarkę DS460 i oczywiście zaczalem sie nia bawic. Jako , ze nie mam wprawy z tym urzadzeniem zerwalem brzeszczot i za cholere nie moge wymien na nowy. Niby w instrukcji pisza , ze to takie proste ale nie daje rady. Wydaje mi sie ze sa jakies za krotkie.A sa takie same jak ten zerwany.Ogładam Twoj filmik ale za cholere nie moge zmienic.Błagam o pomoc.

    Odpowiedz
  • Tak. to juz jest luzne. Nie wiem czy wystarczajaco. A czy na dole tego brzeszczota sa jakies pokretla? czy tylko to sie wklada bez zadnego przykrecania?

    Odpowiedz
    • Nie miałem tego modelu w łapach, więc ciężko mi coś powiedzieć. Po poluzowaniu naciągu próbowałeś opuścić to górne ramię w dół (przyciskając je od góry z umiarem)?

      Odpowiedz
  • Ok. Dzieki za podpowiedź. Poluzowaniem do opru i dało sie założyć. Mam pytanie odnośnie puzzli ktore robiłeś. Czy przy cięciu nie strzeliło sie naklejone zdjęcie? Jakim dobrym klejem to skleiles? Tzn apier do sklejki?

    Odpowiedz
  • witam mam problem owy wyrobił mi się pręcik z gwintem (zerwany gwint) do dokręcania naciągu brzeszczota czy ktoś miał podobnie i jak sobie z tym można poradzić??

    czy można skrócić rurkę która jest nakładana na owy pręcik z gwintem ??

    Odpowiedz
    • mam ten sam problem, pierwszy trzpień do naciągania gwint się spłaszczył po ok 20-30 dokręceniach. drugi trzpień (zamówiony z serwisu koszt 6zł) już po ok 6 razie widać pierwsze zniekształcenia gwintu. Chyba skrócę tą tuleje dystansową i założę nakrętkę i kluczem będę operował. Docelowo planuje zorganizować jakiś pręt z twardszego materiału bo ten firmowy jest wyjątkowo miękki, jeszcze nigdy ręką nie udało mi się zniszczyć gwintu.
      Jeżeli ktoś opracował jakiś sprawdzony patent to proszę o informacje

      Odpowiedz
  • Witam, chcę zamówić według Pańskich zaleceń brzeszczot tempo….tylko który?
    Proszę mi doradzić, chcę wycinać w sklejce 4mm i 6,5 mm, które wybrać, jaki nr?

    Odpowiedz
  • Trochę podszedłeś do brzeszczotów z przetyczką z dozą nieufności. Dla mnie to podstawowa zaleta szybkiego zdejmowania. Gdyż wiesz lub nie, ale brzeszczot nie zmienia się tylko jak zerwie. Dla mnie to podstawowa funkcja szybkiego odpięcia brzeszczotu do cięcia kształtów wewnętrznych zamkniętych. Inaczej to męczarnia przy wycinaniu.

    Odpowiedz
  • Witam.Jestem posiadaczem tej wyrzynarki od jakiś 6 tyg.Pracuje się na nie świetnie.Rozczarowało mnie mocowanie brzeszczotów ,zamienione już imbusy na śruby.Zastanawiam się czy jest możliwość zastosowania innego rozwiązania mocowania,które umożliwi szybszą wymianę.Panie Łukaszu czy może Pan wrzucić zdjęcie lub przesłać na e-mail.

    Odpowiedz
    • Witam,
      super test, miałem kupować tańszą wyrzynarkę, ale chyba się wstrzymam, dozbieram i zainwestuję w proxxona.
      Do tej pory nie miałem miałem sposobności korzystania z takiej wyrzynarki, ale wpadł mi pomysł mocowania / dociskania brzeszczota za pomocą śruby mimośrodowej, takiej jaką stosuje się czasami przy siodełkach rowerowych. Temat do przemyśleń i prób.
      Pozdrawiam

      Odpowiedz
  • Witam, na wstępie dzięki za artykuł.

    Mam jednak pytanie, gdzie dostane i jak się nazywa element mocujący brzeszczot (na przetyczkę)? Za przeproszeniem, przeryłem całe google i allegro bez rezultatu.

    Będę wdzięczny za podpowiedź.

    Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • Witam pracuję zawodowo na “włosówce” od 8 lat po 10h dziennie.Więc doświadczenie mam ogromne i powiem tam “kolego” Iwo u nas na zakladzie od lat części robimy sami z najlepszych stali i wytrzymują naprawde lata przy ogromnych obciążeniach więc jesli nie masz możliwości samemu zrobić mocowania to naprawde polecam idź do ślusarza powiedz o co chodzi podaj wymiary rysunek lub weź cala wyrzynarke z pilką na przetyczke i niech Ci zrobi zaplacisz maksymalnie 6zl a sprzęt bedzie na lata nie to co te sklepówki i markowe osprzęty.Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • Cześć Łukaszu zakupiłem wyrzynarkę Einhell i mam pytanie dotyczące brzeszczotów jaki polecasz do wyrzynania w desce grubości do 2,5 cm staram się dojść jaki jest do tego najlepszy model brzeszczota aby płynnie i bez problemu można było wyciąć dany kształt dodam drewno lipowe więc nie powinno być problemów…podaj jak możesz rozmiary takich brzeszczotów którymi bez problemu można ciąć w deskach tej grubości z góry dzięki. mój e-mail survi@buziaczek.pl

    Odpowiedz
  • witam.jestem pod wrazeniem prac.obecnie posiadam najzwyklejsza wyzynarke meec na ktorej wycinam okolo 3 lat(na brzeszczotach z przetyczka).Zamierzam sie z kupnem lepszej.mam problem z brzeszczotami i bardzo bym prosil o fachowa porade,prosze o kontakt na mail filip170@onet.eu mialbym kilka pytanmtyle tne wyzynarka i nigdy moje prace nie byly tak idealne jak na filmikachm.

    Odpowiedz
  • Duzy szacun dla ciebie .Gdy w dzisiejszych czasach kazdy chroni swoje doswiadczenie zawodowe i nie tylko to ty lamiesz sterootyp i dzielisz sie swoim doswiaddzeniem tak trzymaj jestem z toba

    Odpowiedz
  • Witam Serdecznie ! Panie Łukaszu rozpoczynam swoją przygodę z Proxxonem DSH 28092 i przeczytałem Pana artykuł który jest mi bardzo pomocny.Mam pytanie dotyczące brzeszczotów ? Udało mi się załatwić kilka bardzo ładnych desek topolowych,grubości około 30 mm.Powiem szczerze dostałem za darmo w pobliskim tartaku,od sympatycznego właściciela :) Jakie brzeszczoty ma kupić,które poradzą sobie z tak grubą deską i dadzą mi radość z przygody z Proxxonem.Pozdrawiam !

    Odpowiedz
  • Witam
    a jak sie sprawuje przy cięciu drzewa 4 cm ?? chciała bym taką kupić ale wlasnie takie drzewko wycinam chodzi mi gładkość krawędzi
    pozdrawiam Beata

    Odpowiedz
      • @Łukasz Więcek: a jaki byś polecił , ja cięłam na 85 W ale to za mała moc dużo czyszczenia , przy ręcznym wycinaniu jest dużo mniej ale nie równe krawędzie albo ja gapa ;) .

        Odpowiedz
  • Z deskami daj radę,wszystko szło dobrze do momentu … Skończyły mi się oryginalne brzeszczoty Proxxon z poprzeczką,kupiłem brzeszczoty bez poprzeczki na Allegro dobrejest marki.Po kilku wymianach brzeszczotu śruba popsuła się i mam problem z mocowaniem brzeszczotu bez poprzeczki. Proszę Was o pomoc.Sam nie dam sobie rady :( Z góry dziękuję. Pozdrawiam Wszystkich :)

    Odpowiedz
  • Przy cięciu desek topolowych o grubości 30 mm,to zostaje tylko kosmetyka do wykonania.Wycinałem kilka fajnych ozdób na Święta i wyszło bardzo ładnie,to opinia moja i mojej Żony .Pozdrawiam !

    Odpowiedz
  • Witam. Chcę zacząć pracę z wyrzynarką włosową i mam 2 pytania do Was, z góry dziękuję za odpowiedź:

    1. Czym różni się proxxon dsh od dsh/e? Specyfikacje mają identyczną.
    2. Gdzie kupujecie drewno do swoich prac? Mówię np. o deskach klonowych, bukowych, dębowych. Wszędzie gdzie pytam to tylko świerk i sosna.. a widzę, że większość zabawek robionych jest z drewna klonowego.

    Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • Bartek
    18 czerwca 2017, godz. 21:00
    Witam. Chcę zacząć pracę z wyrzynarką włosową i mam 2 pytania do Was, z góry dziękuję za odpowiedź:

    Czym różni się proxxon dsh od dsh/e? Specyfikacje mają identyczną.
    Gdzie kupujecie drewno do swoich prac? Mówię np. o deskach klonowych, bukowych, dębowych. Wszędzie gdzie pytam to tylko świerk i sosna.. a widzę, że większość zabawek robionych jest z drewna klonowego.

    Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • Witam,

    super recenzja wyrzynarki.
    Dziś zakupiłem proxxon dsh ;) i od razu przeszedłem do testów, jedno co wiem to to, że muszę jeszcze wiele poćwiczyć cięcie. Druga sprawa to brzeszczoty, jakie polecałbyś do drewna jesionowego 3-4cm grubości? potrzebuję wycinać łuki o promieniu od 4 do 16cm, dość duże. Brzeszczoty z zestawu są chyba do tego nieodpowiednie, bo uciekają na boki, jakby nie reagowały na skręcanie materiałem. Czy brzeszczoty TEMPO będą dobre? Proszę poradź coś. Z góry dziękuję :)

    Odpowiedz
    • Dla jednych wyrzynarka włosowa, dla innych piła włosowa, a dla jeszcze innych wycinarka włosowa. Z tym ostatnim określeniem spotykam się po raz pierwszy, ale tak na prawdę… jakie to ma znaczenie? ;)

      Odpowiedz
  • Łukaszu,
    Świetny materiał.
    Od dwóch miesięcy pracuje na proxxonie DS460 (kupiłem oczywiście nowy). Ostatnio dostrzegłem, ze wyrzynarka pracuje “nierówno”, mam tu na myśli silnik. Poluzowałem brzeszczot i ruszyłem górne ramie. Okazało się ze jest delikatny opór. W instrukcji doczytałem ze co jakiś czas należy przesmarować elementy ruchome- domniewam, ze chodzi o mocowanie Górnego i dolnego ramienia, na walkach. Kupiłem jakiś olej w sprayu, psiknalem ale jeat nieznaczna różnica w pracy…:( czy Ty również smakujesz co jakiś czas swoją wyrzynarke? Jakim środkiem??? Z góry dziękuje za pomoc.
    Pytanie nr 2: :)
    Pracuje ze sklejka, podczas wycinania często powierzchnia dolna nadaje się do obróbki poprzez szlifowanie…:/ wiem ze to wszystko zależy od brzesZczotu, jednak chciałem spytać, czy przy drewnie powierzchnia wychodzi lepsza, ładniejsza?? Bardzo proszę o pomoc:)
    Pozdrawiam, Marcin

    Odpowiedz
    • Co kilka miesięcy daję kilka kropel zwykłego oleju maszynowego (jak do maszyn do szycia).

      Co do pytania drugiego – im mniejsze zęby na brzeszczocie oraz im brzeszczot ostrzejszy, tym mniej zadziorów będzie od spodu :)

      Pozdrawiam!
      Łukasz

      Odpowiedz
  • Witajcie
    Mam pytanie dot wyrzynarki proxxona dsh, maszynkę mam od okolo miesiąca czasu i podczas wyrzynania strasznie coś piszczy, nie mogę tego zlokalizować. Napinam brzeszczot jak ma filmiku i piszcz. Dokrecam lub luzuje i raz przestaje piszczec a raz nie. Macie jakieś rady bo nie ukrywam ze strasznie mnie to denerwuje a boje się czy to nie jest czasem jakaś wada techniczna?

    Odpowiedz
  • Witam wszystkich, ja takze jestem juz posiadaczem tejze wyrzynarki od ponad miesiaca i zwracam sie z pytaniem do pozostalych pewnie bardziej doswiadczonych posiadaczy. Czy mieliscie z nia kiedys problem nazwijmy to z “plywajacym” brzeszczotem?? Chodzi mi o to ze bez wzgledu na rodzaj i grubosc materialu i przesuwajac go idealnie prosto to brzessczot sam skreca i w efekcie nie jestem w stanie wyciac prostej lini. Zdaza sie ze idzie fajnie by w jednym momencie odwalic jakiegos zygzaka… macie pomysly czy to poprostu moja wina i brak doswiadczenia czy moze mozna jakos skorygowac maszyne?? (Brzeszczoty tempo)

    Odpowiedz
    • Wyrzynarka z domysłu jest narzędziem do cięcia krzywoliniowego. Cięcia proste są tylko dla masochistów. Brzeszczoty są dość wiotkie i zawsze będą miały tendencje do uciekania z linii cięcia. To urządzenie do cięć precyzyjnych, a nie cięcia wzdłużnego. Do linii prostej dużo lepsza jest piła tarczowa :)

      Odpowiedz
  • Mam pytanie co do czasu pracy na tej wyrzynarce.
    czy ktoś może znalazł informację o tym jak długo można pracować i jakie przerwy robić,
    Mam ten sprzęt od roku i wycinam w sklejce 6 i 8 mm.
    czasami pracuje kilka godzin z bardzo krótkimi przerwami, silnik bardzo się rozgrzewa i ostatni zastanawiam się nad tym czy za bardzo jej nie męczę.
    Proszę o informację
    pozdrawiam
    Mirek

    Odpowiedz
  • Cześć!
    Powiedzcie mi proszę, czy górne ramię Waszych pił też ma w płaszczyźnie poziomej luz około 3-4mm gdy wyjmiecie brzeszczot? Użytkuję swoją około 3 miesiące i na dodatek odkryłam, że mam zerwaną sprężynę podtrzymującą ramiona. Zastanawiam się, czy to nie powód tego luzu. Bo ta śruba imbusowa do regulacji jest dokręcona na maksa a luz jest.
    I ja też mam drgający na boki brzeszczot, przez co jak chce się wyciąć w wyznaczony punkt to nie mogę trafić :D Będę wdzięczna za odpowiedzi/podpowiedzi.

    Odpowiedz

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?