Jest konkurs związany z grami, więc chciałem się pochwalić, że “gra mi” radyjko, które właśnie skończyłem… Od jutra już nie mi – ale słowo klucz zostało użyte :)
Ale po kolei… Jakiś czas temu zrobiłem sobie swoją wersję radia samochodowego w domu, które można podziwiać na majsterkowym forum lub na moim blogu.
Pochwaliłem się koledze, spodobało się … i poprosił aby i jemu coś takiego wyczarować. Więc wyczarowałem… Ale po kolei…
Kolega dał główne materiały, tj. radio samochodowe i jakieś stare głośniki komputerowe:
Reszta materiałów to jak zwykle była jedna wielka improwizacja.
Głośniki rozłożyłem na części pierwsze. Niezły miałem ubaw widząc w środku ten “subwoofer” chińskiej produkcji – po prostu ciut mocniejszy głośnik… no ale nie o tym… zacząłem budować pudło. przyciąłem panel podłogowy na odpowiadającą mi długość a w nim wyciąłem otwory dla niskich tonów (czyli pod ten “soob”):
Przykręciłem głośnik:
I zacząłem go obudowywać za pomocą znalezionej w piwnicy listewki:
Przy okazji dolutowałem przewody do głośnika… bo jak go zabuduję to juz nie będę miał takiej możliwości:
Niestety listewki okazały się za niskie w porównaniu do głośnika:
Dlatego “przykrywkę” musiałem podfrezować. Przygotowałem sobie szablon:
I wziąłem się do roboty:
Po wszystkim dokleiłem “przykrywkę”:
Potem przyszła kolej na ścianki boczne (wycięte z płyty meblowej, z jakiejś starej półki lub drzwiczek). Klejenie:
I tak to póki co wygląda:
Przyszła kolej na panel przedni. W nim będzie tkwiło radio i dwa głośniki więc pora przygotować zarys gdzie będą otwory. Najpierw pod radio:
I “wycinanie”:
Trzeba pozbyć się nierówności:
Szablon głośnikowy rozrysowałem na kartce w kratkę:
Potem przykleiłem go do panelu przedniego i “odbiłem” gwoździkiem punkty pod wiercenie:
Panel przedni w stanie surowym:
Można go teraz przykleić do “skrzynki”:
Boczki okleiłem sztuczną skórą w kolorze czarnym, przyklejony panel dodatkowo przykręciłem:
Przyszła pora na ogarnięcie elektronicznej części projektu.
Sprawdziłem ile prądu pobiera to radio z tymi 3 głośnikami i jednym dodatkowym o mocy 5W – było to coś w granicach 300 mA… czyli malutko. Pomyślałem, że zwykły stabilizator 7812 wystarczy i zacząłem budować zasilacz oparty na tej kości.
Dla tak prostego projektu nie chciało mi się projektować płytki, przenosić termotransferem wzór płytki na PCB a potem jeszcze trawić. Postanowiłem płytkę wyfrezować ręcznie (w jakimś “odpadzie” PCB)….ALE – wpadł mi zasilacz sieciowy z odciętą końcówką zasilania:
Wpadłem na pomysł, że obejdzie się bez transformatora :)
Wyciągnąłem bebechy (zdjęcia brak)….
Przygotowałem sobie panel tylny… na którym mamy wejście antenowe, gniazdo zasilania 230V, dwa zakręcane złącza na dodatkowy głośnik, gniazdo na bezpiecznik oraz wyjście na wzmacniacz (dodatkowy):
Przymocowałem panel do obudowy o zacząłem łączyć wyjścia z radia z panelem:
Gniazda RCA – sygnał został podpięty i podlutowany dla obu kanałów od środka radia:
Niestety nie mogłem masy złapać na złączach RCA – nie da rady się tego polutować moją lutownicą więc złapałem dla obu kanałów masę na “śrubie”:
Antena też została złapana od środka:
Pierwsza próba i działa :)
Aby trochę ogarnąć i uporządkować wnętrze użyłem opasek zaciskowych:
A tutaj antena (w trybie transportowym, zawinięta na kawałku tektury) – z jednej strony wtyk bananowy z drugiej krokodylek (aby złapać np. metalowy karnisz lub firankę):
Można już radyjko wykańczać przy pomocy kątowników sosnowych:
…
Jeszcze tylko “stópki”…:
I można sosnowe elementy polakierować. Oto efekt końcowy:
Panel tylny wypada jeszcze opisać:
edit 17.09.2014
Dla porównania postanowiłem dodać także zdjęcie wersji, którą zbudowałem dla siebie:
Będą do tej skrzynki powstawać (z czasem) dodatkowe moduły.
Planuję:
odtwarzacz CD,
wzmacniacz + kolumny,
dodatkowy moduł na dwa głośniki komputerowe (bo leżą i się kurzą),
selektor wejść,
magnetofon i ew. gramofon (szkoda wyrzucać dorobek młodości mój i nieco starszych osób).
1. Do środka radia można śmiało włożyć szeregowo połączone trzy akumulatorki od komórek (11,1 V) by mieć podtrzymanie pamięci. Ładowanie aku. z zasilacza 12V przez opornik z równoległą diodą.
Z boku lub z tyłu rączka do przenoszenia.
Otworki na dźwięk to porażka, powinny być duże pojedyncze otwory przesłonięte płótnem akustycznym. Dla bezpieczeństwa i szpanu można dać grille od wiatraków.
Przód koniecznie obić czarnym płótnem.
Fajnie wyglądałaby antena teleskopowa z tyłu.
Całość widzę na czarno.
Z tyłu otwór fi 5cm dla białej myszki – melomanki.
Więcej bajerów nie pamiętam a i za te wybacz mi, zdolny autorze :-)))
Leszek widzę że trafiłem na profesjonalisty. Nie jestem fachowcem, ale mógłbyś mi pomóc tworząc schemat co muszę kupić aby podobne rozwiązanie mógłbym zastosować w kuchni. Głównie chodzi o schemat wyposażenia jaki muszę zastosować przy podobnym projekcie.
Ścierałem… ale szło jak… stara gumka jednak straciła swoje właściwości a nowej nie mam bo do szkoły nie chodzę. Drobny papier niestety tego nie brał :)
Być może używasz zbyt twardego ołówka. Spróbuj trasować brzegiem rysika, nie dociskając go do drewna. A ślady po graficie możesz usunąć także rozpuszczalnikiem.
Wydaje mi się, że powinieneś dać do głośników wyjście stereo.
Obudowa całkiem spoczko, ale wątpię by mogło to jakoś fajnie grać. (Wiem, jak mam yamahę RX-497 i kolumny elac na kolcach to se mogę mówić), ale serio. Głośniki tomputerowe?!
Radio ma 4 wyjścia na głośniki, każdy z 3 zabudowanych został podłączony do jednego z nich + czwarte wyciągnąłem na tylną część dla głośnika dodatkowego. Ponadto wyciągnięte zostały złącza RCA do podłączenia wzmacniacza (gdyby ktoś chciał bardziej poszaleć z VOLUME). Wbrew pozorom gra to całkiem fajnie (nie jestem melomanem, ale jednak słoń na ucho mi nie nastąpił). Tak – głośniki są komputerowe. Na pewno nie zagra to tak jak Twoja Yamaha. Poza tym to jest sprzęt do garażu/warsztatu.
Niby fajnie… ale subwoofer tutaj pokazany nie ma raczej nic wspólnego z subwooferem. Po 1. obudowa zrobiona z d…py jeśli chodzi o typ i wymiary, a po 2. wiesz w ogóle czym jest takie dobrodziejstwo jak “zwrotnica”? Bo obecnie “subwoofer” gra całe pasmo jakie tylko nada mu ten chiński wynalazek.
Eh uwielbiam takie czepialstwo… napisałem przecież o subie w ” “. Dla większej dekadencji jest wyciągnięte wyjście na wzmacniacz.
Poza tym może i obudowa z tego co napisałeś – jednak uważam, że i tak dużo lepsza niż z ropopochodnych materiałów.
No i zasadnicza sprawa… nigdzie nie napisałem, że jest jakiś hi-endowy sprzęt estradowy… to ma po prostu “pykać” sobie gdzieś w kącie (mój sprzęt poprzez wejście AUX robi dodatkowo za głośniki do komputera).
Pomysł bardzo fajny, sam jestem w trakcie budowy podobnie działającego radyjka w stylu retro do kuchni. Całość trochę dziwnie wygląda, myślę że doskonale zda egzamin jako radio do warsztatu
być może się czepiam , ale lepiej byś wizoł radio starszego typu , może fajnie sie świecie ale jakość dziwięku nie powala , ja mam kino domowe złożone za FRE i ma konkretna jakość :D, ale wruce do tematu , i powinienieś dać nieco lepszą obudowe wofera , ona dużo może pomuc , i po 3 nie tylko wofer sie liczy , nie zauwarzyłem tam głośnikuw średnio i wysoko tonowych , popieram pomysł kolegi o zwrotnicy , w miom sprzęcie mam osobno wzmacniacz do woferuw , osobno do średnich , i osobno do wysokotonowych głośnikuw
a to wszystko podłączone do kompa i do TV , dzięki temu jest fajna jakość , jakbym podłączył wszystko do jednego to by np wysoko i średnotonowe nie dały by rady , troche odbiegłem od tematu :) , ale chiałem powiedzieć że nie tylko wofer sie liczy ;) , ja usiebie mam 3xwofer 4x średnotonowe i 4 wysoko tonowe ;) wszystko dookoła sofy porozmieszczane , ;) ,z góry przepraszam za błędy ortograficzne , ;) pozdrawiam
Proponuje Ci kolego zajrzeć do słownika ortograficznego, gramatycznego i przypomnieć zasady interpunkcji. Raz że nie umiesz pisać po polsku, dwa że nie masz żadnej wiedzy a Twoja wypowiedź merytorycznie nic nie wniosła do tematu, a po trzecie jak masz przepraszać za błędy to lepiej nic nie pisz bo tego się nie da czytać. Proponuje powrót do szkoły podstawowej. Pozdrawiam.
@Nefarious – Ty masz z kolei braki w interpunkcji, brakuje w twoim poście wielu przecinków a jeden jest zbędny. Przykłady:
Proponuje Ci kolego (powinno być: Proponuję Ci, kolego, …)
Raz że ( ma być: Raz, że …)
dwa że (dwa, że …)
tematu, a po trzecie jak masz przepraszać za błędy to (tematu a po trzecie, jak masz przepraszać za błędy, to …)
Cytat:
“tego się nie da czytać. ProponujĘ powrót do szkoły podstawowej. Pozdrawiam.”
Panel podłogowy to dobry materiał. Ja bym jednak trochę inaczej wykonał obudowę. Okleina carbon, jakieś maskownice w miejscach głośników oraz aluminiowe kątowniki. Kiedyś miałem zamiar wykonać coś podobnego na wzór radia budowlanego dość znanej firmy.
Hej kolego “Andrzej” czy mógłbyś podesłać mi jakiś schemat i krótki opis swojego sprzętu na email bo wygląda perfekcyjnie i interesuje mnie rozwiązanie potrzymania pamięci lukasz28.09@wp.pl
Mnie również interesuje podtrzymanie pamięci radia przy wyłączonym zasilaczu. Jeżeli ktoś zna dobre rozwiązanie to proszę o radę. Mój adres: feeder@konto.pl
Witam, podlaczam sie do tematu. Ja z kolei zrobilem taki sprzet do grania w pracy ale potrzebuje dobry schemat na podtrzymanie pamieci radia. Planuje cos zrobic z 3 baterii 4.5 V polaczonych szeregowo. Moze inne pomysly ? Z gory dzieki za zainteresowanie. Schemacik bym poprosil na email szynakkslech21@gmail.com
Wygląda z tymi listewkami jak walizka… może dorób rączkę do przenoszenia? :D
Nie mogę przestać sie śmiać z wnętrza tego chińskiego radia:D
A twoj projekt na 5.. ja jednak okleił bym panele na czarno.
Nie ma co się śmiać ;), przecież to radio działa.
A sam projekt na 5.
No tak działa ale jakie tam pustki wewnątrz. Radia np. od SONY sa wypchane po brzegi:)
W chińskim luz a w japońskim ścisk …. z miniaturyzacja japonia już nie taka do przodu ;) Projekt na 5 pozdrawiam.
1. Do środka radia można śmiało włożyć szeregowo połączone trzy akumulatorki od komórek (11,1 V) by mieć podtrzymanie pamięci. Ładowanie aku. z zasilacza 12V przez opornik z równoległą diodą.
Więcej bajerów nie pamiętam a i za te wybacz mi, zdolny autorze :-)))
Leszek widzę że trafiłem na profesjonalisty. Nie jestem fachowcem, ale mógłbyś mi pomóc tworząc schemat co muszę kupić aby podobne rozwiązanie mógłbym zastosować w kuchni. Głównie chodzi o schemat wyposażenia jaki muszę zastosować przy podobnym projekcie.
Z tym śmiechem to normala sprawa… też miałem ubaw. Ale to znaczy, że Japonia nie jest już mistrzem miniaturyzacji :)
Odnośnie reszty się nie wypowiem, ale razi mnie cholernie to, że przed lakierowaniem nie chciało się zetrzeć śladów ołówka…
Ścierałem… ale szło jak… stara gumka jednak straciła swoje właściwości a nowej nie mam bo do szkoły nie chodzę. Drobny papier niestety tego nie brał :)
Być może używasz zbyt twardego ołówka. Spróbuj trasować brzegiem rysika, nie dociskając go do drewna. A ślady po graficie możesz usunąć także rozpuszczalnikiem.
O dzięki… rada przyda się na przyszłość :)
Panowie, jest jeszcze coś takiego jak papier ścierny.
Popraw link bo nie działa
Dzięki, zrobione.
Pisze sie panel TYLNY, nie tylni, i na poczatku postu: Od jutra już nie mi – powinno byc: Od jutra juz nie MNIE, bo to jest zaimek zaakcentowany.
Pisze SIĘ…
Dzięki “tylni->TYLNY” poprawione, drugiej części nie poprawiam bo nie będzie się komponować z poprzednim zdaniem :) – ehhhh, nikt nie jest idealny.
skoro blad sie lepiej komponuje, to trzeba bylo zostawic ten ‘tylni’.
Do szczęścia brakuje tu jeszcze małej stacyjki na kluczyk – jako włącznika ;)
Radio SAMOCHODOWE po całości :D
Dobry pomysł… pod rozwagę przy 3-ciej wersji :)
Jakiej -ciej? Pisze się “przy 3. wersji”.
Jak napisałem tak będzie! :)
Wydaje mi się, że powinieneś dać do głośników wyjście stereo.
Obudowa całkiem spoczko, ale wątpię by mogło to jakoś fajnie grać. (Wiem, jak mam yamahę RX-497 i kolumny elac na kolcach to se mogę mówić), ale serio. Głośniki tomputerowe?!
Radio ma 4 wyjścia na głośniki, każdy z 3 zabudowanych został podłączony do jednego z nich + czwarte wyciągnąłem na tylną część dla głośnika dodatkowego. Ponadto wyciągnięte zostały złącza RCA do podłączenia wzmacniacza (gdyby ktoś chciał bardziej poszaleć z VOLUME). Wbrew pozorom gra to całkiem fajnie (nie jestem melomanem, ale jednak słoń na ucho mi nie nastąpił). Tak – głośniki są komputerowe. Na pewno nie zagra to tak jak Twoja Yamaha. Poza tym to jest sprzęt do garażu/warsztatu.
Co z tego że stoją na kolcach? To tak jakby stwierdzić że zielone motorynki są szybsze od czerwonych….
Jak wykonałes zasilacz do radia z 230 /12 ?
Nie wykonałem. Użyłem zasilacza wtyczkowego – wszystko jest w poście. Ale zanim znalazłem ten zasilacz planowałem zrobić na stabilizatorze 7812.
Niby fajnie… ale subwoofer tutaj pokazany nie ma raczej nic wspólnego z subwooferem. Po 1. obudowa zrobiona z d…py jeśli chodzi o typ i wymiary, a po 2. wiesz w ogóle czym jest takie dobrodziejstwo jak “zwrotnica”? Bo obecnie “subwoofer” gra całe pasmo jakie tylko nada mu ten chiński wynalazek.
Eh uwielbiam takie czepialstwo… napisałem przecież o subie w ” “. Dla większej dekadencji jest wyciągnięte wyjście na wzmacniacz.
Poza tym może i obudowa z tego co napisałeś – jednak uważam, że i tak dużo lepsza niż z ropopochodnych materiałów.
No i zasadnicza sprawa… nigdzie nie napisałem, że jest jakiś hi-endowy sprzęt estradowy… to ma po prostu “pykać” sobie gdzieś w kącie (mój sprzęt poprzez wejście AUX robi dodatkowo za głośniki do komputera).
Jak wypniemy kabel zasilacza z gniazdka to programowanie stacji znika?
Niestety tak
zależy jakiego radyjka użyjesz
Pomysł bardzo fajny, sam jestem w trakcie budowy podobnie działającego radyjka w stylu retro do kuchni. Całość trochę dziwnie wygląda, myślę że doskonale zda egzamin jako radio do warsztatu
Pochwal się gdy już skończysz :)
a gdzie akumulator i minimalna lampka
być może się czepiam , ale lepiej byś wizoł radio starszego typu , może fajnie sie świecie ale jakość dziwięku nie powala , ja mam kino domowe złożone za FRE i ma konkretna jakość :D, ale wruce do tematu , i powinienieś dać nieco lepszą obudowe wofera , ona dużo może pomuc , i po 3 nie tylko wofer sie liczy , nie zauwarzyłem tam głośnikuw średnio i wysoko tonowych , popieram pomysł kolegi o zwrotnicy , w miom sprzęcie mam osobno wzmacniacz do woferuw , osobno do średnich , i osobno do wysokotonowych głośnikuw
a to wszystko podłączone do kompa i do TV , dzięki temu jest fajna jakość , jakbym podłączył wszystko do jednego to by np wysoko i średnotonowe nie dały by rady , troche odbiegłem od tematu :) , ale chiałem powiedzieć że nie tylko wofer sie liczy ;) , ja usiebie mam 3xwofer 4x średnotonowe i 4 wysoko tonowe ;) wszystko dookoła sofy porozmieszczane , ;) ,z góry przepraszam za błędy ortograficzne , ;) pozdrawiam
Wofery i wysoko tonowe sam se zrobiłem ;)
Proponuje Ci kolego zajrzeć do słownika ortograficznego, gramatycznego i przypomnieć zasady interpunkcji. Raz że nie umiesz pisać po polsku, dwa że nie masz żadnej wiedzy a Twoja wypowiedź merytorycznie nic nie wniosła do tematu, a po trzecie jak masz przepraszać za błędy to lepiej nic nie pisz bo tego się nie da czytać. Proponuje powrót do szkoły podstawowej. Pozdrawiam.
@Nefarious – Ty masz z kolei braki w interpunkcji, brakuje w twoim poście wielu przecinków a jeden jest zbędny. Przykłady:
Proponuje Ci kolego (powinno być: Proponuję Ci, kolego, …)
Raz że ( ma być: Raz, że …)
dwa że (dwa, że …)
tematu, a po trzecie jak masz przepraszać za błędy to (tematu a po trzecie, jak masz przepraszać za błędy, to …)
Cytat:
“tego się nie da czytać. ProponujĘ powrót do szkoły podstawowej. Pozdrawiam.”
Panel podłogowy to dobry materiał. Ja bym jednak trochę inaczej wykonał obudowę. Okleina carbon, jakieś maskownice w miejscach głośników oraz aluminiowe kątowniki. Kiedyś miałem zamiar wykonać coś podobnego na wzór radia budowlanego dość znanej firmy.
To się nadaje dla ekipy budowlanej do tłuczenia kafelków
Pingback: Terrance
Pingback: marc
To i ja się pochwalę zrobionym przeze mnie radyjkiem.
I jeszcze
kilka
kilka…
fotek
Koszmarek…
Hej kolego “Andrzej” czy mógłbyś podesłać mi jakiś schemat i krótki opis swojego sprzętu na email bo wygląda perfekcyjnie i interesuje mnie rozwiązanie potrzymania pamięci lukasz28.09@wp.pl
Mnie również interesuje podtrzymanie pamięci radia przy wyłączonym zasilaczu. Jeżeli ktoś zna dobre rozwiązanie to proszę o radę. Mój adres: feeder@konto.pl
Witam, podlaczam sie do tematu. Ja z kolei zrobilem taki sprzet do grania w pracy ale potrzebuje dobry schemat na podtrzymanie pamieci radia. Planuje cos zrobic z 3 baterii 4.5 V polaczonych szeregowo. Moze inne pomysly ? Z gory dzieki za zainteresowanie. Schemacik bym poprosil na email szynakkslech21@gmail.com