Witajcie!
Chciałbym wam przedstawić jak zrobić wiszącą podstawkę pod tablet lub telefon, montowaną pod półką.
Jej wykonanie ogranicza się do wygięcia w odpowiedni sposób kawałka pleksi i wywiercenia dwóch otworów. Mocowanie odbywa się za pomocą dwóch wkrętów.
Potrzebne nam będą:
- kawałek pleksi (4mm)
- urządzenie do gięcia pleksi (o tym za chwilę)
- wiertarkę wraz z wiertłami
- wkrętak i wkręty do drewna
Krok 1 – Gięcie pleksi
Gięcie odbywa się na gorąco. Pleksi giąć można pod dowolnym kątem. Miejsce gięcia należy rozgrzać na całej długości.
Niestety specjalne urządzenia do gięcia są bardzo drogie, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie aby zrobić takie samemu.
Poniżej przedstawiam moje prowizoryczne urządzenie. Składa się ono z drewnianej podstawy (płyta wiórowa), odcinka spirali grzejnej oraz transformatora 230V/24V. Całość podłączona do listwy zasilającej z zabezpieczeniem. Wszystkie elementy były dobierane eksperymentalnie.
Przy obsłudze urządzenia należy uważać na wysoką temperaturę grzałki. Nie zabije to nas, ale może boleśnie poparzyć.
Miejsce gięcia musi znaleźć się bezpośrednio nad spiralą. Gięcie można rozpocząć po około 2 minutach nagrzewania materiału. Zajmujemy się pleksą 4 milimetrową. Cieńszą wygniemy dużo szybciej.
Na początku wyginamy element na którym będzie opierał się nasz tablet/telefon. Szerokość zgięcia zależy od grubości naszego urządzenia. Gięcie wykonujemy pod kątem 90 stopni.
Drugie gięcie wykonujemy w odwrotną stronę niż poprzednie, pod kątem rozwartym – Nie może to być kąt 90 lub mniejszy, bo mogłoby to skutkować spadaniem naszego urządzenia. Ten wygięty element będzie przylegał do spodu naszej półki i dzięki niemu będziemy mogli przymocować naszą podstawkę.
Krok 2 – Wiercenie otworów
W wygiętym przed chwilą elemencie wiercimy dwa (może być więcej) otwory pod wkręty.
Możemy poszerzyć otwór tak, aby łebek wkręta się schował.
Podczas wiercenia należy uważać, aby nasza pleksi nie pękła.
Jeżeli używamy wiertarki ten krok powinniśmy wykonać przed gięciem.
Ja użyłem mojej multiszlifierki, więc wygięty element nie stanowił problemu.
Krok 3 – Mocowanie
Mocowanie odbywa się za pomocą wkrętów do drewna. Wkręty należy dobrać tak, aby po wkręceniu nie wyszły z drugiej strony.
Wkręty o długości 15 mm w zupełności wystarczą przy grubości półki 18mm.
Przed wkręceniem możemy zaznaczyć miejsca mocowania i delikatnie nawiercić otwory pod wkręty. Jeśli używamy wkrętarki nie jest to konieczne.
Efekt końcowy
Efektem końcowy jest ładnie prezentująca się wisząca podstawka pod tablet lub telefon. Jak widać na poniższym zdjęciu można na niej zmieścić aż 3 telefony.
Uwaga! Na podstawce nie należy kłaść urządzeń o grubości większej niż przewidziana w projekcie! Może to skutkować spadnięciem urządzenia i jego uszkodzeniem.
Na koniec
Wskazane jest użycie pleksi o grubości minimum 4mm. Cieńsza pleksi może się złamać podczas używania urządzenia stojącego na podstawce, np. po zbyt mocnym naciśnięciu palcem.
Użyta w realizacji pleksi pochodzi z odpadów. Widać lekkie zabrudzenia i zarysowania.
Dobrym efektem byłoby pomalowanie lakierem w sprayu tylnej części lub użycie pleksi mlecznej.
Serdecznie dziękuję wszystkim za uwagę. Czekajcie na kolejne moje realizacje.
Bardziej niz podstawka zainteresowało mnie urzadzenie do giecia plexi moze chciałbys je opisac i opublikowac:)
Jeśli tylko wykonam finalną wersję z chęcią je opiszę. Można powiedzieć, że jest to prototyp.
+1
Coś mi się wydaje, że najbardziej popularne są podstawki drewniane.
Odnośnie porysowania powierzchni plexi, wystarczy nie zrywać foli ochronnej z całej powierzchni, a tylko z miejsca zaginania. Jeżeli już mamy, jakieś ryski, ewentualnie chcemy wypolerować boki, bo wiadomo po cieciu są matowe, najprostszy sposób, to szmatka + pasta do zębów. Efekt murowany. Jeśli ktoś woli bardziej profesjonalnie, to zamiast szmatki kawałek filcu i pasta polerska. P.S Najtańszy i najprostszy sposób na zaginarkę, rozebrać prostownice do włosów. Mamy dwie fajne grzałeczki , co ma plus ponieważ nagrzewanie plexi jednocześnie z dwóch stron skraca czas oczekiwania o połowę co najlepiej widać właśnie przy gr. 4 i więcej mm.
Dzięki za podpowiedź. Kawałek plexi akurat miałem już docięty i bez folii ochronnej, ale pewnie bym tak zrobił jak piszesz.
Prostownica w moim przypadku chyba się nie zda. Moim założeniem jest zrobienie zaginarki na 50 cm. Aktualnie mogę zgiąć niewiele mniej.
OMG :(
Podstawka bardzo oryginalna i z założenia inna, niż konkurentki. Przede wszystkim wisząca, czyli zajmująca miejsce tam, gdzie go jest najwięcej i jest ono najmniej potrzebne – w powietrzu. Dodatkowo w miarę przezroczysta i nierzucająca się w oczy.
Gdybym sam robił ten projekt, na pewno zrezygnowałbym z wkrętów, gdyż to niszczy meble (które być może kiedyś sprzedam). Czy myślałeś o dodatkowym wygięciu coś na kształt nawiasu kwadratowego “[” o wysokości i długości ramion tak dobranych, by można było stabilnie wsunąć na krawędź półki?
Wygląd – mało rzuca się w oczy, przezroczyste, acz można dorobić wedle własnego widzimisię dużo rzeczy. Jak dla mnie – piątka.
Funkcjonalność – coś, czego szukałem, czyli podstawka niezajmująca miejsca na biurku. Już wolałbym położyć telefon po prostu na blacie, niż kłaść wielki kloc drewna, a tu proszę – piękna zawieszka. Oczywiście pięć.
Oryginalność – pierwszy projekt z pleksi, pierwszy wiszący, tu (nie będę oryginalny) – 5.
Łącznie wychodzi okrągły piątal, serdecznie gratuluję i życzę wygranej :)
Pozdrawiam.
PS W załączniku zobrazowałem, o co mi chodziło.
Na początku myślałem nad takim sposobem. Niestety moja wersja wynika z wygody użytkowania podstawki – Półkę mam powieszoną prostopadle do biurka.
Dlaczego nie bałem się w nią wkręcać śruby? – no to już jest kwestia osobista. Ja nie miałem żadnych wyrzutów sumienia, że ją uszkodzę. Półkę zamierzam wyrzucić i skręcić sobie nową – według własnego pomysłu. Zdarza mi się, że co roku coś zmieniam i przemeblowuję :p
Aha. i jeszcze jedną z zalet takiej przezroczystej podstawki jest to, że można przykleić z drugiej strony karteczki z jakimiś informacjami. Oczywiście przyda się to jeśli leży na niej tylko telefon, a nie tablet.