INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(
Witam,
Dziś chciałbym zaprezentować mój projekt czyli woltomierz.
UWAGA:Złe podłączenie może uszkodzić Arduino
Potrzebne części można kupić w sklepie Botland a oto one:
-Arduino
A więc tak na początku musimy podłączyć wszystko do naszego Arduino
I wgrywamy ten szkic:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 |
#include <LiquidCrystal.h> //Dołączenie bilbioteki LiquidCrystal lcd(2, 3, 4, 5, 6, 7); //Informacja o podłączeniu nowego wyświetlacza void setup() { lcd.begin(16, 2); //Deklaracja typu lcd.clear(); lcd.setCursor(0, 0); //Ustawienie kursora lcd.print("Nap. odczytane"); lcd.setCursor(0,1); lcd.print("0.0V"); } double odczyt; void loop() { odczyt = analogRead(A0)*20.0/1023.0; //Wartość napięcia lcd.setCursor(0, 1); //Ustawienie kursora w odpowiednim momencie lcd.print(odczyt); //Wyświetlenie tekstu delay(250); //Opóźnienie } |
Gdy już podłączyliśmy i wgraliśmy Szkic do wejścia do miernika podłączamy +5V i ustawiamy potencjometr tak żeby na wyświetlaczu było wyświetlone napięcie 5V. Gdy to już ustawiliśmy tego potencjometru nie przekręcamy.
Gratulacje właśnie zbudowałeś woltomierz do 20V. A teraz mała uwaga traktujcie to jako ciekawostkę ponieważ wystarczy że podłączycie napięcie 25V i po naszym Arduino.
Powodzenia
INFORMACJA: Poniższy post nie wydostał się z Poczekalni :(
Zdjęcie? Film? Instrukcja? Wszystko dla zniżki w sklepie…
No nie wiem, czy zwykły dzielnik napięcia to “ciekawostka” i jest wart wrzucania na tę stronę.
Czy aby przypadkiem masa układu nie powinna być podłączona z masą mierzonego napięcia? Ogólnie układ niebezpieczny. Łatwo o podanie pełnego napięcia mierzonego na pin Arduino.
Ponieważ jestem początkującym elektronikiem nie wiedziałem jak zabezpieczyć ten układ chciałem żeby on był prosty w budowie. A co to tej masy to masz rację na płytce stylowej u mnie w domu zrobiłem i wszystko było dobrze ale podczas rysowania zrobiłem błąd który poprawie. Dziękuję za ten kometarz ponieważ wiem jakie błędy popełniam i co mogę poprawić :)
Pomysł fajny ale należy go traktować jako ciekawostkę tak jak napisałeś
wystarczy większe napięcie i po arduino wtedy szkoda tego arduino i tych pieniędzy wydanych na arduino
Więc według mnie lepiej nie dawać tego posta na główną tylko utworzyć dodatkową zakładkę Ciekawostki i tam dodać bo jak taki nowicjusz zobaczy ten post może przekręcić potencjometr i po zawodach
Tak jak kolega u dołu napisał w komentarzu mogłem zastąpić potencjometr rezystorem i to było by chyba lepsze rozwiązanie :) dzięki za kometarz :)
Poniewaz tutaj powinno sie uzyc dwa rezystory ktore beda kosztowac kilka groszy, a nie potencjometry…
Masz rację i gdy będę udoskonalał ten projekt użyje rezystora oraz zabezpieczę układ przed uszkodzeniem arduino :)