Drukarka 3D wzorowana na Prusie I3

Drukarka 3D wzorowana na Prusie I3

Witam.

Chcę zaprezentować dziś mój projekt jakim jest drukarka 3D wzorowana na Prusie I3 oraz zrobić krótki poradnik do budowy.

Info od admina: Jest to projekt drukarki BYQ, którą zaprojektował Paweł z PJD-automatyka. Projekt jest udostępniony na licencji Creative Commons CC BY-NC-ND 3.0 i jest dostępny na GitHubie. Instrukcję przygotowaną przez Pawła znajdziecie tutaj.

Od dłuższego czasu miałem zamiar zakupić drukarkę 3D, lecz ostatecznie postawiłem zbudować ją sam niskim kosztem..

Rama drukarki została wykonana ze sklejki wycinanej maszynowo na zamówienie. Wszystkie części zostały polakierowane lakierem bezbarwnym, a następnie została poskręcana przy pomocy śrubek, podkładek i nakrętek w całość.

 

Następnym krokiem było zamontowanie silników krokowych napędzających poszczególne osie. Ja zastosowałem silniki 17PM-J062-G1VS, ponieważ są one dostępne w stosunkowo niskiej cenie (około 7zł za sztukę) i wystarczają do drukarki.

W całej drukarce zastosowałem 5 silników: po jednym dla osi Y, osi X, ekstrudera oraz dwa dla osi Z. Oś Z jest napędzana za pomocą dwóch prętów gwintowanych połączonych z silnikami za pomocą elastycznych gumowych sprzęgieł. Oś X oraz oś Y są napędzane natomiast za pomocą pasków napędowych stosowanych powszechnie w drukarkach 3D.

 

 

Silnik ekstrudera posiada zamocowaną małą zębatkę wykonaną ze sklejki, która napędza drugą większą zębatkę połączoną z radełkiem ekstrudera. Widoczna śrubka ze sprężynką służy jako docisk filamentu do radełka poprzez małe łożysko.

Hotend, który zastosowałem jest to zwykły J-Head z założonym bowdenem w którym umieszczona jest rurka teflonowa. Co do dyszy to cały czas eksperymentuję z różnymi średnicami :)

Znalezione obrazy dla zapytania hotend j-head

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Do zasilania całej drukarki wykorzystałem dwa zasilacze – jeden przerobiony komputerowy ATX i drugi jakiś chiński no name :)

Jeden służy do zasilania elektroniki, a drugi zasila grzałki. Jest to trochę dziwne zastosowanie, ale ten chiński no name sam nie dawał rady :)


Przejdźmy do sterowania całą drukarką… :)

Drukarka jest sterowana za pomocą klonu Arduino Mega (oparty o sterownik CH340) wraz z płytką RAMPS 1.4 i stepstickami Pololu A4988

Znalezione obrazy dla zapytania ramps 1.4

Płytkę RAMPS należy włożyć na nasze Arduino i podłączyć według tego schematu.

Następnie należy w tylnej części RAMPS wpiąć panel kontrolny z wyświetlaczem 12864

RAMPS 1.4 LCD Control Board

Należy pamiętać o przyczepieniu radiatorków do naszych sepsticków, aby ich nie przegrzać !!  Ja oprócz radiatorów doczepiłem również wentylator chłodzący całą płytkę.

 

Warto założyć również wentylatorki chłodzące wydruk i radiator hotendu.

 

Po zmontowaniu elektroniki przyszedł czas na wgranie oprogramowania. Pierwszym krokiem w tym celu jest przygotowanie programu Arduino IDE. Następnie należy wybrać w programie płytkę czyli Arduino Mega i port szeregowy. Potem należy pobrać bibliotekę U8glib i wrzucić ją do bibliotek Arduino. Oprogramowanie drukarki które wybrałem to Marlin. Jest też kilka innych ciekawych firmware, ale najbardziej pasował mi właśnie Marlin. Wersję którą ja mam skonfigurowaną w swojej drukarce umieszczę do pobrania pod artykułem. Po odpaleniu Marlina w Arduino IDE w zakładce configuration.h musicie ustawić swoje parametry drukarki

  • Ustawiamy wartość #define BAUDRATE 250000 lub #define BAUDRATE 115200 – jest to prędkość komunikacji z PC
  • Wybieramy naszą płytkę. 33 oznacza RAMPS . #define MOTHERBOARD 33
  • Wybieramy ilość ekstruderów. #define EXTRUDERS 1

Resztę parametrów musicie dostosować do swojej drukarki (chyba, że wybierzecie inny firmware :)) W internecie jest opisana cała konfiguracja Marlina.

Po konfiguracji możemy załadować nasz firmware do Arduino i cieszyć się prawie gotową drukarką 3D. . .

Dlaczego prawie?

Dlatego, że czeka was jeszcze kalibracja stołu i krańcówek, ale co do tego to już macie pełny internet pomocy :)

Mam nadzieję, że w jakimś stopniu przybliżyłem wam budowę drukarki 3D i pokazałem swoje dzieło, z którego jestem dumny … :)

 

 

 

 

Pliki załączone do artykułu:

Ocena: 4.71/5 (głosów: 14)

Podobne posty

18 komentarzy do “Drukarka 3D wzorowana na Prusie I3

Odpowiedz

anuluj

Masz uwagi?