Witam, zainteresowała mnie kiedyś pewna aplikacja na Google Play – Arduino Bluetooth RC Car. Daje ona możliwość sterowania funkcjami jezdnymi pojazdu, oświetleniem, dźwiękiem, oraz prędkością jazdy. Do komunikacji między smartphonem i Arduino służy moduł Bluetooth. Ostatnio postanowiłem zbudować pojazd sterowany wymienioną appką. Jako materiał na kadłub do mojego pojazdu wybrałem klocki Lego, gdyż dają duże możliwości dokonania wszelakich zmian konstrukcyjnych w prosty sposób. Klocki znajdują się w wielu polskich domach i mimo iż wielu samemu już ich nie układa, to może robi to wraz ze swoimi dziećmi. Połączenie Lego z Arduino i modułem Bluetooth jest dobrą alternatywą dla kupna drogich zastawów Lego Mindstorms.
Do budowy będą potrzebne:
– klocki Lego
– łańcuch rowerowy
– zębatki z przerzutek rowerowych (4 szt.)
– śruby (3 M i 5 M po 2 szt.)
– nakrętki (3 M – 2 szt.; 5 M – 4 szt.)
– serwa (2 szt.)
– akumulatorki / baterie AA (4 szt.)
– przewody
– przetwornica step-up/step-down
– diody LED (4 szt.)
– buzzer
Część elementów elektronicznych można znaleźć w Zestawie startowym, bądź kupić osobno w sklepie botland.com.pl.
Jako iż do budowy kadłuba użyłem klocków, nie potrzebowałem dobrze wyposażonego warsztatu. Zatem potrzebne będą następujące narzędzia: lutownica wraz z cyną i kalafonią, kombinerki, śrubokręt krzyżakowy (do wykręcenia śrub z serw), kowadełko do łańcucha rowerowego.
Więc zaczynamy,
Na początku zabrałem się za przerobienie serw na silniki DC. W skrócie, trzeba umożliwić swobodny zębatki przekazującej moment obrotowy na orczyk. W projekcie użyłem 2 używanych serw Robbe S100, które na wstępie rozkręciłem. Wyjąłem wszystkie zębatki, usunąłem wskazany na czerwono element:
Następnie usunąłem potencjometr, przylutowałem przewód czarny i czerwony bezpośrednio do silnika, a następnie całość skręciłem. Dzięki tej czynności dostałem 2 silniki wraz z solidnymi przekładniami.
Za pomocą kowadełka, dostosowałem długość łańcucha, w moim przypadku było to ok. 50cm na jedną gąsienice. Następnie skręciłem go śrubką i nakrętką 3M , by posiadać możliwości szybkiego dostosowania długości gąsienicy. Do dwóch zębatek z przerzutek przykręciłem po jednym orczyku.
Czas wziąć się za Lego…
Na początku dopasowałem dwie przednie zębatki z śrubami do odpowiednich klocków, tak by można było je utwierdzić w pojeździe.
Chwilę później…
W środkowej części znajduje się miejsce na koszyczek z 4 bateriami AA. Serwa zostały ciasno spasowane z kadłubem, a następnie zabudowane.
Z środka wyprowadziłem przewody z zasilaniem, oraz przewody silników DC. Przewody zostały odpowiednio przedłużone, oraz przylutowane zostały do nich gold piny. Płytka stykowa została idealnie spasowana z całością.
W tym momencie mamy gołą platformę pod jakikolwiek projekt, można zastosować dowolny układ sterujący, np. Atmege (nie koniecznie w Arduino).
Czas na Arduino…
(Przetwornicę oraz moduł bluetooth na schemacie zastąpiłem innymi gdyż nie było oryginałów w bibliotece programu)
Dzięki zastosowaniu przetwornicy S7V7F5 uzyskałem stałe napięcie zasilania wynoszące 5 V. Moduł Bluetooth HC-06 posiada wyprowadzenia komunikacyjne pracują z napięciem 3,3 V, Arduino Uno pracuje z napięciem 5 V, więc najprostszym z rozwiązań jest użycie 2 rezystorów; złącza TX na module BT do 2 rezystorów, a następnie rezystor 1,2 kΩ do TX na Arduino, a rezystor 2,2 kΩ do GND.
W projekcie użyłem zmodyfikowanego programu dostępnego na stronie z appką na Androida. Tutaj wstawiam link do programu SterowanieBT.
Podsumowanie i prezentacja…
Pojazd sprawdza się dobrze, nie osiąga zawrotnej prędkości ale za to potrafi np. podjechać pod przyzwoity podjazd.
Oraz prezentacja wideo.
Pojazd ten z racji iż jest konstrukcją otwartą (cała elektronika na płytce prototypowej), oraz zbudowany jest z klocków, ma wielkie możliwości rozbudowy, można zamontować wszelakie czujniki, serwa wykonujące określone zadania, itp. Jest jeżdżącą platforma prototypową. Mam nadzieję że mój projekt okaże się komuś pomocny.
Pozdrawiam
Świetne. Posiadam wiele tych klocków, tylko nigdy nie mogłem dopasować do nich silnika. 5/5.
A i btw folię ochronną z buzzera się ściąga przed użyciem xD.
“A i btw folię ochronną z buzzera się ściąga przed użyciem xD.”
Zostawia się i wtedy jest odrobinę ciszej :D
kod z linka do sketcha nie działa
wal sie wazne ze jest na głownej mój post
Mi się wydaje, że te (pseudo)gąsienice będą się trochę ślizgały po powierzchni. Mógłbyś założyć na nie jakąś gumkę recepturkę.
Ode mnie 5 ;)
Brawo! 3+
Sam pomysł i realizacja na 5. Ocenę zaś obniżyło… …zniszczenie dwóch serw w celu uzyskania silniczka o wartości ok. 3zł z wiadomego serwisu aukcyjnego. Generalnie nie popieram niszczenia sprawnych rzeczy na rzecz dyskusyjnych rzeczy. Zwłaszcza, gdy ekonomia wręcz się drze o pomstę do nieba za taki wyczyn.
Aczkolwiek doskonale znam to uczucie, gdy chce się już teraz… …a niema.
Niemniej jednak ja osobiście chyba nie wykonałbym takiego ruchu :)
Pozdrawiam!
Gdzie dostanę silniczek z przekładnią za 3 zł?
No może przesadziłem z tymi 3zł. Co nie zmienia faktu, iż silniczki DC są kilka razy tańsze od serw. Nie wiem, czy można mi tutaj podawać bezpośredi link. Ale właśnie znalazłem komplet CZTERECH sztuk silniczków modelarski DC z kołami pasowymi za całe PIĘĆ złotych (z dostawą 14) w opcji kup teraz. Czyli jest to realna cena zakupu… …Przekładnia jest, tyle, że pasowa nie zębata. Także dałoby się zrealizować napęd z udziałem gumek recepturek.
Nie chcę rozpętywoć wojny o dwa silniczki. Podkreślam tylko, że szkoda byłoby mi niszczyć serwa :) Któe w moim mniemaniu są poprostu pożyteczniejsze OGÓLNIE nie w tym przypadku od silniczków DC, które dużo łatwiej i taniej jest pozyskać :)
Pozdrawiam, Daniel Kowszun
Przekładnia pasowa a zebata to dwa inne światy, do napędu takiego pojazdu nie wystarczylaby taka na gumkach. Wykorzystanie serw jako silniki dc jest popularne i nie widze nic w tym zlego. Wystarczy popatrzeć chociażby na tanie linefollowery
Można wiedzieć pod jaką nazwą szukałeś?
Odnośnie serw, to użyłem 2 starych i używanych. Zapomniałem dopisać że w jednym była padnięta elektronika, wiec szkoda mi go nie było, a drugie musiałem przerobić żeby pojazd równo jechał (użyłem 2 identyczne). A poza tym silniczek za 3 zł nie podoła, musi mieć przekładnie.
Odnośnie gąsienic, mam odpowiednie gumki, nie ma ich na zdjęciach. Postaram się zaktualizować fotki. Wbrew pozorom przyczepność jest nawet niezła, gdyż cały pojazd swoje waży.
W tym wypadku Wojtku, to co innego :) Skoro i tak był padnięty, to cofam swoje “żale” :)
Być może łańcuch warto obciągnąć koszulką termokurczliwą… Chociaż nie wiem czy to nie będzie za sztywne
Koszulka też będzie śliska. Ktoś wcześniej w komentarzach miał dobry pomysł, z naciągnięciem na całą gąsienicę gumki-recepturki :)
Ale ogólnie pomysł na gąsienicę z łańcucha jest genialny!
Łukasz jest Pan dobry i ogólnie ogladam Pana posty chciałbym sie zapytac jakies silniki zostaly dokladnie uzyte do budowy tej konstrukcij ??
Dorobić wieżyczkę i czołg gotowy. Udzielasz się na lugpol.pl ?
Super projekt, już od jakiegoś czasu się za coś podobnego zabieram, mam tylko pytanie w jaki sposób zamocowałeś zębatkę do serva?
Użyłem okrągłego orczyka, dopasowałem, a następnie przykręciłem go 4 śrubami do zębatki.
Masz jakieś zdjęcie jak to przymocowałeś?
Co do ogumienia – można spróbować z pociętą dętką rowerową, przykleić bezpośrednio do łańcucha, powinna być dość dobra.
Mini czołg RC^^ Gratuluję pomysłu, wygląda naprawdę świetnie. Mam nadzieję, że w następnym odcinku będziemy mogli zbudować quadrockopter lub inny model latający, zwany potocznie “dronem” :).
A jakie inne serwo (równie mocne albo i lepsze) można kupić zamiast tego robbe?
Zasadniczo każde serwo się nada, może być uszkodzone, ważne tylko by silnik i przekładnia były sprawne.
jakie silnik czy mógłbys podac linki?
Genialne! a mógłbyś podzielić się też apką ?
Artykuły czyta się od początku.
Genialny pomysł. Szkoda, że w dzieciństwie takiego nie miałem :(
Mam pytanie, jak jest podłączony moduł Bluetooth HC-06 do arduino, bo na schemacie jest inna kolejność wyjść, niż w rzeczywistości. ;)
Czy Serwo TowerPro SG-90 da radę pociągnąć taki łańcuch?
Da radę
Odnośnie podłączenia modułu BT, to wstawiam link do fotki przedstawiającej dokładnie podłączenie:
http://cdn.instructables.com/FSK/AI30/HMMFE6UO/FSKAI30HMMFE6UO.LARGE.jpg
Wielkie dzięki.
Bardzo mi się pomysł użycia łańcucha rowerowego, ale niestety nie mam kół zębatych. Macie jakiś pomysł jak je zrobić/zastąpić?
Pomocy!!! Pierwszy raz programuje w Arduino i powiedzmy że jetem jaroszem w tych sprawach. Po wgraniu kodu umieszczonego na tej stronie , program Arduino wyświetla mi błąd kompilacji.Co zrobić ???
Fajna zabawka. Można się wiele nauczyć programując takie cudo :)
Czy mógłbyś udostępnić schemat podłączenia serwa do mostka? Próbuję wykonać Twój projekt wg schematu, ale stanąłem właśnie w tym miejscu. Posiadam serwo TowerPro SG92R, które ma 3 piny, a na Twoim schemacie uwzględnione są 2. Z góry dzięki za każdą pomoc.
Pingback: Samobieżny manipulator » Majsterkowo.pl
Poda ktoś napisany skecz link
MOZE KTOS odpowiedziec jakie silnik uzyte byly do tej konstrukcij prosze o linki dziękuje
MOZE KTOS odpowiedziec jakie silnik uzyte byly do tej konstrukcij prosze o linki
Witam, bardzo spodobał mi się projekt i mam pytanie czy mógłbyś podaj kod do zaprogramowania Arduino i ewentualnie program w którym był on pisany?
Z góry dziekuje.
Artykuły czyta się od początku do końca. Później pytania.
Witam, przejrzałem dokładnie post, znalazłem to czego szukałem.
ale troszkę nie podoba mi się schemat (połączenie bluetooth i L293D – polaryzacja) i mam prośbę czy mógłbyś sprawdzić mój schemat czy dobrze jest połączone?
http://www53.zippyshare.com/v/5He9WiX6/file.html
Z góry dzieki.
czy jest mozliwosc dostania gotowego kodu (do sketcha)do tej konstrukcji ??
Tylko po co ARDUINO? po co moduł BT? Zamiast tego trzeba było zastosować ESP8266-12. Zyskasz na zasięgu, ilości elektroniki i oczywiście cenie projektu, a nawet masz możliwość sterowania pojazdem przez internet. Zbudowalem kosiarkę na gąsienicach do napędu złożą silniki z przekładnią z szyberdachu od Fiata Stilo, Laguny, Mercedes A, Audi A8 – Audi ma gorszej jakości bo sa w nich sprzęgła plastikowe między osią napędową a przekładnią. Silniki te można kupić po 10zł. Są na tyle mocne, że wiążąca kosiarka 137kg+ja 80kg bez trudu jedzie pod górę o kącie 30″. oczywiście tempo nie jest z rajdów F1. Gąsienice i mechanizmy napędowe zastosowałem od mini odśnieżarki gasienicowej uszkodzonej kupionej na olx za 400zł.