Dwie podstawki pod stary tablet

Dwie podstawki pod stary tablet

 

W dzisiejszym wpisie pokażę jak w prosty sposób wykonać podstawkę pod tablet, który w moim przypadku dosyć szybko stał się zbędnym ogniwem pomiędzy laptopem, a smartfonem. Jako, że mam taką przypadłość, która nie pozwala mi odsprzedawać otrzymanych prezentów – nawet kiedy są mi zbędne i nie trafiły w moje potrzeby, a nie znoszę mieć czegoś, co leży bezużyteczne, adaptuję wszystko do roli ściśle określonego przyrządu, czyli główną funkcją od pięciu lat tego tabletu jest rola czytnika e-book, tudzież od czasu, do czasu zamienia się w konsolę do pykania w „strzelanki” rodem z lat osiemdziesiątych lub jako odtwarzacz muzyki.

Lata używania tabletu zrobiły swoje, czyli stał się mało mobilnym sprzętem. Po pierwsze bateria trzyma poniżej dwóch godzin, a po drugie dorobił się, jak chyba większość tabletów – pęknięcia ekranu. Na szczęście w takim miejscu, które jeszcze pozwala go użytkować, bez jego wymiany. I to jeszcze tylko ratuje go, przed śmiercią, bo nie zamierzam w przyszłości inwestować pieniędzy w ewentualną jego reanimację, a tymczasem daję mu ostatnią szansę przetrwania w postaci plastikowej protezy nazywanej podstawką.

Materiałem wyjściowym do budowy podstawki, jest kawałek plastikowego kanału wentylacyjnego 100mm X 50mm, który bez problemu możemy zakupić w budowlanym markecie.

Mając dość duży kawałek wyjściowego materiału do budowy podstawki, postanowiłem wykonać dwie wersje. Pierwszą ( którą polecam najbardziej) nazwałem „Sport”, a drugą „Elegant”, zasadnicza różnica pomiędzy wersjami, to ich przeznaczenie, ogólnie Sport jest do zadań mobilnych w każdych warunkach, a Elegant to wersja na nocną szafkę, czy inny stolik. Druga cecha to w przypadku wersji Sport – prostota wykonania i minimalizm detali, jak i szybki czas budowy, a przeciwieństwem tego jest Elegant, czyli coś co zabiera więcej czasu do jego wykonania, ale daje satysfakcję majsterkowiczowi, poprzez szereg czynności, które musi zrobić, aby sfinalizować jego budowę.

Duch Androida – Not dead!

Pierwsza na warsztat idzie podstawka w wersji Sport, do jej wykonania potrzebujemy kawałka kanału wentylacyjnego o długości 200mm, gdzie wyznaczamy w części czołowej ( dół! ) pasek wzdłuż całej długości, tak około 10mm ( będzie to uchwyt podstawy ) i taki sam pasek ( góra! ) na ścianie przeciwstawnej, co daje po odcięciu obu wyznaczonych pasków, profil w kształcie litery L, pomiędzy który, bez problemu, ukośnie wsadzimy nasz tablet ( w moim przypadku całe osiem cali )

Następnie będziemy potrzebowali 50mm kanału wentylacyjnego okrągłego o przekroju 100mm, z którego zrobimy dwie nogi – przecinając całość na dwie połowy.

Kiedy mamy wszystkie docięte elementy, wyznaczamy w nich miejsca wierceń pod śruby zespalające ( 4 szt 4mmX14mm, cztery nakrętki i osiem podkładek ) Najlepiej wymierzyć i wyznaczyć otwory, najpierw w podstawie uchwytu tabletu, wykonać je wiertłem, a potem ustawić przy pomocy linijki i kątownika – nogi, na powierzchni, których odznaczyć miejsca poprzez wywiercone wcześniej otwory w podstawie. Jeżeli zrobimy to dokładnie i prostopadle, podstawka będzie prosta i stabilnie stojąca. Elementy zespalamy ze sobą śrubkami i podstawka gotowa. Dla nadania sportowego wyglądu, dałem lekkie skosy w dolnej listwie i cztery otwory ( wentylacyjne) na pleckach uchwytu :P

Osobiście jako użytkownik jestem bardzo zadowolony z wersji Sport, mogę jej używać w różnych dziwnych miejscach np. w pracy ( patrz foto poniżej ) czy podczas śniadania – żadne podłoże jej nie straszne.

Przechodząc do budowy podstawki w wersji Elegant musimy zaopatrzyć się w elementy drewna, które posłużą jako ozdobniki nadające zgodnie z nazwą, trochę klasy temu przedmiotowi. Tak jak w wersji poprzedniej wykonujemy część uchwytową tabletu ( wymiar taki sam ) tyle, że docinamy profil z kanału wentylacyjnego jako podstawę. Wyznaczamy i wiercimy otwory pod śruby mocujące, poszczególne elementy. Wszystko zobrazują fotki poniżej, więc nie będę opisywał wszystkich operacji z tym związanych. Nadmienię tylko że elementy drewniane trzeba pomalować na czarno.

Prawie na zakończenie możemy przytwierdzić do podstawki taką humorystyczną naklejkę, która nada całości ( być może ) smaku :) No ale wracając do praktyczności i funkcjonalności, można dodać taki (patrz foto poniżej) zasobnik na ładowarkę, bez której nasz staruszek długo nie wytrzyma. Jak widać jest to okrągły kawałek przewodu wentylacyjnego ( wysokość 50mm ) który wsadzony w otwór podstawy, trzyma się tam mocno i stabilnie.

Myślę, że jest to bardzo prosty i przydatny gadżet, który nie wymaga wielkich nakładów finansowych, a na pewno dający trochę uciechy temu kto lubi sobie pogrzebać w przydasiach dla zabicia czasu. Do zobaczenia być może w następnym wpisie, dziękuję za uwagę :)

PS.

Słowo krytyki mile widziane w komentarzach ;)

Ocena: 5/5 (głosów: 6)

Podobne posty

6 komentarzy do “Dwie podstawki pod stary tablet

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?